Reklama

Kościół

Afryka: kolejne porwania księży, Nigeria na skraju wojny domowej

Karol Porwich/Niedziela

Tylko w ten weekend doszło do dwóch porwań księży w Nigerii i Mali. „Nasz naród stoi na skraju przepaści, obawiając się masowej ofensywy [islamskich ekstremistów], która może przejść przez cały kraj” – powiedział nigeryjski biskup Jude Arogundade w parlamencie brytyjskim podczas publikacji raportu na temat wzrostu prześladowania chrześcijan w świecie.

Ks. Victor Ishiwu późnym wieczorem w piątek prowadził nabożeństwo eucharystyczne w jednej z nigeryjskich wiosek, gdy nagle pojawiła się grupa uzbrojonych mężczyzn. Zabrzmiały pierwsze wystrzały ostrzegawcze skierowane w powietrze. Ksiądz wraz z wiernymi szybko uciekli, kryjąc się po różnych miejscach. Porywacze zrozumieli jednak, że duchowny pobiegł na plebanię i przypuścili szturm. Wkrótce wyjechali wraz z uprowadzoną ofiarą.

Podziel się cytatem

W Mali do porwania doszło w stolicy kraju w niedzielę. Ofiarą padł niemiecki misjonarz Hans Joachim Lohre. Porywacze przyjechali samochodem pozbawionym tablic rejestracyjnych i siłą zaciągnęli księdza do auta, po czym szybko odjechali. Jest to duże zaskoczenie, gdyż w stolicy nie doszło do porwań obcokrajowców z Zachodu od ponad dekady. Podejrzewa się, że za napadem stoją islamscy ekstremiści, którzy już wcześniej dokonywali podobnych czynów w celu wyłudzenia okupu. Byłaby to jednak pierwsza sytuacja, gdy zaatakowali w stołecznym Bamako.

Oba ataki stanowią wyraz rosnących wpływów organizacji islamistycznych w północno-zachodniej Afryce. Szczególnie trudna sytuacja jest w Nigerii. Według raportu Międzynarodowego Towarzystwa Wolności Obywatelskich i Rządów Prawa od początku roku do końca października zamordowano tam 4020 chrześcijan i uprowadzono 2315. Raport angielskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówi zaś o 7600 ofiarach śmiertelnych prześladowania od początku 2021 r. do połowy roku obecnego. Bp Arogundade podkreślił, że „episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie niebezpiecznej sytuacji, organizowano także marsze i protesty, a nawet wzywano prezydenta do ustąpienia z urzędu, jeżeli nie jest w stanie zapewnić wypełnienia podstawowych obowiązków władzy. Wszystko to jednak nie dało żadnych rezultatów”. Hierarcha przypomniał tragiczny atak na kościół św. Franciszka, który miał miejsce 5 czerwca w jego diecezji. Terroryści ostrzelali wówczas wiernych modlących się w świątyni: zginęło 41 osób, a 73 zostały ranne. „Jak w przypadku innych napadów na kościoły nikt nie został postawiony przed sądem” – powiedział biskup. Sytuacja w Nigerii jest na tyle napięta, że „w ostatnich dwóch tygodniach wiele ambasad musiało zawiesić działalność na skutek raportów wywiadu, przewidujących atak na stołeczną Abudżę”. Bp Jude Arogundade zaapelował o pomoc międzynarodową i, odnosząc się do dotychczasowego milczenia na forum globalnym, pytał gorzko: „Ilu zwłok potrzeba, aby zwrócić uwagę świata?”.

2022-11-22 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porwany duchowny w Syrii: islamiści ucinają głowy, módlcie się za nas

a.anis / Foter.com / CC BY-ND

Uzbrojeni napastnicy porwali 21 maja ks. Jacquesa Mourada z klasztoru św. Eliasza w Al-Qaryatayn, ponad 100 km od Palmyry w Syrii. Dzień wcześniej syryjski duchowny rozesłał wiadomość: „Ekstremiści z Państwa Islamskiego zbliżają się do naszego miasta. W Palmyrze zabili wielu ludzi, ucinając im głowy. Proszę, módlcie się za nas”.

Więcej ...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Więcej ...

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20
W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

Niestety, obecnie miejscowe zwyczaje zanikają i są coraz mniej znane. Aktorzy wraz z reżyserami chcieli przypomnieć rodowitym mieszkańcom Mydlniki sprzed lat…

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela Przemyska

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?