Reklama

Polska

Kard. Grech: to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego i wiemy, co Lud Boży myśli

EpiskopatNews/flickr.com

To ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i co chce powiedzieć - powiedział w środę sekretarz generalny synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" kard. Mario Grech. Dodał, że rozeznanie głosu Ludu Bożego spoczywa na biskupach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" trwa od października 2021 r. Pierwszy raz w historii pierwszym etapem synodu były konsultacje na poziomie diecezji. Następnie rozpocznie się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. - powszechna.

Sekretarz generalny synodu, który jest gościem specjalnym 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim, wziął w środę udział w konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha podkreślił, że celem jego wizyty jest towarzyszenie polskim biskupom na drodze synodu i wyrażenie podziękowania za przesłanie do Sekretariatu Synodu syntezy z fazy diecezjalnej. Dodał, że chce również pomóc biskupom w aplikacji wyników fazy diecezjalnej synodu.

Kard. Grech poinformował, że na 114 Konferencji Episkopatów, które miały przedstawić swoje syntezy prac synodu, syntezy przedstawiło już 112 Episkopatów.

"Mamy Kościół (...), w którym Lud Boży naprawdę kocha swojego Pana, kocha Kościół. Dlatego Lud Boży wyrażał swoje zdanie, mówił, bo pragnie, aby Kościół mówił także jego językiem, chce Kościoła, który naprawdę zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży chce Kościoła, który naprawdę potrafi odpowiadać na pytania stawiane przez mężczyzn i kobiety dzisiejszych czasów" - ocenił hierarcha.

Zdaniem kard. Grecha, synteza przedstawiona przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych". "Jest w niej wyrażona wielka wola podążania z człowiekiem dzisiejszych czasów. Aby wypełnić wolę Pana nie możemy iść w pojedynkę, samotnie. (W syntezie - PAP) jest wyrażona wielka wola podążania razem, wspólnoty" - powiedział.

"Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i co chce powiedzieć. Ale rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a później także na Konferencji Episkopatu" - stwierdził.

Reklama

Podkreślił, że synod zwraca uwagę na "profetyczny charyzmat Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, opiera się na zmyśle wiary ochrzczonych, ale także mocno stoi na fundamencie Magisterium Kościoła".

Hierarcha przypomniał, że to, co zostanie rozeznane na poziomie Kościołów partykularnych, zostanie później przekazane ojcom synodalnym. Dodał, że Sekretariat Synodu, który otrzymał wszystkie syntezy nadesłane przez Konferencje Episkopatów, zorganizował spotkanie ok. 30 teologów z całego świata, którzy pochylili się nad całym zgromadzonym dotąd materiałem.

"Protagonistą synodu jest Lud Boży, ale jeszcze przed Ludem Bożym jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, które miało miejsce, było przede wszystkim spotkaniem modlitwy" - zastrzegł sekretarz generalny synodu.

Poinformował, że owocem tego spotkania jest dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego. "Ten dokument będzie przekazany, niejako oddany, Kościołom partykularnym, będzie je zapraszał do studiowania tego tekstu. Jednocześnie na nowo zachęcamy Kościoły partykularne do słuchania głosu ludu" - dodał.

Kard. Grech zastrzegł, że po fazie diecezjalnej nastąpi faza kontynentalna, której celem będzie dialog między Kościołami. "Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, Kościół w Europie będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Ameryce Południowej. Wzajemne wsłuchiwanie się wzbogaca" - ocenił.

Dodał, że faza kontynentalna synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. "W sumie stworzonych zostanie 7 dokumentów, na podstawie których ojcowie synodalni stworzą Instrumentum Laboris (dokument roboczy - PAP) do dalszych prac w fazie powszechnej" - wyjaśnił.

W Polsce w konsultacjach fazy diecezjalnej synodu, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach. Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.(PAP)

Reklama

Autor: Iwona Żurek, Marek Szczepanik

iżu/ masz/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-12 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto