Reklama

Watykan

Watykan/ Dokument Stolicy Apostolskiej: Kościół broni rdzennej ludności

Włodzimierz Rędzioch

"Kościół broni rdzennej ludności" - głosi nowy dokument Watykanu na temat Doktryny Odkrycia, która była ideologiczną podbudową dla kolonizacji narodów. Podkreślono, że ta doktryna nigdy nie była katolicka. Wskazano jednocześnie, że "wielu chrześcijan popełniło nikczemne czyny przeciwko rdzennej ludności, za które ostatni papieże poprosili o przebaczenie przy licznych okazjach".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wydanej w czwartek w Watykanie wspólnej nocie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Integralnego Rozwoju Człowieka zaznaczono, że bulle papieskie z XV wieku, które przyznawały kolonizatorom dobra ludów rdzennych są "dokumentami politycznymi, wykorzystanymi instrumentalnie dla niemoralnych czynów".

Przypomniano, że już w 1537 roku papież Paweł III zadeklarował uroczyście, że rdzenni mieszkańcy nie mogą być zniewalani ani ograbiani ze swojej własności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponadto Watykan przyznał, że dzięki tym ludom "Kościół zaczął mieć większą świadomość ich cierpień - w przeszłości i teraźniejszości, wynikających z wywłaszczenia ich z ich ziem oraz z polityki przymusowej asymilacji, krzewionej przez ówczesne władze i skierowanej na eliminację ich kultury".

W oświadczeniu dwa watykańskie urzędy zaznaczyły, że Doktryna Odkrycia - teoria służąca usprawiedliwiania wywłaszczania rdzennych mieszkańców przez kolonizatorów "nie stanowi części nauczania Kościoła katolickiego", a papieskie bulle, do których się odwoływano, nigdy nie stały się takim nauczaniem.

Tekst ten został ogłoszony osiem miesięcy po podróży papieża Franciszka do Kanady, w trakcie której przeprosił on za cierpienia rdzennej ludności, zwłaszcza dzieci, wysyłanych do przymusowych szkół.

Podziel się cytatem

Reklama

Opublikowany obecnie dokument jest potwierdzeniem odrzucenia przez Kościół katolicki "kolonizatorskiej mentalności" - wskazał Watykan wyjaśniając jego znaczenie. Przypomniano w nim, że "w ciągu historii papieże potępili "akty przemocy, ucisku, społecznej niesprawiedliwości i niewolnictwa, popełnione przeciwko rdzennej ludności". Są też, wskazano, liczne przykłady biskupów, księży, zakonnic i świeckich, którzy "oddali swoje życie w obronie godności tych ludów".

Reklama

Mowa w tekście jest również o tym, że badania historyczne jasno ukazują, że papieskie dokumenty, napisane w tamtym konkretnym okresie dziejów i związane z kwestiami politycznymi "nigdy nie były uważane za wyraz wiary katolickiej".

Kościół przyznaje, że "te bulle papieskie nie odzwierciedlały w odpowiedni sposób równej godności i praw ludów rdzennych".

"Treść tych dokumentów została zmanipulowana dla celów politycznych przez rywalizujące między sobą potęgi kolonialne, by usprawiedliwość niemoralne czyny przeciwko rdzennej ludności, popełnione niekiedy bez sprzeciu władz kościelnych" - wskazano.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jar/

Podziel się:

Oceń:

2023-03-30 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pora rozpocząć polskie przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin

Rok 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II upływa w Watykanie m.in. pod znakiem przygotowań 10. Światowego Spotkania Rodzin, którego inicjatorem był papież Polak.

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania