Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

Od kilku miesięcy prowadzone są badania archeologiczne na Starym Rynku. Znajduje się on przy ulicy Zgierskiej, nieopodal kościoła Wniebowzięcia NMP, zwanym łódzkim kościołem mariackim. Grupa archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego pracuje pod płytą główną, czyli w punkcie, który według wielu historyków stanowi centrum najstarszego organizmu miejskiego.   Obszar Starego Rynku i jego okolice nie był nigdy dotąd badany archeologicznie.  - Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku na przestrzeni pięciu minionych wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach, kramach, okopu z II wojny światowej oraz szczątki murów nieistniejącej już dziś południowej pierzei rynku Starego Miasta. Do tego doliczyć należy także ponad 1000 przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem – ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku. Na Starym Rynku archeolodzy znaleźli także ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.  Podczas prac wykopaliskowych na Starym Rynku odkryto pozostałości średniowiecznej drogi oraz piec do wypalania ceramiki pochodzący z XVII wieku. Od początku prac w  Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków w  Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego  trwa zabezpieczanie zabytków przed dalszą destrukcją i przygotowanie ich do ekspozycji. Opisywany jest także ich stan przed zabiegami zabezpieczającymi. - Już dziś wyniki badań archeologicznych wskazują, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych – podsumowuje dr Magdalena Majorek z UŁ.

Bogate znaleziska zostaną zaprezentowane na wystawach towarzyszących obchodom 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, które otrzymała od króla Władysława Jagiełły w 1423 roku w Przedborzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Wielkanocne Arcybiskupa Grzegorza Rysia

abp Grzegorz Ryś

ks. P. Kłys

abp Grzegorz Ryś

Chrystus Zmartwychwstał! Chrystus Zmartwychwstał, to znaczy, że żyje! To znaczy, że można Go spotkać. Święty Jan napisał w swoim pierwszym liście, że można Go usłyszeć, a nie tylko o Nim przeczytać. Można Go usłyszeć kiedy mówi, ale również można Go zobaczyć i można Go dotknąć, właśnie dlatego, że jest żyjącą Osobą.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?