Reklama

Świat

Kard. Marx: inwazja Rosji na Krymie jest nielegalna

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nielegalną uznał inwazję Rosji na Krymie kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) otworzył wczoraj jej wiosenne zgromadzenie plenarne. Odbywa się ono w Brukseli w dniach 19-21 marca nt. „Unia Europejska widziana z zewnątrz”.

- Przewrót na Ukrainie nie tylko zdominował nagłówki i zmonopolizował uwagę narodów Europy, ale też głęboko nas poruszył. Rozpoczął się wielotygodniowymi protestami i dramatyczną walką o suwerenność w Kijowie, a później w innych częściach kraju, a swój punkt kulminacyjny osiągnął wraz z nielegalną inwazją rosyjską na Krymie i staraniami o odłączenie Krymu od Ukrainy oraz włączenie go do Federacji Rosyjskiej - stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego zdaniem wydarzenia na Krymie „pogrążyły Europę w najtrudniejszej od długiego czasu sytuacji w polityce zagranicznej”. - Kto mógłby uwierzyć, że tak szybko odwołamy się do logiki zimnej wojny? Albo że ożywimy widmo aneksji terytorialnej w Europie? Politycy na Ukrainie stoją wobec beznadziejnego zadania: muszą spróbować zachować jedność kraju, a jednocześnie nie pozwolić się wciągnąć w konflikt zbrojny z Rosją. Politycy w Unii Europejskiej i na scenie światowej gorączkowo pracują, by znaleźć wyjście z konfliktu, a my powinniśmy towarzyszyć im modlitwą - zaznaczył jeden z najbliższych współpracowników papieża.

Reklama

Wskazał przy tym, że oprócz politycznego przewrotu, Ukraina przeżywa olbrzymie problemy gospodarcze i finansowe, a także stpoi wobec zagrożenia z zewnątrz. Przypomniał, że przewrót był nie tylko skierowany przeciw rządowi, klasie politycznej i systemowi, które naginały sprawiedliwość i wykorzystywały kraj do własnego wzbogacenia się. - Przewrót był również zaangażowaniem na rzecz europejskiego ukierunkowania kraju. To powinno dać do myślenia nam, którzy przez kilka ostatnich lat kręciliśmy się w kółko wokół spraw finansowych i gospodarczych. Kryzys zadłużenia państwowego był oczywiście poważnym kryzysem, ale życiowe problemy Ukrainy mają dodatkowy wymiar - uznał niemiecki hierarcha.

Uważa on, że proeuropejskie zaangażowanie Ukrainy i jej pragnienie należenia do „politycznej Europy” stanowią wyzwanie dla tych, którzy już należą do Unii Europejskiej. W zbliżających się majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego spodziewana jest ponownie słaba frekwencja w państwach członkowskich. Powstaje więc pytanie „czy nie staliśmy się zbyt zmęczeni i leniwi, by troszczyć się o polityczne sprawy Europy”. - Ruch demokratyczny na Ukrainie jasno pokazał nam - po raz kolejny - że sukcesu naszej wolnej i demokratycznej Europy nie można uznać za osiągnięty, lecz że wymaga on stałego wsparcia jej obywateli i narodów - zaznaczył kard. Marx. Przypomniał też, że „europejska demokracja potrzebuje wartości”.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-20 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kreml: Putin i Łukaszenka spotkają się w pierwszej połowie września

PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL / POOL

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, spotkają się w Moskwie w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej zapowiadano jedynie, że rozmowy odbędą się wkrótce.

Więcej ...

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych