Reklama
Temat numeru
Historia może być punktem wyjścia do myślenia krytycznego o teraźniejszości – i to jest właśnie powód tego, że redukuje się podstawy programowe jej nauczania – podkreśla w rozmowie z Niedzielą prof. Andrzej...
Gdy dbamy o czas dla Boga, On dba o nasz czas i o to, co jest w przestrzeni naszych powinności i zadań.
Słowa Ewangelii według św. Jana J 2, 1-11
W dzisiejszych czasach tak wielu ludzi przeżywa duchowe zniechęcenie, znużenie, oschłość i przygnębienie. Czujemy lęki i obawy. Nie umiemy sobie poradzić z milczeniem Boga. Coraz częściej mówimy o groźnej chorobie – depresji.
Zaproszenie do tego, by wyśpiewać Bogu pieśń nową, zawarte jest na początku Psalmu 96. Bardzo wiele psalmów jest określanych jako pieśni. Ten zaliczany jest do grupy pieśni pochwalnych. Wykonywano je przy akompaniamencie muzycznym, by wychwalać Boga. Czynili to zarówno poszczególni Izraelici, jak i cała wspólnota. Wysławiali oni Boga za dobro, jakiego sami doświadczyli, a także zapraszali do tej modlitwy innych, by budzić w ich sercach nadzieję na łaskawość Wszechmocnego.
Fragment Ewangelii według św. Jana o weselu w Kanie Galilejskiej jest przywoływany tak często i znany tak bardzo, że na drugi plan schodzi jego głębokie przesłanie i znaczenie tego wydarzenia dla życia chrześcijańskiego. A ważny jest w nim każdy szczegół, który wskazuje na doniosłość pierwszego „znaku” Jezusa.
Pragnąc życia „sam na sam z Bogiem”, został przełożonym pustelników naddunajskich.
O pojednaniu między chrześcijanami, święceniu kobiet i ważności chrztu mówi ks. prof. Przemysław Kantyka.
Fakt, że ani w Krakowie, ani w Szczawnicy nikt na nas nie doniósł, jest świadectwem wielkiej solidarności... – powiedział przed laty bp Małysiak w wywiadzie udzielonym Niedzieli.
Polska jest państwem frontowym, a nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od USA. Dobre relacje Warszawy z prezydentem Donaldem Trumpem mają znaczenie nie tylko polityczne, ale także strategiczne.
Kardynał Dziwisz jest ofiarą pomówień, które znalazły się w publikacji Onetu. Obiektywne dowody i źródła historyczne wskazują, że publikacja ta jest oparta jedynie na wymysłach bez żadnego oparcia w faktach – mówi dr Michał Skwarzyński, pełnomocnik kardynała.
Pożar katedry Notre Dame był wielką tragedią, dzięki temu jednak Francuzi uświadomili sobie, jak ważną częścią ich tożsamości jest chrześcijaństwo.
Polska rośnie tylko wtedy, gdy panuje w niej rozumna wolność. Rośnie, gdy sprawy regulowane są zgodnie z nieprzemijalną, jedyną aksjologią.
Co jest źródłem wzrostu duchowego? Na to pytanie odpowiada w swojej najnowszej książce s. Agnieszka Szymańska.
Czy można powiedzieć wszystko i wszędzie? Gdzie ustawić granice wolności słowa? Drażliwą kwestię cenzury porusza w swojej najnowszej książce Jakub Maciejewski.
O tajemnicy życia i o tym, czego cywilizowany Zachód może się uczyć od prostoty Afryki, rozmawiamy z Romanem Ziębą.
U progu nowego roku podejmujemy postanowienia, likwidujemy zaniedbania, a różne sprawy staramy się ułożyć inaczej, lepiej, mądrzej.
Powtarzamy często, że zdrowie jest najważniejsze... Czy jednak rzeczywiście?
Dbamy o sylwetkę, włosy i cerę. Ale czy wiemy, jak zadbać o słuch?
Maciej wychowywał się bez ojca. Spełnienia i wolności poszukiwał w używkach. Chciał nawet popełnić samobójstwo. Z piekła, jakiego doświadczył przez uzależnienia, uratował go Jezus.
Kochane życie
Niespodziewanie pojawiły się u wujka pierwsze objawy poprawy – niewytłumaczalne – prawdopodobnie dzięki obecności relikwii ks. Jana – wspomina M. Pellegrino.
Styczeń to okres, w którym często planujemy cały rok i podejmujemy ważne decyzje. Zachęcam do stworzenia mapy marzeń i postanowień, która ułatwi ich realizację.
Dziś jest bardzo doceniany przez miłośników zdrowego odżywiania, ale służy też poprawie urody.
Ferie zimowe to dobry moment, by w kreatywny sposób spędzać czas z dziećmi. Można w tym czasie przygotować tzw. ścieżki sensoryczne.
Kartoflanka to rozgrzewająca, sycąca i co ważne – tania zupa, znana z babcinej kuchni. Można ją przygotować klasycznie lub z różnymi dodatkami.
Region znany z uroczych miejscowości, unikalnych zabytków i przyrody oferuje też wspaniałe atrakcje dla miłośników sportów zimowych.
...patronem którego zakonu jest św. Kazimierz Królewicz?
Organizatorzy akcji „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” niosą pomoc na różne sposoby. Tym razem odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Barczewie. Na twarzach podopiecznych pojawiły się nawet łzy szczęścia.
Od stu lat śpiewają w nim przedstawiciele różnych grup wiekowych i profesji. Są częścią historii limanowskiej wspólnoty.
Przez wiele lat św. Stanisław Papczyński był zapomniany. Nie można do tego znowu dopuścić – mówi Ireneusz Kapusta.
Spełniając misje i cele statutowe Fundacji Przymierze, chcemy tu tworzyć przestrzeń spotkania – powiedziała podczas uroczystości s. Paulina Kopacz.
Jak dobrze prowadzić social media w Kościele? Wydział teologiczny Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na warsztaty.
„Relikwie św. Jana Pawła II otwierają przed nami nowy rozdział, w którym nie tylko oddajemy cześć papieżowi Polakowi, ale także podejmujemy zobowiązanie, by żyć jego naukami i przekazywać je przyszłym pokoleniom” – napisali mieszkańcy Magnuszewa.
Dziś naszym zadaniem jest, aby doświadczywszy spotkania z Bogiem, opowiadać o tym słowem i czynem każdemu napotkanemu na drogach naszego życia – powiedział abp Józef Guzdek.
Serdecznie zapraszamy wiernych z naszych parafii wraz z duszpasterzami do wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan.
Rycerze Kolumba z parafią Wszystkich Świętych i strażakami z miejscowej OSP zorganizowali akcję „Coś dobrego – dla bliźniego”.
Diecezjalną Nagrodę im. św. Maksymiliana Kolbego otrzymali kapłani odpowiedzialni za diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza. Kopia figurki Matki Bożej zza drutów trafiła do ks. Przemysława Gawlasa i ks. Jakuba Kulińskiego.
Freski, które zdobią Kaplicę Sykstyńską, jeszcze nigdy nie były tak blisko ludzkich oczu. Już od lutego będzie można podziwiać je nieopodal Jasnej Góry.
Matka Boża jest dla mnie przede wszystkim Opiekunką. Kiedykolwiek bym się do Niej nie zwróciła, to zawsze otrzymuję pomoc – wyznaje Hieronima Mikołajczyk z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach.
Święta, święta i po świętach... mówi dobrze znane, jakże popularne powiedzenie.
Biskup Piotr Sawczuk w 2. niedzielę po Narodzeniu Pańskim, 5 stycznia 2025 r., przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
Na zaproszenie bp. Piotra Sawczuka na doroczne świąteczne spotkanie do Drohiczyna przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, przedsiębiorców, ludzie kultury, oświaty, miłośnicy Mazowsza i Podlasia.
Pod takim hasłem 6. stycznia w tysiącach miast i miejscowości zostały zorganizowane Orszaki Trzech Króli. Biskup Piotr Sawczuk wziął udział w orszaku, który przeszedł ulicami Siemiatycz.
Jaka jest najgłębsza istota Roku Jubileuszowego, czym ma ten czas być dla Kościoła i diecezji kieleckiej? – pytał bp Jan Piotrowski, inaugurując go w kieleckiej bazylice katedralnej.
Coraz więcej młodych wchodzących w sakramentalne związki małżeńskie pochodzi z rodzin niepełnych i doświadczonych przez rozwód rodziców. Bez fundamentów wyniesionych z domu rodzinnego trudniej jest budować im relacje. Czego w takiej sytuacji mogą oczekiwać od doradców życia rodzinnego? Z Joanną i Antonim Chmielewskimi, o ich pracy, misji i pasji do rodziny, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niezwykły, bo to okazały … karawan pogrzebowy sprzed nawet ok. dwustu lat. Czarnym eleganckim pojazdem ciągniętym przez konie odbywano ostatnią drogę. Karawan wrócił do Parku Etnograficznego w Tokarni.
Emilia Maria Konturek jest babcią, prababcią, a od dwóch miesięcy – praprababcią!
Radość, która nas tutaj gromadzi, wynika z narodzenia Pana Jezusa – podkreślił ks. Konrad Kozioł, rozpoczynając kolędowanie we Włosani.
Duszpasterstwo wzbogaca nas duchowo! – mówi Halina Mikołajczyk.
Niosąc orędzie nadziei i bożonarodzeniowej radości, kolędnicy misyjni w Łęcznej odwiedzili w kilka godzin kilkaset rodzin.
Pierwsza rocznica śmierci bp. Ryszarda Karpińskiego zgromadziła na modlitwie w archikatedrze biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich.
To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – powiedział abp Stanisław Budzik.
Około 2 tys. osób wzięło udział w legnickim Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie wyruszył on po Mszy św. sprawowanej w katedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka.
Wracają tradycje kolędnicze, a to za sprawą małych Kolędników Misyjnych. 5 stycznia w Domu Słowa odbyło się misyjne spotkanie z udziałem dzieci.
Duszpasterstwo Rodzin powróciło do inicjatywy organizowania spotkań ruchów i stowarzyszeń wspierających rodziny na terenie diecezji.
W katedrze łódzkiej sprawowana była Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Ireneusza Pękalskiego. Przewodniczył jej sam jubilat, a homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś.
– Składając najlepsze życzenia, pobożnie upraszczamy błogosławieństwa dla ciebie i twoich bliskich, licząc w zamian na szczere modlitwy w intencji naszego Urzędu Piotrowego – napisał papież Franciszek w liście do bp. Ireneusza Pękalskiego.
W tegorocznej edycji rankingu Perspektyw, w najlepszej dziesiątce zestawienia placówek z województwa łódzkiego, które promują tolerancję wobec osób LGBT, znalazło się osiem szkół z Łodzi.
Idziemy za Królem, bo Go spotkaliśmy i chcemy podzielić się Jego obecnością w naszym mieście, żeby inni, patrząc na naszą postawę, mogli się przybliżyć do Chrystusa – podkreślił w Krośnie bp Stanisław Jamrozek.
Nie ma lepszej Orędowniczki w sprawie pokoju niż Matka Boża. Jej Serce było pełne pokoju, a to dlatego, że była zjednoczona z Bogiem – powiedział abp Adam Szal.
„Nigdzie bardziej, tak jak na polskiej ziemi, godzi się nam katolikom, w oparciu o słowo Boże, walczyć o dobro narodu, jego godność i wolność” – przekonywał ks. kpt. Michał Pilipiec.
Barwne Orszaki Trzech Króli, jak co roku, przeszły przez liczne miasta i wioski diecezji rzeszowskiej. Największy z nich odbył się w Rzeszowie. Była to już 10. edycja.
Kiedy Józef Sebastian Pelczar był uczniem, kilka razy śnił dziwny sen – oto Najświętsza Panienka podaje mu dłoń, zstępując z wiszącego w domu obrazu i zabiera do siebie.
Na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie odbyło się pożegnanie Janusza Szkutnika, zmarłego 19 grudnia ub. roku, działacza opozycji demokratycznej.
Tysiące mieszkańców diecezji sandomierskiej uczestniczyło w ponad trzydziestu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami miast i miejscowości, przynosząc radość i wspólnotowe przeżywanie wiary.
W Zakładzie Poprawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim młodzi wychowankowie, pod czujnym okiem swoich opiekunów, przygotowali wzruszające Misterium Bożonarodzeniowe „Do Betlejem nie jest tak daleko…”.
W Szkołach Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu uczniowie mają możliwość zapoznawania się ze słowami, które powoli wychodzą z użycia lub zostały zapomniane. Inicjatorką akcji jest s. Sylwia Mitura, nauczycielka języka polskiego.
Wędrówka mędrców, którą dziś przeżywamy, jest symbolem naszego chrześcijańskiego życia rozumianego jako podążanie za czymś nowym, za tajemnicą rozumianą jako pielgrzymka – powiedział bp Artur Ważny podczas Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie.
Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus obchodziło 103. rocznicę przybycia sióstr do Sosnowca.
„Od drzwi do drzwi stuka, puka i schronienia u nas szuka. Czy wiesz, kto przyszedł tu? Otwórz, otwórz, otwórz Mu”. Wspólny śpiew jednoczy ludzi, buduje wspólnotę.
W pierwszą sobotę stycznia w katedrze świdnickiej odbyło się wyjątkowe Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd, inspirowane angielską tradycją Nine Lessons and Carols.
Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej nabiera tempa, a w parafiach widać już owoce zaangażowania wiernych.
Ponad dwadzieścia Orszaków Trzech Króli przeszło 6 stycznia ulicami większych i mniejszych miejscowości diecezji świdnickiej. Najliczniejszy odbył się w stolicy diecezji, gromadząc blisko trzy tysiące wiernych.
Po raz kolejny ulicami Szczecina przeszedł barwny korowód mieszkańców miasta i okolic, podążających za ogromną gwiazdą betlejemską wraz z trzema królami na spotkanie z Jezusem.
Cierpienie rodziców dotyka ich po utracie dzieci niezależnie od czasu kiedy umierają, fazy rozwoju, wagi czy wzrostu ciała dziecka – zaznacza ks. Tomasz Ceniuch.
Wydarzeniem artystycznym radośnie wpisującym się w obchody świąt Bożego Narodzenia był dla Pomorzan występ Małej Armii Janosika – największej kapeli góralskiej w Polsce.
Chcemy obudzić w sobie ducha misyjnego, bo wszyscy jesteśmy misjonarzami. Niech nasz udział w orszaku będzie świadectwem, że Jezus jest Zbawicielem świata i naszym Zbawicielem – mówił biskup senior Andrzej Suski w toruńskiej katedrze.
To tutaj niemal 800 lat temu biskup Chrystian erygował pierwszą katedrę diecezji chełmińskiej, odbijającą się do dziś w malowniczych wodach jeziora. Nic dziwnego, że uroczystości inaugurujące Rok Jubileuszowy w diecezji odbyły się także w Chełmży.
Syn Boży zaskakuje człowieka lokalizacją swego historycznego narodzenia.
O tym, jak wspierać osoby starsze, bezgranicznym zaufaniu Bogu i przyjaźni seniorów z młodzieżą, z ks. Cezarym Graczykiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w XVII Orszaku Trzech Króli. Radosnemu przemarszowi przyświecało hasło: „Kłaniajcie się, królowie”.
Czasy, w których żyjemy, stanowią wyzwanie dla młodych ludzi, którzy chcą iść za Chrystusem. Często wyrażają oni potrzebę przynależności do grupy, która będzie podzielała wyznawane przez nich wartości. Na przeciw tym potrzebom wychodzi wspólnota „Trzeba siać”.
Ciekawa propozycja na Niedzielę Słowa Bożego.
2 miliony osób w Polsce, 19 tysięcy na Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu. Takie liczby robią wrażenie i pokazują, że jest to inicjatywa, która jednoczy ludzi, a w centrum jest sam Jezus.
Rok Jubileuszowy to świetna okazja, aby wyjść z domu i wzmocnić swoją wiarę. Przestrzenią do poznawania Boga jest m.in. możliwość modlitwy, a także rozważanie słowa Bożego.
6 stycznia 2009 r., w święto Objawienia Pańskiego, ruszyły w kraju pierwsze barwne pochody Orszaków Trzech Króli. W 2012 r. wśród nich był już Lubaczów.
Śmierć ks. Błażeja Nowosada, kapłana, który przez wiele lat był symbolem nie tylko duchowości, ale także społecznego zaangażowania, do dziś budzi emocje i skłania do refleksji. W obliczu jego męczeńskiej śmierci stawiamy sobie pytanie, jakie dziedzictwo pozostawił po sobie ten niezwykle charyzmatyczny duchowny i czy jego odejście w 1943 r. rzeczywiście ma wpływ na naszą dzisiejszą rzeczywistość?
W kościele Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, w radosnej atmosferze świątecznych dni, odbył się koncert, który nie tylko rozbrzmiewał dźwiękami kolęd, ale także łączył ludzi w szczytnym celu. Duet Krystyny i Wojciecha Cugowskich, znany z muzycznych osiągnięć, przeniósł nas w świat dźwięków, które niosły ze sobą radość, ale i przesłanie – ratowanie przez pomaganie.
W uroczystość Trzech Króli przez Zieloną Górę przeszedł 14. Lubuski Orszak Trzech Króli. Barwne jasełka zgromadziły tłumy. Był czas na manifestację wiary i wspólne rodzinne świętowanie.
To, że wytrzymałam te wszystkie trudności w życiu, zawdzięczam tylko Bogu i wierze świętej. Wiara tak umacniała całą naszą rodzinę, że dało się przeżyć mimo wojny, zagrożenia życia, głodu i różnych niebezpieczeństw – mówi Halina Marczenia.
„Paczka od klasy” to jedno z największych przedsięwzięć w ciągu roku organizowanych przez Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół w Rzepinie.
Reklama
Wiara
Wiadomości
Kościół
Święci i błogosławieni
Kościół
Wiara
Wiadomości
Kościół
Kościół