Reklama

Jasna Góra

Zakończyły się rekolekcje polskich biskupów

BPJG

Tradycyjnie modlitwą za zmarłych po II wojnie światowej pasterzy Kościoła w Polsce zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Był to też czas modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Biskupi podziękowali wszystkim, którzy otaczali ich modlitwą, by powrócili umocnieni duchowo, bliżsi Bogu i drugiemu człowiekowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterze Kościoła w Polsce podkreślali, że intencje światowego pokoju, a szczególnie błagania o zakończenie wojny na Ukrainie, są w ich sercach nieustannie, a zwłaszcza w jasnogórskim sanktuarium. - Stajemy tu z całą rzeczywistością, w której poprzez naszą pasterską posługę jesteśmy w Ojczyźnie zanurzeni - powiedział Prymas Polski. Abp Wojciech Polak podkreślił, że „ten trudny czas w życiu naszej Ojczyzny, te doświadczenia, które w tym tygodniu przeżywamy, tocząca się wojna, to wszystko stanowiło też przedmiot modlitwy, wspólnego wołania do Boga”.

W konferencjach głoszonych przez ks. prof. Waldemara Turka z watykańskiego Sekretariatu Stanu biskupi słuchali o przesłaniu, które niesie życie św. Piotra Apostoła, także wobec kryzysów i krzyża oraz o wciąż aktualnej zachęcie Chrystusa, kierowanej też do wszystkich pasterzy Kościoła, by nie lękać się „wypływać na głębię”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podkreślił, że różne wymiary wiary św. Piotra są również udziałem współczesnych biskupów. Jego zdaniem „takie umocnienie od strony refleksji, ale i ufnej modlitwy także przez wstawiennictwo św. Piotra jest bardzo potrzebne, a zwłaszcza w kontekście niesprawiedliwych ataków na osobę i pontyfikat Jana Pawła II”.

- Św. Piotr pozwolił nam odkryć, że jego historia jest i naszą. To także z nami Jezus rozmawia, powierza nam pewne sprawy, od nas oczekuje odpowiedzi - powiedział bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa. Jego zdaniem rekolekcje to dobry czas, by pewne sprawy przemyśleć, może nawet nieco odpocząć, choć duchowo napracować się.

Bp Tadeusz Bronakowski z Łomży jasnogórskie dni skupienia nazwał też szczególną biskupią pielgrzymką. - Te rekolekcje są taką naszą wyjątkową pielgrzymką, ponieważ zazwyczaj przybywamy tu z wiernymi. Teraz przyjeżdżamy sami, by modlić się i przeżywać. Ktoś powiedział, że rekolekcje to bardzo trudne lekcje dla wszystkich i wiernych, i księży, i biskupów, z których to lekcji każdy powinien wyjść lepszym, odmienionym, piękniejszym - podkreślił pomocniczy biskup łomżyński. - Nawrócić się to powierzyć się Jezusowi, żeby moja codzienność była z Nim złączona - dodał bp Leszkiewicz.

Reklama

Biskupi podziękowali też wszystkim, którzy w diecezjach otaczali ich modlitwą, by wrócili umocnieni duchowo, bliżsi Bogu i drugiemu człowiekowi.

Na program rekolekcji Episkopatu Polski złożyły się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa była dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się na Jasnej Górze regularnie, co roku, od 1950 kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-17 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa o świętość małżeństw i rodzin

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w uroczystość św. Rodziny obchodzony jest dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Jasna Góra to miejsce pielgrzymowania i szczególnej modlitwy polskich rodzin i o Boże błogosławieństwo dla nich. Tu w marcu zainaugurowany został Rok Rodziny „Amoris laetitia” w Polsce.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?