Reklama

Niedziela Przemyska

Budowa kościoła w Lecce

Niedziela przemyska 45/2012, str. 2

Wznoszony kościół w Lecce

Archiwum parafii

Wznoszony kościół w Lecce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija drugi rok od poświęcenia przez naszego rodaka, bp. Mateusza Ustrzyckiego (emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji Hamilton w Kanadzie), terenu przeznaczonego pod budowę nowego kościoła. 27 kwietnia br. abp Józef Michalik odwiedził plac budowy, gdzie już po upływie jednego roku od rozpoczęcia prac wyrosły mury świątyni! Ksiądz Arcybiskup był pełen podziwu dla zaangażowania parafian w budowę kościoła i hojności w składaniu ofiar pieniężnych. Wszystkim biorącym udział w dziele budowy udzielił pasterskiego błogosławieństwa. W dniu nawiedzenia Krzyża Papieskiego w parafii, 23 kwietnia, plac budowy odwiedził także bp Marian Rojek.

Bezpośrednio po uroczystości Bożego Ciała rozpoczęto wykonywanie kanałów grzewczych pod posadzką kościoła, a następnie betonowanie posadzki. Roboty postępowały jednak powoli ze względu na obfite opady deszczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się 15 czerwca. Przewodniczył im ks. inf. Stanisław Mac, emerytowany proboszcz katedry rzeszowskiej, który w homilii zachęcał parafian do wytrwałości w dziele budowy kościoła. W uroczystości wzięli udział kapłani rodacy, archiprezbiter łańcucki ks. prał. Tadeusz Kocór i ks. kan. Kazimierz Biśto oraz kapłani z dekanatu błażowskiego.

Przez cały lipiec trwały prace przy wykonywaniu szalunków pod strop kościoła, który zawiera ponad 80 kasetonów, zamocowanych między belkami nośnymi. Uwieńczeniem tych prac było betonowanie stropu, 30 lipca. Na stropie została umieszczona metalowa konstrukcja wieży kościelnej, wykonana przez firmę Grzegorza i Leszka Ząbka z Futomy. Spółdzielnia Telefoniczna z Tyczyna i jej prezes Stanisław Kruczek, zaoferowali pomoc w wykonaniu instalacji elektrycznej w kościele. W pracach tych bierze również udział firma Krzysztofa Batora i miejscowi elektrycy. Trwają obecnie ostatnie prace przy konstrukcji dachu - pokrywanie dachówką, które wykonuje firma Józefa Wilka z Piątkowej. Oprócz tego postępuje utwardzanie kamieniem obejścia kościoła oraz wykonywane są pomocnicze prace murarskie i betoniarskie.

Reklama

Ojciec Franciszek Wiater OFM podarował parafii kamień-relikwię z Góry Golgoty w Jerozolimie, który posłuży jako kamień węgielny wmurowany w bryłę kościoła. O. Franciszek, rodem z Pstrągowej, jest członkiem Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Od wielu lat przebywa w Ziemi Świętej, w Palestynie, obecnie w klasztorze w Betfage k. Betanii.

Piotr Gwazdacz, mieszkaniec Lecki, napisał w swoich wspomnieniach: „W 1935 roku w Lecce zorganizowaliśmy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Wiejskiej, mnie zaś spotkał zaszczyt przewodniczenia mu w ostatnich latach przed wojną 1939 roku. Pewnego dnia, przechodząc drogą przez wieś, zobaczyłem leżący na skrzyżowaniu dróg krzyż, z wizerunkiem Ukrzyżowanego twarzą zanurzonego w błocie. Podniosłem krzyż, wizerunek oczyściłem i zawiesiłem go na kasztanie obok rosnącym, gdyż drzewo krzyża - pamiątki straszliwej zarazy, która przed laty dotknęła okolicę - już ze starości się rozsypało. W tym też czasie nasunęła mi się zbożna myśl, aby na pamiątkę powstania naszej organizacji młodzieżowej zbudować choćby skromną kapliczkę, w której ten krzyż pamiątkowy byłby zabezpieczony od całkowitego zniszczenia. Na najbliższym zebraniu propozycje tę przedstawiłem kolegom. Wszyscy z zadowoleniem ją przyjęli i zadeklarowali czynną pomoc”. Inicjatywa ta przerodziła się w plany budowy kaplicy mszalnej, która po II wojnie światowej stała się kościołem parafialnym. W kościele tym wisi przy drzwiach krzyż: czy ten sam, o którym wspominał Piotr Gwazdacz, dzisiaj niestety stwierdzić niepodobna... Wędruje on obecnie od domu do domu w naszej wspólnocie parafialnej, która przed nim modli się, dziękując za Boże łaski i ludzki wysiłek - za kościół obecny i ten nowo budowany.

Jest zatem za co Panu Bogu i ludziom dziękować! Naszą modlitewną wdzięczność wobec dobroczyńców wyrażamy w każdą niedzielę w czasie Mszy św. za parafian. W październiku czyniliśmy to uczestnicząc w nabożeństwach różańcowych. Szczególne dziękczynienie miało miejsce w niedzielę 28 października, która była liturgicznym dniem rocznicy poświęcenia kościoła. Będziemy pamiętać o wszystkich uczestniczących w jakikolwiek sposób w dziele budowy naszej nowej świątyni. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom z parafii, a także spoza niej - rodakom i wszystkim, którzy nam w różnoraki sposób pomagają. Stokrotne Bóg zapłać!

Więcej informacji o parafii i budowie kościoła na stronie: www.lecka.przemyska.pl

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święte przestrzenie

Archiwum Siostry Maristelli Sienickiej

Są kościoły, w których trudno się modlić. Zabrakło w nich piękna, ładu i harmonii, która otwiera przestrzeń spotkania z Bogiem.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?