Reklama

Niedziela Świdnicka

Wambierzyce. Pasterka służb mundurowych

Powitanie biskupa pomocniczego w sanktuarium Królowej Rodzin

Stanisław Bałabuch

Powitanie biskupa pomocniczego w sanktuarium Królowej Rodzin

W noc Narodzenia Pańskiego, w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach, odbyła się uroczysta Pasterka, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość, z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, stanowiła nie tylko tradycyjne świętowanie, ale również okazję do głębszej refleksji nad znaczeniem Bożego Narodzenia i wspólnej modlitwy za rodziny.

Religijny wymiar świąt

W wygłoszonej homilii bp Bałabuch zwrócił uwagę na współczesne rozumienie Świąt Bożego Narodzenia, które dla wielu ogranicza się do wymiaru komercyjnego i konsumpcyjnego. - Obecnie dla niektórych Boże Narodzenie jest zwyczajnym świętem, dniem wolnym od pracy, który można spędzić z rodziną lub z przyjaciółmi albo na jakiejś imprezie. Inni z kolei traktują ten czas jako świetną okazję do zakupów, obdarowywania i otrzymywania prezentów. Dla wielu firm Boże Narodzenie jest jedynie szansą zwiększenia sprzedaży i zgromadzenia większych zysków – stwierdził.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie biskup podkreślił, że jako wyznawcy Chrystusa powinniśmy pamiętać o głębokim religijnym znaczeniu tego czasu, będącego okazją do głoszenia miłości Boga i prawdziwych treści Świąt.

- Jeżeli my, którzy kochamy Chrystusa, naszego Pana, często powierzchownie świętujemy Boże Narodzenie, jak możemy oczekiwać, że inni odnajdą prawdę w narodzinach Dziecięcia Jezus? Natomiast my, wyznawcy miłujący Chrystusa, naszego Pana, mamy obowiązek głoszenia wszystkim prawdziwych treści Bożego Narodzenia, które zawarte są w słowie Bożym – przekonywał.

Co z tymi co odrzucają Boże Narodzenie?

Biskup przywołał słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „(...) dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,11-12), podkreślając, że narodziny Zbawiciela są objawieniem miłości Boga do człowieka.

Wskazał również na znaczenie narodzin Jezusa jako aktu miłości i pokory Boga, który stał się człowiekiem, by być bliżej ludzi. Zaznaczył, że każde uderzenie serca Świętego Dziecięcia z Betlejem było aktem miłości – miłości Boga do ludzkości.

Reklama

W dalszej części rozważań biskup zachęcał wiernych do głoszenia miłości Boga, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Podkreślił, że nawet osoby odrzucające to święto i Chrystusa powinny być obdarowane błogosławieństwem i modlitwą. - Zaprowadźmy innych do Świętego Dziecięcia z Betlejem, aby w Nim odnaleźli świętość. Z miłością i radością głośmy światu, że właśnie teraz trzeba mu przypomnieć o największym darze, jaki kiedykolwiek ludzkość otrzymała. Nie bójmy się radośnie zawołać, że Pan przyszedł na świat z miłością, aby ocalić całą ludzkość. Ofiarujmy błogosławieństwo Boże w słowach pełnych modlitwy nawet tym, którzy odrzucają Boże Narodzenie i Chrystusa, naszego Pana. Zaprowadźmy innych do Świętego Dziecięcia z Betlejem, aby w Nim odnaleźli świętość. Z miłością i radością głośmy światu, że właśnie teraz trzeba mu przypomnieć o największym darze, jaki kiedykolwiek ludzkość otrzymała – zachęcał.

Zobacz zdjęcia: Wambierzyce. Pasterka 2023 z bp. Adamem Bałabuchem

Miłość do każdego dziecka

Na zakończenie, bp Bałabuch nawiązał do symbolicznego znaczenia małego Jezusa, przypominając o miłości, jaką powinniśmy darzyć wszystkie dzieci, w tym także te nienarodzone. Wezwał do ochrony każdego życia, od chwili poczęcia, podkreślając wagę poszanowania godności każdego istnienia.

- W Boże Narodzenie powinniśmy także zobaczyć w małym Jezusie wszystkie dzieci stworzone przez Boga. Tak, jak kochamy Dziecię Jezus, tak powinniśmy kochać każde dziecko, którym Bóg pobłogosławił ludzkość. Jeśli każdy z nas uszanuje w każdym dziecku wspaniałość Bożej miłości, wtedy nasze serca wypełni miłość do nich i będziemy pragnąć dla każdego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Wtedy ludzie, którzy jeszcze tego nie widzą, może zrozumieją, jak cenne dla Boga są te maleńkie istoty, których życie rozpoczyna się w chwili poczęcia. Serce kochające te małe poczęte dzieci, powołane do życia przez Pana Boga, nie będzie mogło w żaden sposób popierać manipulacji na ludzkich zarodkach, a tym bardziej ich niszczenia czy zamrażania – podkreślił.

Pasterka w Wambierzycach stała się więc momentem nie tylko celebracji tradycji, ale również głębokiej refleksji nad współczesnym wymiarem Bożego Narodzenia i przesłaniem miłości, które niesie ze sobą narodziny Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-12-25 01:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto przynosi prezenty?

Listy z Polski także dotarły do sanktuarium

Ks. Marcin Miczkuła

Listy z Polski także dotarły do sanktuarium

W czasie świąt Bożego Narodzenia pod choinką znajdujemy prezenty. Na Górnym Śląsku np. osobiście przynosi je Dzieciątko, które symbolizuje narodzonego w stajence Jezusa.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania