Reklama

Modlitwa

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

BOŻENA SZTAJNER

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji, choć, przypomnę, to nie my byliśmy stroną postępowania" - powiedział KAI ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Dodał, że archidiecezji zależało na tym, by sprawa dotacji była jasna i nie budziła jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację minister Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Decyzja jest nieprawomocna.

Zadowolenie z umorzenia śledztwa wyraził rzecznik archidiecezji warszawskiej. "Archidiecezja Warszawska zawsze dokłada starań, żeby sprawa dotacji państwowej na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej była jasna i nie budziła żadnych wątpliwości prawnych. Stąd zależało nam na wnikliwym i bezstronnym jej zbadaniu - powiedział KAI ks. Śliwiński. Dodał, że "podobną starannością wykazuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakiekolwiek kontrole organów państwa, a ostatnio też prokuratury, jednoznacznie stwierdzają, że nie ma niejasności wokół budowy Centrum Opatrzności Bożej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla archidiecezji warszawskiej umorzenie sprawy dotacji nie było zaskoczeniem. "Spodziewaliśmy się właśnie takiego orzeczenia prokuratury, choć przypomnę, że to nie my byliśmy stroną postępowania. Nie można prowadzić postępowania przeciw komuś, kto prosi o dotację" - zaznaczył ks. Śliwiński. "Postępowanie wyjaśniło jedną kluczową sprawę: to nie kościół, nie budynek sakralny, nie Świątynia Opatrzności Bożej była beneficjentem dotacji, lecz muzeum. A ma to być muzeum upamiętniające dwie czołowe postaci, wspominane również w kontekście dzisiejszej rocznicy odzyskania wolności: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego" - przypomniał rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Przypomnijmy, że śledztwo ws. dotacji przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęto w lutym br. po tym, jak SLD, popierany w tej sprawie przez Twój Ruch, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydowanie zaprzeczał, by dotacja była udzielona sprzecznie z prawem.

Komentując początek śledztwa, minister wyraził radość, że "wreszcie zostanie rozstrzygnięte, czy ministerstwo może wspierać muzea będące w obszarze należącym do odpowiedzialności Kościołów i z jakiego programu powinno być prowadzone finansowanie infrastruktury służącej kulturze, a do nich należącej". Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) wyjaśniało, że - wbrew doniesieniom prasowym - nie przekazało żadnej dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zaznaczono, że w ramach Programu Ministra „Rozwój infrastruktury kultury, Priorytet „Infrastruktura kultury” 6 mln zł przyznano w tym roku na budowę Ekspozycji Głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

MKiDN podkreśliło też, że zgodnie z przyjętym schematem podziału środków, dotacja ta stanowiła ok. 30 proc. wnioskowanej kwoty. Środki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa tylko z odpisu z gier liczbowych, czyli z Funduszu Promocji Kultury.

Zaznaczono też, że ekspozycja główna, zajmująca około 2000 m2, będzie się znajdować w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad jej nawą główną.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-04 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: dylematy pielgrzymów

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

Pielgrzymki do Ziemi Świętej mimo istniejącego napięcia odbywają się normalnie. Zapewnia o tym Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi), czyli związane z Wikariatem Rzymskim biuro podróży, organizujące m.in. wyjazdy do ziemskiej ojczyzny Jezusa. Z drugiej jednak strony biskupi francuscy odwołali zaplanowaną na przełom lipca i sierpnia narodową pielgrzymkę duszpasterstw akademickich.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj