Reklama

Niedziela Lubelska

W Lublinie po raz 18. przyznano Nagrody Angelus

Teatr Stary w Lublinie

wikipedia/autor:Tomasz Zugaj na licencji Creative Commons

Teatr Stary w Lublinie

Podczas uroczystej gali Nagrody Angelus w Teatrze Starym w Lublinie wręczono statuetki i dyplomy laureatom za miniony rok. Wśród laureatów znaleźli się m.in. s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, prof. dr hab. Jacek Wojtysiak, filozof i felietonista czy Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr Rafał Jakub Pastwa, przewodniczący Kapituły Nagrody Angelus i przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Działań Twórczych Angelus przywołał w swoim przemówieniu słowa Wisławy Szymborskiej, które wygłosiła po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla: „Natchnienie nie jest wyłącznym przywilejem poetów czy artystów w ogólności. Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją zamiłowaniem i wyobraźnią. (…) Pomimo ich trudów i porażek, ich ciekawość nie stygnie. Z każdego rozwiązanego zagadnienia wyfruwa im rój nowych pytań. Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego 'nie wiem'”.

- Niech to będzie dobry wieczór, szczęśliwy dla laureatów, tych, którzy mierzą się z natchnieniami oraz dla ich bliskich. Niech to będzie dobry wieczór dla nas, zakorzenionych w duszy i tkance tego miasta, miasta poetów, artystów, ludzi otwartych na dialog i współodczuwających z zależnymi i najsłabszym – mówił ks. Pastwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Uczestniczył w nim prezydent miasta Lublina dr Krzysztof Żuk, Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego, a także przedstawiciele świata nauki, kultury, organizacji pozarządowych, sportu i mediów.

Następnie przyznano nagrody w siedmiu kategoriach. Angelusa Służby Publicznej przyznano prof. dr hab. n. med. Robertowi Rejdakowi, wybitnemu okuliście. Angelusa Miłosierdzia otrzymała s. Małgorzata Chmielewska ze wspólnoty Chleb Życia. Angelus Dobroczynności trafił do Fundacji Grupy Aliplast. Angelusem Animacji Życia Kulturalnego nagrodzono ks. dr Mariusza Lacha z KUL, założyciela i dyrektora studenckiego Teatru ITP. Angelusa Kultury Medialnej przyznano prof. dr hab. Jackowi Wojtysiakowi, filozofowi z KUL, felietoniście m.in. „Gościa Niedzielnego”. Angelus Artystyczny trafił do rąk Anny Łyczewskiej, polonistki i poetki. Natomiast Angelusa za Całokształt Dorobku otrzymał dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny czasopisma literacko-artystycznego „Akcent”.

Reklama

Angelus Lubelski - to nagroda przyznawana co każdego roku od 2005 w Lublinie. Inicjatywa powstała w środowiskach twórczych Lublina. Koncepcję nagrody Opracowali m.in. Jerzy Jacek Bojarski i śp. Andrzej A. Widelski.

Przez minione 18 lat uhonorowano ponad 120 osób i instytucji. Wśród laureatów nagrody są wybitni i cenieni myśliciele oraz uczeni, ludzie kultury i sztuki, świata mediów i literatury, aktywiści i społecznicy, zaangażowani w pomoc wykluczonym i pokrzywdzonym, reprezentujący organizacje pozarządowe, ale i działające indywidualnie. W gronie wyróżnionych nagrodą są m.in.: kard. Paul Poupard, Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, Andrzej Pierzchała i Piotr Dudziak, Leszek Mądzik, Andrzej Kot, Maria Drygałowa, o. Ludwik Wiśniewski OP, Teresa Księska-Falger.

Nagroda Angelusa ma ambicje łączyć ludzi kultury i sztuki we wspólnych działaniach, mimo ich rozmaitych korzeni i relacji wobec wiary, uhonorowania tych, którzy swą postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka. Nagrodę „Angelus” przyznaje kapituła, w której skład wchodzą wybitni przedstawiciele różnych środowisk.

Laureaci otrzymują statuetkę „Angelusa” wykonana z brązu i usadowioną na granitowym cokole, przedstawiająca uskrzydloną postać człowieka. Autorem statuetki są Milena i Arkadiusz Widelscy.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-06 20:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Rolnicy protestujący w Sejmie ogłosili rozpoczęcie strajku głodowego

2024-05-13 13:06

Adobe Stock

Rozpoczęcie strajku głodowego przez rolników protestujących w Sejmie - ogłosił w poniedziałek Mariusz Borowiak ze Związku Rolników "Orka". Zapowiedział, że protest będzie kontynuowany do czasu, aż spotka się z nimi premier Donald Tusk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania