Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jak wygląda życie w seminarium? Codzienność oczyma kleryków

 Klerycy opowiadają o codzienności w seminrium.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej

Klerycy opowiadają o codzienności w seminrium.

Jak wygląda codzienność w seminarium? Czy można tam rozwijać swoje pasje? Dlaczego sutannę przywdziewa się dopiero na 3. roku? O tym wszystkim opowiadają klerycy krakowskiego seminarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W mediach społecznościowych Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ukazuje się nowy cykl nagrań pt. „Rozmowy o seminarium”. Jak podkreśla diakon Krzysztof Kawik, który przeprowadza wywiady, w przygotowanych nagraniach można szczegółowo poznać drogę do kapłaństwa – od etapu propedeutycznego aż do przyjęcia święceń diakonatu.

Alumni z różnych lat formacji dzielą się świadectwem swojego powołania i ciekawostkami, który mogą zainteresować nie tylko osoby rozeznające swoje powołanie w kierunku kapłaństwa, lecz również każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Alumni chcą dotrzeć szczególnie do młodych, pokazując, że do seminarium wstępują normalni ludzie, których Pan zaprasza do niezwykłej służby. Rozmowy pozwolą także wszystkim zainteresowanym zobaczyć inny wizerunek seminarium niż zazwyczaj spotykamy w mediach społecznościowych – podkreśla dk Krzysztof Kawik.

Filip i Kacper opowiadają o drodze rozeznawania powołania do kapłaństwa, czy o praktykach w hospicjum. Jakub i Jan opisują plan dnia każdego alumna, co robią w czasie wolnym oraz jak rozwijają swoje pasje, szczególnie muzyczne.

Sutanna jest pierwszym etapem naszej formacji z tych tzw. widocznych – widzialnym znakiem naszego przygotowania do kapłaństwa. Pierwsze dwa lata kleryk chodzi jeszcze bez sutanny i jest nierozpoznawalny. Przyjmujemy ją na 3 roku, w wyjątkowy dzień 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Wtedy przyoblekamy się w nowego człowieka – mówią klerycy Bartosz i Damian, zaangażowani w seminaryjną inicjatywę Top Hit.

Dawid i Mateusz przybliżają, w jaki sposób klerycy mogą się rozwijać sportowo w różnych dyscyplinach. – Idąc do seminarium, miałem obawę, czy będę mógł się nadal rozwijać pod względem fizycznym. Ucieszyłem się, że tutaj jest przestrzeń na sport. Idąc np. w góry, rozmawiamy z turystami, także o wierze i dzielimy się naszym świadectwem, pokazując, że mamy tez swoje pasje, które realizujemy – mówi kl. Mateusz.

Reklama

Piotr i Michał opowiadają o zaangażowaniu w różne duszpasterstwa, o pielgrzymowaniu czy posłudze przy chorych i potrzebujących. – Spotkanie z tymi ludźmi pogłębia naszą wrażliwość, wzbudza uśmiech na ich i naszej twarzy, czują się potrzebni i modlą się za nas – zaznaczają alumni 4 roku.

Rodzeni bracia Jan i Maciej opowiadają, czym jest dla nich powołanie oraz przybliżają, jak rolę na drodze rozeznawania powołania odgrywa rodzina.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że najcenniejsze jest to, iż pogłębiają swoją relację z Panem Jezusem, mogą o Nim głosić i nieść Go innym ludziom. W nagraniach dają też cenne wskazówki dla młodych, zastanawiających się nad wstąpieniem do seminarium. Jakie? – o tym można posłuchać tutaj.

Podziel się:

Oceń:

+24 -6
2022-09-15 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechetyczne zmagania

Kl. Wojciech Bis

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...