Reklama

Kościół

Poznań: podziękowanie za posługę bp. Stułkowskiego

abp Gądecki/Facebeook

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył w poznańskiej katedrze dziękczynnej Mszy św. za posługę w archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję Bogu, że Go tu poznałem i że mogłem Go tu kochać i naśladować. Życie i droga wiary trwają, choć idziemy w innym towarzystwie i innymi ścieżkami do nieba, tam, gdzie jest nasza ojczyzna” – powiedział biskup płocki.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak oraz biskup senior Zdzisław Fortuniak, a także abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze i delegat apostolski na Komorach. W poznańskiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, wspólnot i środowisk misyjnych, którymi opiekował się bp Stułkowski, a także klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz licznie przybyli archidiecezjanie.

„Dzisiaj cała archidiecezja poznańska wyraża ogromną wdzięczność Panu Bogu za posługiwanie duszpasterskie księdza biskupa Szymona. Dziękujemy i życzymy wszelkich łask potrzebnych do owocnego pasterzowania w diecezji płockiej. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie prace, Drogi Biskupie Szymonie, podejmowane w duchu tak ogromnej mobilności i otwarcia na każdego człowieka” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii bp Stułkowski, wspominając swój dom rodzinny oraz edukację i studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, a później studia doktoranckie w Wiedniu i liczne zadania, które podejmował w archidiecezji poznańskiej, przyznał, że za wszystko, czego doświadczył, jest wdzięczny Bogu, bo przerosło to jego pragnienia i marzenia.

„Chciałbym dziś razem z wami uwielbiać Pana Boga za to, co od Niego otrzymałem, za to, kim się stałem, i jeszcze bardziej chciałbym widzieć dobroć i kochać Boga z całego serca i ze wszystkich sił” – podkreślił biskup płocki. Zaznaczył, że wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy, pochodzi od Boga.

Przyznał, że jednym z pierwszych doświadczeń ewangelizacyjnych była dla niego obecność na festiwalu rockowym w Jarocinie. „Było to dojrzewanie do tego, by wyjść na ulicę i nie bać się rozmawiać z przybyłymi na festiwal osobami” – wspominał bp Stułkowski.

Podziękował też za pracę w parafiach w Konarzewie i Poznaniu, w których posługiwał jako wikariusz, za pracę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w duszpasterstwie rodzin, w redakcji miesięcznika „Katecheta” oraz jako sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, a także w Referacie Duszpasterskim Archidiecezji Poznańskiej. Wyrazy wdzięczności skierował również do środowiska misyjnego oraz do członków Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej, które było mu szczególnie bliskie.

„Chciałbym też przeprosić za brak cierpliwości w rozmowach, że nie zawsze z wszystkimi mogłem się zgodzić i tym ich zraniłem. Modlę się za te osoby. Pamiętajcie o mnie przed Bogiem i ja o was będę pamiętał i Bogu polecał” – powiedział na zakończenie bp Stułkowski.

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.

Reklama

W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie, a w latach 1988-1993 wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rok później obronił w Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.

W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji „Katechety”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2006 był

opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki.

Bp Stułkowski przynależy do Stowarzyszenia Teologów Pastoralnych strefy niemieckojęzycznej, Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej, Konferencji Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich strefy niemieckojęzycznej i Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

W latach 2016-2019 był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Dnia 24 maja 2019 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta, a dnia 22 października br. papież Franciszek mianował go nowym biskupem płockim.

2022-11-19 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły w Szczyrku

BPJG Mariola Ścisłowska

"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, reagując na tragedię, do której doszło wczoraj wieczorem w Szczyrku.

Więcej ...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim