Reklama

Niedziela Lubelska

Świętość dla każdego. Światowy Dzień Młodzieży i peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa

Paweł Wysoki

W naszych rękach jest przeniesienie miłości od ołtarza do ludzkiego serca - powiedział bp Adam Bab podczas 37. Światowego Dnia Młodzieży.

Diecezjalne uroczystości, zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka, po raz drugi odbyły się w niedzielę Chrystusa Króla. 20 listopada pod hasłem „Maryja poszła z pośpiechem...” (Łk 1,39) w archikatedrze lubelskiej oraz w „Domu Nadziei” Caritas zgromadziła się młodzież z różnych wspólnot, w tym z przeżywającego swoje święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uczestnicy wraz z bp. Adamem Babem, ks. Damianem Szewczykiem - archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży oraz kapłanami na co dzień posługującymi we wspólnotach młodzieżowych, zastanawiali się nad treścią orędzia, w którym Ojciec Święty zachęca do trwania przy Chrystusie oraz do zaangażowania się w konkretną pomoc bliźnim na wzór Maryi. Szczególnym rysem tegorocznego święta młodych była obecność relikwii bł. Carlo Acutisa, a także promocja Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

W orędziu na Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek napisał: „Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w pułapki sieci”. Jak wyjaśnia bp Adam Bab, idea święta, a także spotkania w Lizbonie, skoncentrowana jest wokół Maryi, która idzie z pośpiechem do swojej krewnej Elżbiety, aby jej pomóc. - Młodzi, którzy są autentycznie Chrystusowi, wierzący, są wezwani do tego, by naśladować Maryję najpierw w „powstaniu”; może są to echa słów z ŚDM w Krakowie, gdy Ojciec Święty mówił o wstawaniu z kanapy, czyli nie marnowaniu życia i czasu. Papież zwraca też uwagę na pośpiech, czyli na nieodkładanie służby i daru z siebie, po prostu sensownego życia, na nieokreśloną przyszłość. Takim życiem trzeba żyć już teraz, jak Maryja - wyjaśnia ksiądz biskup. Przekładając to na konkrety, bp Adam zachęca, by młodzi w swoich miejscach zamieszkania i „zakotwiczenia w Kościele” czyli w parafiach, praktycznie realizowali przykazanie miłości. - Tak się złożyło, że po zmianie terminu ŚDM z Niedzieli Palmowej na niedzielę Chrystusa Króla, święto młodych bezpośrednio poprzedzone jest światowym dniem ubogich. Przerzucenie pomostu pomiędzy jednym świętem a drugim należy do młodych - podkreśla bp Bab. - Pójście do ubogich to również pójście do rówieśników, którzy nie są zainteresowani Kościołem, zajęcie się ich życiem. Mimo intensywnych kontraktów w internecie, wielu młodych żyje w samotności, izolacji, opuszczeniu. Potrzeba więc realnych spotkań; to misja młodych. Wrażliwość na ubogich powinna przekładać się także na wrażliwość ewangelizacyjną - mówi ksiądz biskup.

Reklama

W diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży wpisało się nawiedzenie relikwii bł. Carlo Acutisa. Cząstkę serca błogosławionego nastolatka (fragment błony osierdziowej) przywiózł pomysłodawca i koordynator peregrynacji bernardyn o. Azariasz Hess. Franciszkanin, związany z Lublinem m.in. przez pracę duszpasterską w parafii św. Brata Alberta, zachęcał młodzież do poznawania włoskiego chłopaka i naśladowania go w umiłowaniu Boga i człowieka. - Carlo Acutis to nie jest „świętość sprzed wieków”. Ten młody człowiek zmarł w 2006 r.; znał nasze czasy i naszą rzeczywistość. Był bardzo blisko swoich kolegów, rozwijał pasje; grał w piłkę i na saksofonie, był geniuszem internetowym. Żył na całego w świecie, a jednocześnie nie wstydził się Jezusa. Codziennie uczestniczył w Eucharystii, odmawiał Różaniec, tworzył strony internetowe o cudach eucharystycznych - przypomniał o. Hess. Jak podkreślił, Carlo „najzwyczajniejsze rzeczy robił w sposób nadzwyczajny”.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Program peregrynacji relikwii bl. Carlo Acutisa:

Reklama

25.11 Puławy, pw. Miłosierdzie Bożego

25.11 Lublin, pw. Maksymiliana Kolbe

26.11 Bychawa, pw. św. Jana Chrzciciela

27.11 Chełm, pw. Chrystusa Odkupiciela

27.11 Lublin, pw. Świętej Rodziny

28.11 Krasnystaw, pw. św. Trójcy Przenajświętszej

29.11 Lublin, Caritas 

29.11 Lublin, pw. św. Antoniego

30.11 Lublin, pw. św. Józefa

2-4.12 Lublin, Ruch Światło-Życie2022-11-25 12:05

Wybrane dla Ciebie

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

Więcej ...

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Więcej ...

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim