Reklama

Kościół

16 lutego: Dzień Modlitwy i solidarności ze Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

Karol Porwich/Niedziela

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy Piątek Wielkiego Postu - 16 lutego br. - od tego roku pod nową nazwą "Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym". (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego). - Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań - podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia obchodów

Inicjatywa ta obchodzona jest w Kościele w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła jako datę pierwszy piątek Wielkiego Postu i po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego 3 marca 2017 roku. „Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego - ze strony duchownych czy świeckich - i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia” - wyjaśniał w komunikacie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zmiana nazwy

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się w Częstochowie, Konferencja Episkopatu Polski 21 listopada 2023 r. zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc - zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty - dodaje. Zachęca wspólnoty parafialne i zakonne do włączenia się w przeżycie tego dnia, np. poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

- Warto skorzystać z przygotowanych na ten dzień rozważań albo po prostu wspomnieć o skrzywdzonych we wprowadzeniu do nabożeństwa lub Mszy świętej - mówi ks. Studnicki. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Reklama

Tegoroczne obchody

Tradycyjnie już w przeddzień Dnia modlitwy na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostaną objęte modlitwą, podobnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i solidarności 16 lutego będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii w intencji osób skrzywdzonych o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Poszczególni biskupi diecezjalni będą sprawować liturgię w tej intencji w swych katedrach. Zachęta do zorganizowania nabożeństwa Drogi Krzyżowej Skrzywdzonych oraz wspólnej modlitwy w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym skierowana jest także do wszystkich parafii i zgromadzeń zakonnych w Polsce.

„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” - zachęca abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Wsparcie Skrzywdzonych ze strony Kościoła

- Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty - zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym. Rozpoczyna ją wsparcie już na etapie przed dokonaniem zgłoszenia, a po przyjęciu zawiadomienia dotyczącego przestępstw seksualnych uruchamiane są procedury wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i prawnej. Osoby skrzywdzone i ich bliscy mają także zapewnione duchowe towarzyszenie i wsparcie duszpasterzy i sióstr zakonnych.

Reklama

- Ta solidarność w działaniu przekłada się na różnorodność wsparcia, na jaką mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy: od pomocy psychologicznej i prawnej, po granty edukacyjne i wsparcie duchowe - wylicza ks. Piotr Studnicki. - Jest to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela Skrzywdzonym.

Część z osób wspierających Skrzywdzonych możemy zobaczyć w spocie przygotowanym przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, stanowiącym kolejną odsłonę kampanii #RazemByPomagać.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-15 21:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Malezja: Kościoły modlą się za ofiary katastrofy samolotu MH370

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów