PŚ w skokach - Kubacki wygrał kwalifikacje w Wiśle, dziewięciu Polaków w konkursie

Dawid Kubacki

PAP/Grzegorz Momot

Dawid Kubacki wygrał w Wiśle kwalifikacje do pierwszego w tym sezonie konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sobotę o punkty powalczy dziewięciu Polaków.

W kwalifikacjach wystartowało 70 zawodników, w tym 13 biało-czerwonych. Oprócz skoczków z kadry A wystąpili też zawodnicy zaliczani do "grupy narodowej".

Kubacki, który wygrał także obie serie treningowe i będzie faworytem zawodów w Wiśle, za skok na odległość 133 m otrzymał notę 140,5 pkt. Tuż za nim uplasował się Norweg Halvor Egner Granerud (128 m, 139,3 pkt). Piotr Żyła skoczył 131 m i zajął trzecie miejsce (133,1 pkt).

Na dziewiątej pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch - 127 m i 131,6 pkt, a 12. był Paweł Wąsek - 126,5 m i 127,6 pkt.

Dobrze spisał się niespełna 19-letni Jan Habdas, który skoczył 127,5 m i zajął 18. miejsce z notą 125,1 pkt.

Stefan Hula był 34. (122,5 m, 116,5), 36. lokatę zajął Aleksander Zniszczoł (122 m, 115,9), 41. był Jakub Wolny (119 m, 113,5), a 47. Tomasz Pilch (120 m, 109,5).

Kwalifikacji nie przeszło czterech Polaków: Kacper Juroszek (116,5 m, 106,0 pkt), Klemens Murańka (117,5 m, 105,7 pkt), Maciej Kot (113,5 m, 102,7 pkt) i Andrzej Stękała (106,5 m, 91,5 pkt).

Sobotni konkurs indywidualny rozpocznie się o godz. 16. Wystartuje w nim 50 zawodników.

Inauguracja sezonu na obiekcie im. Adama Małysza przejdzie do historii, gdyż po raz pierwszy w Pucharze Świata skoczkowie będą startować w hybrydowych warunkach - na rozbiegu są położone lodowe tory najazdowe, a lądować będą na igelicie, jak w Letniej Grand Prix.(PAP)

mg/ pp/

2022-11-04 19:57

Dawid Kubacki zdobywcą nagrody Skok Roku 2020

wikipedia.org

Dawid Kubacki zdobył nagrodę Skok Roku - za największą łączną długość wszystkich prób w zawodach Pucharu Świata w 2020 roku. W 49 skokach narciarskich uzyskał w sumie 6428 m. Drugie miejsce zajął Norweg Marius Lindvik - 6388,5 m, a trzecie Kamil Stoch - 6377,5 m.