Reklama

Wiadomości

Sto transplantacji serc i płuc przeprowadzono w 2023 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Adobe.Stock

Sto transplantacji serc oraz płuc wykonał w 2023 roku zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To najlepszy wynik wśród ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej w Polsce – podał w poniedziałek rzecznik prasowy tej placówki Marek Mędela.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz kolejny w Zabrzu wykonano również najwięcej transplantacji u dzieci - łącznie było to 11 przeszczepień serc oraz płuc u pacjentów poniżej 18. roku życia.

W całym minionym roku zabrzańscy transplantolodzy wykonali 53 transplantacje serca oraz 47 transplantacji płuc. To wynik porównywalny z danymi z 2022 r. - poinformowali przedstawiciele tego ośrodka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi” - zaznaczył dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. dr hab. Piotr Przybyłowski.

W 2023 r. w zabrzańskim ośrodku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom organy pobrane poza granicami Polski. Dzięki współpracy międzynarodowej koordynatorów transplantacyjnych udało się pobrać dwa serca do przeszczepów w szpitalach Czechach. Zgodnie z procedurą do takiego pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wówczas informacja o możliwości pozyskania narządów trafia na specjalną platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej.

W marcu zespół zabrzańskiej placówki wykonał drugą na świecie transplantację płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną, powodującą trwale uszkodzenie płuc i oskrzeli. W grudniu wykonano transplantację płuc u pacjenta, który przez 70 dni czekał na zabieg ratujący życie podłączony do ECMO - urządzenia zastępującego pracę serca i płuc w stanach skrajnej niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Reklama

„Mówiąc o sukcesach kardiochirurgów, musimy też pamiętać o codziennej pracy naszych kardiologów i całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca. To są tysiące hospitalizacji dzieci i dorosłych rocznie i ponad 70 tysięcy udzielonych porad ambulatoryjnych” - podkreślił prof. Przybyłowski.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, zajmującym się nowoczesną diagnostyką i terapią schorzeń układu sercowo-naczyniowego u dorosłych i dzieci. Od początków istnienia ośrodek jest silnie związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, w październiku 2022 r. został szpitalem klinicznym tej uczelni.

Od sierpnia 1984 do kwietnia 2011 r. zabrzański ośrodek mieścił się w skromnym budynku (Pawilon A) – pierwszym, historycznym budynku ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, w którym prof. Zbigniew Religa wraz z zespołem przeprowadził w 1985 r. pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. Pawilon A był systematycznie modernizowany, ale z czasem okazał się niewystarczający.

W maju 2011 r. otwarto nowy budynek - Pawilon B, w którym rozpoczęły działalność oddziały niewydolności serca, małoinwazyjnej kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej, z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Stary barak, w którym mieścił się Zespół Przychodni Specjalistycznych został zastąpiony kompleksem nowoczesnych poradni, przystosowanych dla pacjentów ze schorzeniami serca, naczyń i płuc.

W 2012 r. uruchomiona została inwestycja związana z dalszą rozbudową SCCS o ogólnopolski ośrodek transplantacji płuc, w tym dla chorych z mukowiscydozą, oraz nowoczesne oddziały diagnostyki obrazowej w chorobach serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, dzięki czemu po trzech latach, w 2015 r., uruchomiono Pawilon C. W 2022 r. oddano do użytku Pawilon A+, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt zabiegowy, potrzebny do leczenia najpoważniejszych schorzeń kardiologicznych.

Reklama

W SCCS działa sześć jednostek naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy każdej katedrze i oddziale klinicznym działają naukowe koła studenckie, które dodatkowo prowadzą działalność dydaktyczną obejmującą techniki wysokospecjalistyczne. Zabrzańskie Centrum jest także jednostką prowadzącą działalność naukową oraz badawczo-rozwojową w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, transplantologii, diabetologii, ale i nauk podstawowych.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ par/

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-01-01 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeszczepom mówimy TAK

Małgorzata Godzisz

Dzień Transplantacji został ustanowiony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, 51 lat temu.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42
Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...