Reklama

Niedziela Lubelska

Światło w mroku wojny. Gala wdzięczności Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Ukraina nadal nas potrzebuje - powiedział abp Stanisław Budzik podczas Gali Wdzięczności zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Spotkanie z darczyńcami, przyjaciółmi i wolontariuszami, którzy w obliczu wojny w Ukrainie nie pozostali obojętni i wsparli lubelską Caritas w niesieniu pomocy, zostało zorganizowane 8 października. - To zarówno pomoc uchodźcom na terenie archidiecezji lubelskiej, jak i transporty darów wysyłanych na Ukrainę - mówi ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. Jak podkreśla, od początku wojny lubelska Caritas przekazała na Ukrainę dary o wartości ponad 23 mln zł. Transporty dotarły m.in. do Charkowa, Buczy, Równego, Czernihowa, Żytomierza i Winnicy. Pomocą na terenie archidiecezji lubelskiej zostało objętych ponad 16 tys. uchodźców, z których ok. 500 mieszkało w ośrodkach Caritas.

Moc świadectwa

Podczas gali abp Stanisław Budzik wręczył medale „Lumen mundi” Annie Wilczewskiej, Joannie Koguciuk oraz ks. Wojciechowi Stasiewiczowi. - Ci ludzie rzeczywiście są światłem w ciemnej nocy wojny. Chcemy nagrodzić niektórych, aby wszystkim podziękować - powiedział ksiądz arcybiskup. Wyróżnieni otrzymali podziękowanie za pełne oddania i poświęcenia zaangażowanie w pomoc osobom cierpiącym z powodu wojny w Ukrainie oraz za świadectwo życia, do którego można odnieść słowa św. Pawła „między nimi jawicie się jako źródła światła w świece” (Flp 2,15). Joanna Koguciuk, katechetka z Dorohuska, ofiarnie współpracowała przy organizacji pomocy na przejściu granicznym; Anna Wilczewska udostępniła Caritas magazyny w Ukrainie. - Po prostu mogliśmy pomóc i to zrobiliśmy - podsumowała skromnie laureatka. Ks. Wojciech Stasiewicz, pochodzący z Lublina dyrektor Caritas diecezji charkowsko-zaporoskiej, to w opinii abp. Budzika i wielu osób bohater, który nie opuścił potrzebujących mieszkańców bombardowanego Charkowa. - Jest bohaterem, bo nie wyjechał z Ukrainy mimo zagrożenia. On tam wciąż dzielnie trwa i daje świadectwo, choć mógł wrócić do Polski - powiedział metropolita. Podczas gali abp Budzik podkreślił, że Ukraina nadal nas potrzebuje. - Razem budujemy solidarną przyszłość. Wierzymy, że wolna Ukraina przetrwa i że na tym dobru, które teraz się dokonuje, wyrośnie nie tylko pojednanie, ale też dalsza współpraca naszych bratnich narodów - powiedział ksiądz arcybiskup.

Reklama

Ocean dobra

Wieczór wdzięczności był okazją do symbolicznego uhonorowania osób, instytucji i firm zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Wśród nich znaleźli się: ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska, Lech Sprawka - wojewoda lubelski, Jarosław Stawiarski - marszałek województwa lubelskiego, Selgros Cash&Carry, Fix Forum Lider Lublin - dealer samochodów, Lubelska Izba Rolnicza, Britenet, Perła Browary Lubelskie, August Mission, Protection Civile France, Brucker Helfen der Ukraine, Kevan Ball i Robert Taylor z Anglii oraz parafie Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie i św. Józefa w Leszkowicach. Dzięki nim oraz rzeszy darczyńców do tej pory do Ukrainy zostało wysłanych ponad 220 ciężarówek i 150 busów z darami o łącznej wartości ponad 23 mln zł. Podczas zbiórek do puszek w parafiach naszej diecezji zebrano ponad 1,6 mln zł; kwota przekazana od osób indywidualnych to ponad 800 tys. zł, a pozyskana z projektów ponad 7,5 mln zł. Jak wyjaśnia Joanna Bańczerowska, rzecznik CAL, pieniądze zostały przeznaczone na żywność (ponad 5 mln zł), a także na zakwaterowanie uchodźców w ośrodkach, czy paliwo do ciężarówek. - Mamy świadomość, że nadchodząca zima spowoduje jeszcze większą potrzebę niesienia pomocy, zwłaszcza po stronie ukraińskiej, dlatego wciąż prosimy, by za pośrednictwem Caritas przekazywać środki finansowe lub dary rzeczowe, szczególnie żywność, koce i śpiwory oraz ciepłe ubrania i buty - apeluje rzecznik.

Reklama

Więcej na www.lublin.caritas.pl


2022-10-25 05:27

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03
bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Więcej ...

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00
Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim