Reklama

Wiara

Ks. Studenski: pierwsza Komunia św. to szansa dla dorosłych do nawrócenia

Przemysław Awdankiewicz

Dyskusja medialna wokół terminu przyjmowania pierwszej Komunii świętej może odegrać pozytywną rolę – uważa dyrektor wydziału katechetycznego bielsko-żywieckiej kurii ks. dr Marek Studenski. Zdaniem duchownego, pierwszokomunijna uroczystość jest ważna nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców lub krewnych, dla których często jest to okazja do nawrócenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłan przypomina, że ze statystyk socjologów religii wynika, że najwięcej nawróceń wśród dorosłych następuje podczas przygotowania dzieci do pierwszej Komunii świętej. „Jednym z wytłumaczeń tego zjawiska jest to, że w tym czasie następuje intensywna mobilizacja całej rodziny wokół Komunii św.” – dodaje ks. Studenski.

Zauważa, że najgorsze w tej sprawie byłoby milczenie i obojętność. „Gdy się o czymś mówi, ten temat zaczyna żyć, zaczyna coraz więcej znaczyć” – podkreśla, nawiązując do dyskusji na temat terminu pierwszej komunii, która toczy się także na Podbeskidziu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedawno ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel poinformował wiernych, że dzieci, które w dniu 1 września 2014 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkoły podstawowej, przystąpią do pierwszej Komunii Świętej w trzeciej klasie.

W roku szkolnym 2015/16 w diecezji bielsko-żywieckiej nie będzie organizowanych uroczystości pierwszokomunijnych. Zachowany zostanie w ten sposób dotychczasowy wiek pierwszego pełnego spotkania z Jezusem Eucharystycznym, które nadal będzie przypadać na 9. rok życia.

Ks. Studenski zauważa, ze decyzja o terminie pierwszej Komunii św. w klasie trzeciej jest pewnym kompromisem, przyjętym zresztą w większości polskich diecezji. Przyznaje, że prowadzony przez niego wydział odbierał liczne telefony rodziców, a także katechetów, z prośbą o ujednolicenie wieku dzieci pierwszokomunijnych, ponieważ dochodziło do tego, że w jednej szkole były klasy sześcio- i siedmiolatków.

„Rodzice nie chcieli się zgodzić, by równoległe klasy przystępowały do I Komunii Św. w różnych latach - np. klasa IIa przystąpiłaby do I Komunii św., a klasa IIb dopiero za rok” – tłumaczy. Podkreśla także, że przyjęte rozwiązanie spotkało się z na ogół pozytywnym odbiorem.

Bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger przypomniał podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami, że przesunięcie terminu pierwszej Komunii Świętej wynika z wprowadzenia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej obowiązku szkolnego sześciolatków.

Reklama

„Kodeks prawa kanonicznego jest jednoznaczny i mówi, że odpowiedzialność za przygotowanie dziecka do I Komunii ponosi proboszcz parafii. Dziecko, które przystępuje do pierwszej Komunii powinno spełniać dwa kryteria: musi mieć świadomość rozróżniania dobra od zła oraz mus rozróżniać chleb zwykły od chleba eucharystycznego” – wyjaśnia bielsko-żywiecki biskup pomocniczy.

Biskup przypomniał, że pojawił się problem, gdy doszło do sytuacji, w której w wyniku obniżenia wieku szkolnego, w jednej klasie zaczęły się spotykać dzieci w różnym wieku. Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że aby utrzymać wiek 9 lat jako warunkujący przystępowanie do pierwszej Komunii świętej, uroczystość zostanie przeniesiona do trzeciej klasy.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-21 17:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...