Reklama

Wiadomości

Jerozolima: życie wraca do normy, ale brakuje turystów i pielgrzymów

Monika Książek

Tablica w hali przylotów pokazuje tylko cztery loty. W punkcie kontroli "paszportów zagranicznych", gdzie długie kolejki zwykle wyczerpują cierpliwość podróżnych, czeka tylko dwóch pasażerów, a za nimi w pewnej odległości jeszcze trzech. Każdy, kto podróżuje obecnie do Izraela przez lotnisko Ben-Guriona w Tel Awiwie, zwykle ma pilne zobowiązania biznesowe lub rodzinne, a turystyka lub pielgrzymki zeszły na dalszy plan - czytamy w krótkim reportażu austriackiej agencji katolickiej Kathpress.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy nagle rozbrzmiewa syrena, a z głośników rozlega się alarm rakietowy, powód wprowadzenia stanu wyjątkowego staje się jasny. Przybysze są wysyłani do schronu obok urzędu celnego. Jeden po drugim, ludzie sprowadzeni w bezpieczne miejsce ponownie opuszczają schron. Tym razem był to tylko próbny alarm.

Podczas gdy na południu Izraela, a zwłaszcza w pobliżu Strefy Gazy, syreny zawodzą niemal co godzinę w ciągu dnia z powodu ataku rakiet Hamasu, zagrożenie w Jerozolimie zmalało. Ostatni raz alarm miał tam miejsce około dwa tygodnie temu. W szczególności w żydowskiej zachodniej części Jerozolimy życie w dużej mierze wróciło do normy, sklepy są otwarte, a restauracje odwiedzane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Starym Mieście można jednak odczuć brak turystów. Tam, gdzie zwykle są rzesze ludzi z całego świata, w wąskich alejkach targu Suk są praktycznie tylko miejscowi. Sprzedawcy w sklepach z pamiątkami czekają na klientów, którzy się nie pojawiają. W wielu sklepach widać zaciągnięte metalowe żaluzje lub otwarte tylko przez kilka godzin.

Na dziedzińcu Bazyliki Grobu Pańskiego, szczególnie odwiedzanego miejsca nie tylko przez chrześcijan będących w Jerozolimie, panuje ziejąca pustka oprócz dwóch policjantów stojących na straży. Nawet przy pustym Grobie Pańskim nie ma kolejek. Nie ma też prawosławnych mnichów, którzy zwykle gestykulują, aby kierować pielgrzymami w Kaplicy Śmierci na Krzyżu. Tylko jeden lub dwa tuziny odwiedzających porusza się w labiryncie kościoła. Trzech Rosjan modli się przy kamieniu namaszczenia, a za nimi dwie Filipinki robią zdjęcia - obie są pracownicami jerozolimskich hoteli.

Jednak turystyka pielgrzymkowa nie upadła całkowicie, zapewnia Chrześcijańskie Biuro Informacyjne przy Bramie Jaffa na Starym Mieście. Zawsze są mniejsze grupy odwiedzających - na przykład z Portugalii. Obecnie regularnie przyjeżdżają grupy chrześcijan z Indonezji, którzy kontynuują swoją podróż przez Egipt, Jordanię, Terytoria Palestyńskie i Izrael.

Reklama

Po trzech tygodniach szoku, kiedy wiele obszarów życia publicznego zostało sparaliżowanych, sytuacja w mieście wraca do normy. Jednak powołanie rezerwistów doprowadziło do zauważalnego niedoboru personelu w wielu obszarach codziennego życia. Na przykład na usługę dostawy pizzy trzeba czekać „wieczność”. Tymczasem w krajobrazie miasta uderza wielu uzbrojonych cywilów. Skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa Itamar Ben-Gewir ułatwił wydawanie broni Izraelczykom. Według doniesień lokalnych mediów od początku wojny wydano 23 000 sztuk broni palnej.

Według kręgów kościelnych sytuacja chrześcijan na tym obszarze jest napięta. W kurczących się wspólnotach chrześcijańskich w regionie Betlejem coraz więcej osób myśli o emigracji. Chrześcijanie, którzy są w dużej mierze zależni od turystyki pielgrzymkowej i zarabiają na życie jako rzeźbiarze w drewnie, przewodnicy turystyczni lub personel hotelowy, nie mają pracy ani dochodów. W rezultacie nadchodzące Boże Narodzenie w Ziemi Świętej będzie obchodzone jak zwykle z nabożeństwami upamiętniającymi narodziny Chrystusa, ale bez większych uroczystości publicznych.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2023-12-10 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawosławny Patriarchat Antiocheński zerwał łączność kanoniczną z Jerozolimskim

Marc Veraart / Foter.com / CC BY-ND

Kościół prawosławny Patriarchatu Antiocheńskiego zerwał łączność kanoniczną z Patriarchatem Jerozolimskim, podważającym jurysdykcję tego pierwszego nad Katarem na Półwyspie Arabskim.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst