Reklama

Franciszek

Papież przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji tegorocznych laureatów Nagrody Ratzingera. Według watykańskiego biura prasowego, papież spotkał się z przewodniczącym watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, ks. Federico Lombardim, oraz dwoma laureatami. Nagroda, która została ustanowiona za pontyfikatu Benedykta XVI, trafiła w tym roku do dwóch hiszpańskich teologów ks. prof. Pablo Blanco Sarto z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii oraz prof. Francesc Torralba Roselló z Barcelony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właściwa ceremonia wręczenia nagrody została zaplanowana na czwartkowy wieczór. Zamiast papieża, nagrodę wręczy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w "Sala Regia" (Sala Królewska) w Pałacu Apostolskim.

W środę wieczorem na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim rozpoczął się zakrojony na szeroką skalę międzynarodowy cykl wykładów zatytułowany "Niedokończone debaty". Cykl będzie kontynuowany w przyszłym roku na Katolickim Uniwersytecie Notre Dame w amerykańskim stanie Indiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie debaty główny nacisk położono na analizę i interpretację najważniejszych przemówień politycznych i teologicznych papieża z Niemiec. Benedykt XVI wygłosił je m.in. przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, niemieckim Bundestagiem w Berlinie i College des Bernardins w Paryżu. Otwierając serię wykadów, ks. Lombardi podkreślił, że celem nie jest zachowanie intelektualnej spuścizny papieża teologa, ale uczynienie jej owocną dla współczesnych debat.

Podczas wystąpień kilku prelegentów podziękowało byłemu papieskiemu sekretarzowi arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi za jego wkład w realizację projektu. Abp Gänswein, który musiał opuścić Watykan na polecenie papieża Franciszka i obecnie mieszka w swojej rodzinnej diecezji we Fryburgu Bryzgowijskim, nadal jest członkiem zarządu watykańskiej fundacji kierowanej przez ks. Lombardiego. Niestety nie był obecny na środowych wykładach i papieskiej audiencji ani nie będzie go na czwartkowej ceremonii wręczenia nagród.

Pablo Blanco Sarto urodził się 12 lipca 1964 r. w Saragossie (Hiszpania). Studiował filologię hiszpańską na Uniwersytecie Nawarry. W Rzymie ukończył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a następnie podjął studia i doktorat z filozofii na temat myśli Luigiego Pareysona (1918-1991). Święcenia kapłańskie przyjął 21 września 1997 roku. W 2005 r. ukończył studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry, studiując teologię fundamentalną i religii Josepha Ratzingera. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Nawarry w dziedzinie ekumenizmu, teologii sakramentalnej i pastoralnej. Współpracuje z Instytutem Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie (Niemcy), z licznymi instytucjami akademickimi w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, a także z różnymi wydawnictwami oraz czasopismami teologicznymi i duszpasterskimi. Jest członkiem rady redakcyjnej Opera Omnia Josepha Ratzingera w języku hiszpańskim w Biblioteca de Autores Cristianos (BAC). Jest autorem licznych opracowań i tomów poświęconych życiu, myśli i dziełu Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Reklama

Francesc Torralba Roselló jest filozofem i teologiem. Urodził się w Barcelonie 15 maja 1967 r. Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Posiada doktoraty z filozofii na Uniwersytecie Barcelońskim (1992), z teologii na Wydziale Teologicznym Katalonii (1997), z pedagogiki na Uniwersytecie Ramon Llull (2018) oraz z historii, archeologii i sztuki chrześcijańskiej na Ateneu Universitari Sant Pacià, Wydział Antoni Gaudí (2022). Obecnie jest akredytowanym profesorem na Uniwersytecie Ramon Llull i prowadzi kursy i seminaria na innych uniwersytetach w Hiszpanii i Ameryce. Swoją działalność dydaktyczną przeplata z zaangażowaniem w pisanie i rozpowszechnianie swojej myśli, zorientowanej na antropologię filozoficzną i etykę. Jest płodnym autorem, opublikował ponad 1800 artykułów i ponad 100 książek.

Nagroda Ratzingera jest główną inicjatywą watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Zgodnie ze statutem przyznawana jest „uczonym, którzy wyróżnili się szczególnymi zasługami w publikacjach i/lub badaniach naukowych”. W ostatnich latach zakres laureatów nagrody rozszerzył się również o sztukę inspirowaną chrześcijaństwem.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-30 17:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Antoni Długosz otrzymał Medal Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Prorektor prof. Jerzy Waligóra przekazuje odznaczenie bp. Antoniemu  Długoszowi

Norbert Pikuła

Prorektor prof. Jerzy Waligóra przekazuje odznaczenie bp. Antoniemu Długoszowi

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...