Reklama

Kościół

Jasna Góra: o tożsamości chrześcijanina na Forum Świeckich w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Jak na nowo odkrywać Kościół, swoje w nim miejsce, co może dać impuls do zaangażowania w jego misję m.in. odpowiedzi na te pytania szukają na Jasnej Górze uczestnicy II Forum Świeckich w Kościele. Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się trzydniowa edycja ogólnopolskiego spotkania „IMPULS”.

W pierwszym dniu spotkania mowa będzie m.in. o tym, jak twórczo przeżyć „popołudnie chrześcijaństwa”, o zintegrowanym rozwoju w chrześcijańskim małżeństwie, o drodze do bycia liderem w Kościele. Odbędzie się panel dyskusyjny: „Tożsamość kobiety a powołanie w Kościele”.

- Forum adresowane jest do wszystkich, którym leży na sercu troska o Kościół - podkreśla Ewa Paliczka przedstawicielka organizatorów.

Na rozpoczęcie „Impulsu” abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich zachęcał do refleksji nad „duchowym, chrześcijańskim ID”. - Musi być moment „aktywacji” chrztu świętego, czyli przejścia od „zostałem ochrzczony” do „jestem chrześcijaninem”, od faktu do aktu – twierdzi hierarcha i wyjaśnia, że być chrześcijaninem to znaczy utożsamiać się z Chrystusem, jest to podstawowa tożsamość chrześcijanina.

Nawiązując do nawrócenia św. Pawła, który pytał Chrystusa „kim jesteś?” przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich zwrócił uwagę, że właśnie to jest pytaniem kluczowym. - Nie warto zaczynać od pytania „co mam robić w Kościele”. Jeżeli zaczynamy od pytania o aktywność, to zwykle nasza robota jest krótkotrwała, szybko nas wyczerpuje i jest mało owocna. Pierwsze pytanie to jest właśnie to: Kim Ty, Jezu jesteś dzisiaj dla mnie” - mówił abp Galbas.

Zdaniem prof. Aleksandra Bańki, jednego z organizatorów, wobec polaryzacji wśród samych katolików, powinniśmy zmierzać ku temu, by lepiej się poznać, aby zobaczyć, że można mieć różne perspektywy, myśleć inaczej, ale to nie znaczy, że mamy się wykluczać, bo tak naprawdę łączy nas miłość do Kościoła.

- Nasza odmienność w Kościele, może i powinna pociągać za sobą umiejętność przyjmowania i akceptacji siebie nawzajem, uczyć właściwego modelu relacji do świata, w którym jest coraz mniej osób myślących w kategoriach wiary, moralności i etyki chrześcijańskiej - powiedział prof. Bańka, który jest członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jego zdaniem budowanie relacji i dialogu jest punktem wyjścia do ewangelizacji.

Reklama

Uczestniczący w Forum ks. Karol Głowiecki z archidiecezji katowickiej uważa, że ważne jest, by wierni mieli przede wszystkim doświadczenie, że są Kościołem i mają nie tylko zadania do spełnienia, ale kształtują wspólnotę Kościoła.

Zachęca, by „słuchać świeckich”. Duchowny związany jest z Ruchem Światło-Życie, który jest ruchem odnowy Kościoła opierającym się właśnie na świeckich.

O zintegrowanym rozwoju w chrześcijańskim małżeństwie mówili Monika i Marcin Gajdowie, na co dzień rodzice czwórki dzieci, terapeuci i rekolekcjoniści. Zauważyli, że sakramentalni małżonkowie mają także zadanie dawania świadectwa o rzeczywistości duchowej. - Misją chrześcijanina w świecie pełnym niepokoju i konfliktów, jest dziś niesienie nadziei w wielu płaszczyznach życia - podkreśliła p. Monika.

W ramach Forum o godz. 18.00 zaplanowano wykład ks. Tomáša Halíka, czeskiego teologa, filozofa i socjologa nazywanego w Polsce też „czeskim Tischnerem”. On mówić będzie o tym, jak twórczo przeżyć „popołudnie chrześcijaństwa”.

W programie trzydniowego spotkania znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

Jutro, 19 listopada oprócz paneli dyskusyjnych: „Tożsamość mężczyzny - dar i zadanie” oraz „Dokąd zmierzamy, czyli o tym, jaki będzie Kościół przyszłości” zaplanowano też wykłady o tożsamości chrześcijanina, kapłana.

W ostatnim dniu Forum, w niedzielę, 20 listopada, znajdzie się m.in. refleksja o powołaniu do bycia razem w Kościele, chrześcijaninie mistyku i charyzmatyku.

2022-11-18 15:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 50 tys. uczestników na czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Jedna z najliczniejszych grup pielgrzymkowych modli się dziś na Jasnej Górze. Ok. 50 tys. osób uczestniczy w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Tegoroczne spotkanie, w tematach konferencji, wpisuje się w trwający w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Więcej ...

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43
Siostra Dolores Zok

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Więcej ...

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim