Reklama

Wiadomości

A.Duda: Nagroda Gospodarcza Prezydenta honoruje i promuje polską przedsiębiorczość

PAP/Darek Delmanowicz

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to konkurs związany ze wszystkimi kolejnymi prezydentami, którzy w ten sposób honorowali i starali się promować polską przedsiębiorczość, polski biznes - podkreślił w czwartek w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda podczas gali 20. edycji tej nagrody.

W czwartek wieczorem na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach Kongresu 590 odbyła się Gala XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagrodę specjalną podczas uroczystej gali otrzymało województwo podkarpackie. Prezydent Andrzej Duda przekazał również dekret potwierdzający przyznanie Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika. Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP zostały wręczone w siedmiu kategoriach.

"To wielki zaszczyt dla mnie, że mogłem wręczyć państwu te nagrody w 20. edycji tego konkursu" - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że konkurs jest związany ze wszystkimi kolejnymi prezydentami, którzy "w ten sposób honorowali i starali się promować polską przedsiębiorczość, polski biznes, starając się przy wsparciu kapituły nagrody wybierać tych, którzy są rzeczywiście najlepsi".

"To wielka satysfakcja dla wszystkich prezydentów usłyszeć, że firmy, które są do tej nagrody wybierane, także i finaliści, dzięki tym dyplomom, które mają, w wielu przypadkach faktycznie zyskują na wiarygodności, stają się lepszymi, częściej wybieranymi partnerami do kolejnych przedsięwzięć biznesowych, do kolejnych wspólnych działań razem z innymi przedsiębiorcami krajowymi i zagranicznymi" - podkreślił prezydent Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

Jednocześnie zwrócił uwagę, że "mamy bardzo trudny czas i będziemy mieli trudny czas". "Toczy się dzisiaj wojna na Ukrainie, która powoduje kryzys ogólnoświatowy" - mówił.

Prezydent wskazał, że wojna powoduje także kryzys w Polsce. "Kiedy patrzy się z drugiej strony oceanu, z drugiej strony globu, to Polska jest małą kropką na mapie świata. Wydaje się, że ta wojna toczy się właściwie w Polsce i niestety bardzo wielu inwestorów ze świata w taki sposób na to patrzy. To nie ułatwia zadania polskim przedsiębiorcom, to nie ułatwia prowadzenia biznesu w Polsce" - tłumaczył.

Zauważył, że prognoza Komisji Europejskiej nie jest zbyt optymistyczna dla Polski, jeśli ją porównamy z innymi prognozami. Jednak, jak dodał, jeżeli zestawimy ją z prognozą dla Europy Zachodniej, to i tak w Polsce będzie lepiej, ponieważ w państwach zachodnich Unii Europejskiej ma być jeszcze niższy wzrost gospodarczy.

"To oznacza, że mamy szansę nadgonienia tego dystansu rozwojowego, który pomiędzy nami a zachodem Europy cały czas istnieje, zwłaszcza jeśli chodzi o nadrabianie tego dystansu w znaczeniu poziomu życia przeciętnego obywatela" - ocenił. Podkreślił, że jemu, jako prezydentowi, szczególnie zależy, żeby w Polsce wszystkim ludziom żyło się coraz lepiej, na coraz wyższym poziomie, żeby Polska była krajem coraz bardziej atrakcyjnym.

Duda mówił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż rząd "będzie się starał podejmować takie działania, które będą ułatwiały akcje inwestycyjne i które będą pomagały przedsiębiorcom".

"Nie ma chyba z państwa nikt wątpliwości, że za najważniejsze zadanie uważamy - zarówno ja, jak i moi koledzy z rządu oraz większości parlamentarnej - utrzymanie jak największego zatrudnienia w Polsce, czyli jak najniższego bezrobocia. Uważamy je za najgorszą plagę społeczną jaka może być" - podkreślił Duda. "Inflacja w tym kontekście jest uważana za zło znacznie mniejsze" - zaznaczył.

Reklama

Prezydent obiecywał też polskim przedsiębiorcom wsparcie. Zadeklarował, że jeśli będą się zwracali o jakąś formę wsparcia czy promocji, np. udział w wizytach zagranicznych głowy państwa, to, jak mówił, "z całą pewnością będziemy ku temu otwarci".

"Chciałbym, by ten rynek gospodarczy w najbardziej pozytywnym znaczeniu się trząsł, by nie było na nim stagnacji" - podkreślił Duda. "Chciałbym, by był tak pełen życia i optymizmu jak pełne życia i optymizmu było i jest Podkarpacie" - zaznaczył prezydent. Wyraził nadzieję, że "Podkarpacie nadal będzie liderem rozwoju gospodarczego naszego kraju, pełnym optymizmu i pełnym życia".

Podczas swojego wystąpienia powiedział, że "gdyby nie Rzeszów, najprawdopodobniej Ukraina by nie przetrwała". Podziękował mieszkańcom Rzeszowa, że podjęli się niezwykle trudnej misji, nie tylko przyjmowania uchodźców, ale także i niesienia pomocy dla Ukrainy.

Prezydent przypomniał, że w czwartek był tuż za granicą województwa podkarpackiego, na Lubelszczyźnie, gdzie w ostatnich dniach spadła rakieta. "Gdzie doszło do tragedii, gdzie doszło do wypadku w gruncie rzeczy, bo tak wynika ze wszystkich danych, które posiadamy i zginęło dwóch, po prostu zwykłych mieszkańców, którzy pracowali w cywilnej całkowicie instalacji, przy wadze rolniczej, przy której ważyli ziarno" - stwierdził.

Prezydent, zwracając się do przedsiębiorców, podziękował im za rozwijanie polskiej gospodarki i że rozsławiają Rzeczpospolitą poprzez swoją działalność, poprzez myśl techniczną i biznesową na całym świecie.

Podziel się cytatem

Andrzej Duda w czwartek wieczorem wziął udział w Gali XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, która odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

2022-11-18 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwa Kongres 590 - najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarcze w Polsce

/Niedziela

Chcemy, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym. To zadanie trwa. Podnoszenie poziomu życia zwykłych obywateli to najważniejszy cel rządu, to, co chcemy osiągnąć - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Jasionce pod Rzeszowem otwierając Kongres 590. Realizacji tego celu ma służyć m.in. rozwój polskiej gospodarki - dodał

Więcej ...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Adobe Stock

Więcej ...

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim