Reklama

Polska

Prymas: nie stawiajmy poprawności politycznej ponad moralnością

Bożena Sztajner/Niedziela

Stawianie poprawności politycznej ponad zasadami moralnymi jest naganne i bolesne - powiedział prymas Józef Kowalczyk w Szczepanowie, w sanktuarium św. Stanisława. Powinniśmy, wzorem św. Jana Pawła II, bronić naszych korzeni zamiast bezkrytycznie przyjmować pochodzące z zewnątrz teorie na temat rodziny - stwierdził arcybiskup gnieźnieński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stawianie poprawności politycznej ponad zasadami moralnymi jest naganne, bolesne i niegodne Polski XXI wieku, niegodne św. Jana Pawła II - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk w Szczepanowie, w sanktuarium św. Stanisława, podczas dorocznego odpustu.

Nawiązując do postawy świętego, który miał odwagę zwrócić królowi uwagę i zapłacił za to życiem, prymas Polski powiedział w homilii, że byli, są i będą ludzie, dla których prawda Ewangelii nie jest wygodna, bo demaskuje ich niemoralne życie, które chcą ukryć i usprawiedliwić. „Dzisiaj też niektórzy stawiają się w roli sędziów i oskarżycieli, kiedy Kościół staje po stronie prawdy, wartości życia ludzkiego” - mówił arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita gnieźnieński porównał św. Jana Pawła II do św. Stanisława - miłość Chrystusa i bliźniego była wyznacznikiem ich życia i działania. „Jan Paweł II miał odwagę wyznawać wiarę w Chrystusa w epoce milczącej apostazji człowieka sytego, który żyje tak jakby Boga nie było” - zauważył.

Prymas przypomniał też, że Jan Paweł II bronił rodziny w czasach licznych zamachów na jej świętość. Skrytykował bezrefleksyjne przyjmowanie inspirowanych z zewnątrz nowych ideologii dotyczących rodziny, forsowanych przez mniejszość. "Mamy własną godność, mieliśmy papieża, który powiedział: to wszystko, co przekazałem światu, przyniosłem z Polski”- powiedział prymas, apelując, aby bronić naszych korzeni, tak jak prosił Jan Paweł II.

Odpust w Szczepanowie odbywa się co roku w pierwszych dniach maja - tym razem pod hasłem „Święty Stanisław wierny świadek Jezusa Chrystusa”. W uroczystości uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż. Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim, pasterzem gorliwym i bezkompromisowym. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.

Reklama

W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym został skazany na obcięcie członków. Dokładne przyczyny sporu nie są znane. Według tradycji, św. Stanisław odważnie upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabić biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania Mszy świętej, a gdy odmówili, sam zamordował biskupa. Kazał też poćwiartować jego ciało.

Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej, diecezji tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-10 22:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki "Kazania Prymasa 2010-2014"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z abp. Józefem Kowalczykiem Prymasem Polski – Seniorem i promocję książki "KAZANIA PRYMASA 2010-2014"

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli