Reklama

Kościół

O orędziu Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień Pokoju i beatyfikacji Rodziny Ulmów na spotkaniu prasowym w Sekretariacie KEP

Episkopat News

Tekst orędzia Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień pokoju oraz beatyfikacja Rodziny Ulmów – to były główne tematy spotkania prasowego, które odbyło się w Sekretariacie KEP w Warszawie. Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP zwracał również uwagę na to, by w coraz bardziej zsekularyzowanej atmosferze towarzyszącej obchodom Świat Bożego Narodzenia, nie zapominać o ich najważniejszym, religijnym wymiarze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestniczący w spotkaniu bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP przypomniał zebranym treści zawarte w papieskim orędziu na 56. Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia. Zwrócił uwagę na papieską refleksję nt. pokoju, który powinien nam towarzyszyć w wielu wymiarach – indywidualnym, społecznym, międzynarodowym a podstawą jego musi być pokój, który gości w sercu każdego człowieka. Jak zaznaczył, papieskie rozważanie nt. pokoju skoncentrowało się wokół dwóch wątków – sytuacji pocovidowej oraz wojny na Ukrainie. W odniesieniu do obu z nich, mówił bp Miziński , papież apelował o budowanie wspólnoty.

Druga część spotkania prasowego związana była z opublikowanym w sobotę 17 grudnia papieskim dekretem o męczeństwie Rodziny Ulmów z Markowej. Małżonkowie Wiktoria i Józef zginęli w 1944 r. wraz z siedmiorgiem małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, za to, że ukrywali w swym domu Żydów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów podkreślił, że papieski dekret oznacza oficjalną decyzję o beatyfikacji całej Rodziny Ulmów, łącznie z dziećmi, także z dzieckiem nienarodzonym. Kapłan przypomniał okoliczności ich drastycznej śmierci w czasie porannej egzekucji, gdy zostali zamordowani wraz ukrywanymi Żydami. Jak zaznaczył, dzieci Ulmów w wieku od 1,5 r. do 8 lat zginęły już po śmierci rodziców, po trwającej kilka minut naradzie hitlerowskich oprawców.

Postulator mówił o żywej pamięci nt. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie mieszkali i o przekonaniu o ich męczeństwie, które to przekonanie pojawiło się w zasadzie zaraz po tragedii. Zwracał również uwagę na głęboką religijność Rodziny oraz na religijną motywację ich działań.

Mówił również o samym procesie beatyfikacyjnym, który początkowo prowadzony był przez diecezję pelplińską, gdyż sprawę Rodziny Ulmów włączono do procesu tzw. drugiej grupy polskich męczenników z okresu II Wojny Światowej.

Reklama

Jak zaznaczył w latach 2003 – 2008 na terenie archidiecezji przemyskiej toczył się tzw. proces rogatoryjny, polegający na zbieraniu materiałów i przesłuchiwaniu świadków. W 2011 r. efekty tej pracy przesłane zostały do Pelplina, jednak w 2017 r. metropolita przemyski poprosił o wyłącznie Rodziny Ulmów ze wspomnianej grupy. Od tego czasu proces prowadzony był już przez archidiecezję przemyską. W 2020 r. zakończone zostało Positio, czyli praca wykazująca męczeństwo zamordowanych. Jak poinformował postulator, 16 lutego 2021 r. pozytywną opinię na ten temat wydała komisja historyczna, 22 lutego 2022 r. – komisja teologiczna, natomiast 6 grudnia br. – komisja kardynałów i biskupów.

Odpowiadając na pytania o beatyfikację małych dzieci, w tym dziecka nienarodzonego, nieochrzczonego, ks dr Burda zaznaczył, że motyw ten obecny jest w tradycji Kościoła, m.in. w uznaniu męczeństwa Świętych Młodzianków, zabitych z rozkazu Heroda.

Ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu i rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej podkreślił, że obecnie przeżywamy już czas przygotowania do beatyfikacji, która – z uwagi na praktykę ostatnich lat – z dużą dozą pewności odbędzie się na terenie archidiecezji przemyskiej. Trudno jednak dziś jeszcze mówić cokolwiek o konkretnym miejscu i czasie tego wydarzenia.

Spotkanie w Sekretariacie KEP było również okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń.

W kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ks Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP mówił o coraz bardziej zsekularyzowanej atmosferze, która towarzyszy tym świętom, o sygnałach nt. rezygnacji z organizowani wigilii i usuwaniu akcentów religijnych, w których miejsce wkracza konsumpcja. Zachęcał dziennikarzy do akcentowania tego, co w Świętach Bożego Narodzenia najważniejsze – ich duchowego wymiaru.

Poinformował również, ze 26 grudnia w polskich parafiach nastąpi uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych, zaś 30 grudnia obchodzone będzie w Kościele święto Świętej Rodziny.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-12-19 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: spotkanie w sprawie nadużyć seskualnych ma mieć charakter modlitewny, katechetyczny i operacyjny

Tama66/pixabay.com

Lutowe spotkanie biskupów z całego świata w Watykanie w sprawie ochrony nieletnich przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych będzie miało charakter modlitewny, rozeznaniowy, katechetyczny i operacyjny. Jego cel „jest całkowicie jasny”: chodzi o to, aby wszyscy biskupi jednoznacznie wiedzieli, co mają robić, aby zapobiegać i zwalczać światowy dramat takich nadużyć. Mówi o tym komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony 16 stycznia.

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy