Reklama

Wiadomości

Minister Michał Wójcik: Polska powinna korzystać z unijnego w weta

materiał prasowy

Niektórzy parlamentarzyści opozycyjni wprost mówili, że KE czeka na zmianę władzy w Polsce i może wtedy te pieniądze przekażą. Dlatego ubolewam, że w relacjach z UE nie stosuje się metody najdalej idącej, czyli weta. Oni tylko tego się boją - mówi Minister Michał Wójcik, członek stały Rady Ministrów i wiceprzewodniczący Solidarnej Polski.

Artur Stelmasiak: - Jaka jest przyczyna sporu pomiędzy Warszawą, a Brukselą?

Minister Michał Wójcik: - Problem polega na tym, że Komisja Europejska dostała potężne instrumentarium, którego nie miała dziesiątki lat. Chodzi o możliwość wpływu na kształtowanie naszego porządku prawnego i szantażowania nas w wielu sprawach. Od miesięcy bez żadnych zahamowań korzysta z tego. Przestrzegaliśmy pana premiera Mateusza Morawieckiego, ze Komisja będzie próbowała wykorzystać te instrumenty i tak się dzieje. Rację miał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz Solidarna Polska. Dziś KE brutalnie próbuje naruszać naszą suwerenność. Urzędnicy brukselscy nie dotrzymują umów, manipulują i oszukują. Co więcej, przywłaszczyli pieniądze, które należą do Polaków. Komisja Europejska pokazuje, że sama nie jest praworządna. Przykładem może być pismo Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do szefowej KE Ursuli von der Leyen z pytaniem: Czy prawdą są doniesienia francuskiego pisma "Liberation", że urzędnicy UE biesiadowali razem z sędziami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Choć pismo zostało wysłane prawie rok temu, to do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Szefowa KE zachowała się skandalicznie próbując wpływać na wyniki wyborów we Włoszech, gdy mówiła, że jak wygra Giorgia Meloni, to będzie trzeba ograniczyć środki finansowe dla Rzymu podobnie jak czyni się to w przypadku Polski i Węgier. Przecież to jest nic innego jak bezprawne używanie instrumentów finansowych do niszczenia demokracji w poszczególnych państwach członkowskich.

Czy praworządne są tylko te państwa, które zgadzają się z Brukselą, czyli głównie z Berlinem i Paryżem?

Oni mają swoje standardy praworządności. W uproszczeniu każdy kto nie wprowadza "małżeństw" homoseksualnych i nie zgadza się na adopcję przez nich dzieci, ten nie jest praworządny. A my mamy swoją Konstytucję i dlatego tak bardzo ich boli dyskusja na temat tego, co jest ważniejsze, czy Konstytucja RP, czy prawo UE. My oczywiście stoimy na stanowisku, że w Polsce ważniejsza jest Konstytucja. Dlatego "nie jesteśmy praworządni".

Reklama

Należy więc zadać fundamentalne pytanie. Czy da się obronić suwerenność Polski bez wychodzenia z Unii Europejskiej?

Da się obronić, ale pod warunkiem, że będą stawiane twarde warunki, o których mówi Solidarna Polska i minister Zbigniew Ziobro. Dziś nie ma wątpliwości, że zostały popełnione błędy w rozmowach z UE.

Czy mechanizm "pieniądze za praworządność" został stworzony po to, by wymienić władzę w Polsce?

Oczywiście, że po to, żeby wpływać na demokrację w poszczególnych państwach członkowskich. Na poparcie tej tezy są słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen która na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej stwierdziła, że chętnie by widziała Donalda Tuska na czele polskiej władzy. Gdyby Unia Europejska kierowała się praworządnością i demokratycznymi zasadami, to po takich słowach powinna być dymisja przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Ale ona też czuje presję. Holenderscy politycy po wizycie Ursuli von der Leyen w Warszawie mówili, że jak wypłaci pieniądze Polsce to ją odwołają.

Holendrzy powinni sami się nauczyć, co to jest praworządność. Przecież tam upadł rząd z powodu braku praworządności, bo urzędnicy holenderscy oszukiwali imigrantów.

A co będzie z suwerennością Polski jeśli w przyszłym roku wygra jakaś koalicja zbudowana przez Donalda Tuska?

Polska suwerenność będzie jeszcze bardziej zagrożona. W umowie koalicji rządzącej w Niemczech jest wyraźny zapis, że będą dążyli do federalizowania Unii Europejskiej, czyli stworzenia jednego państwa, w którym Polska byłaby np. jednym z landów z mocno ograniczoną suwerennością. Ursula von der Leyen i jej kolega z EPL postrzegają przyszłość Europy w bardzo podobny sposób do koalicji rządzącej w Niemczech. Wybory w przyszłym roku są bardzo ważne, bo rozstrzygną przyszłość Polski na wiele lat. To jest głosowanie nad tym ile Polska zachowa suwerenności. Historia Polski jest trudna i skomplikowana, ale pokazuje nam, że zawsze były u nas jakieś siły polityczne, które szukały pomocy u innych państw. Teraz jest podobnie, ponieważ polscy politycy opozycyjni są inicjatorami wielu rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciwko Polsce.

To może warto rozważyć ustępstwa i kompromis z Unią Europejską, by np. Platforma Obywatelska ze swoimi koalicjantami nie przejęła władzy, bo z suwerennością Polski będzie jeszcze gorzej.

Ale już nie ma się gdzie posunąć jeśli chodzi o relacje z Komisją Europejską. Nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu, że mamy do czynienia z oszustami.

Nawet jakby rząd jeszcze bardziej ustąpił, to pieniądze z KPO nie zostaną wypłacone. Czy tak należy rozumieć relacje Warszawy z Brukselą?

Niektórzy parlamentarzyści opozycyjni wprost mówili, że KE czeka na zmianę władzy w Polsce i może wtedy te pieniądze przekażą. Dlatego ubolewam, że w relacjach z UE nie stosuje się metody najdalej idącej, czyli weta. Oni tylko tego się boją. O tym zresztą mówimy od dawna jako Solidarna Polska. Warto wsłuchiwać się w głos ministra Zbigniewa Ziobro, żeby nie popełniać błędów. Niestety, wiele błędów popełniono.

2022-11-20 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową dla uczniów klas I-III

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci z klas I-III do szkół, zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Więcej ...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Więcej ...

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim