Reklama

Kościół

Wadowice: Modlitwa dziękczynna za powołania oraz o nowe powołania kapłańskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach Mszy św., w czasie której dziękowano za dar powołania oraz modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne przez wstawiennictwo Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspomnienie imienia Najświętszej Maryi Panny w wadowickiej świątyni zgromadzili się księża neoprezbiterzу ze swoimi rodzicami.

W homilii metropolita krakowski odwołał się do domu rodziny Wojtyłów, w którym Edmund dojrzewał do bycia lekarzem, a Karol – księdzem. Po latach, ten właśnie dom rodzinny, późniejszy papież nazwał swoim „pierwszym seminarium”, „pierwszym domem formacji” – formacji do miłości Boga i kochania ludzi, także wywodzących się z innego narodu i żyjących wg innych tradycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Jędraszewski podziękował proboszczowi parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny za ideę modlitwy dziękczynnej za dar powołania oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne przez wstawiennictwo Emilii i Karola Wojtyłów.

Odnosząc się do pouczeń św. Pawła do Koryntian w sprawie zachowania na Eucharystii, arcybiskup nazwał je „wielkim upomnieniem”, zwłaszcza dla kapłanów: „Czym dla mnie jest Eucharystia? Jak ja się do niej przygotowuję? Jak ją przeżywam? Jak odnoszę się do tych trzech słów: śmierć, zmartwychwstanie, powtórne przyjście, które określają istotę zbawczego dzieła Pana naszego Jezusa Chrystusa?”.

Reklama

Komentując fragment Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum metropolita krakowski zwrócił uwagę, w jaki sposób słowo Jezusa, pełne mocy, spotykało się z ludzką wolnością, z ludzkim oporem. W tym kontekście przywołał także postać bogatego młodzieńca, który usłyszawszy od Jezusa, że ma ubogim rozdać wszystko, co posiada, odszedł zasmucony. – Tajemnica Bożej łaski, Bożego słowa, ludzkiej wolności – podsumował hierarcha podkreślając, że przyjaciel Chrystusa musi wierzyć w potęgę Jego słowa.

Na koniec homilii metropolita krakowski przypomniał zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683 r. i słowa króla: „przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

– Wszystkie nasze kapłańskie sprawy, związane ze służbą Eucharystii, z głoszeniem Słowa; to nasze „veni – przybyłem” jako sługa Chrystusowy, „vidi – zobaczyłem” niekiedy tę wielką biedę ludzką oczekującą od Boga pomocy, to wszystko musi być omodlone za przyczyną Matki Najświętszej, matki kapłanów, tak ukochanej przez Jana Pawła II, omodlone, by móc – i tego wam drodzy bracia w kapłaństwie życzę – często stwierdzić: Bóg zwyciężył, przez moją pokorną, cichą, ale wierną posługę kapłańską – zakończył abp Jędraszewski.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-12 20:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

2. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Nawrocki: Nie ma możliwości, żeby pan Schnepf i pan Klich dostali mój podpis jako ambasadorowie

2025-09-30 10:08
Karol Nawrocki

PAP/Piotr Nowak

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki zapowiedział we wtorek, że w pierwszej połowie października spotka się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim ws. nominacji ambasadorskich. Podkreślił, że nie ma możliwości, aby Bogdan Klich oraz Ryszard Schnepf otrzymali nominacje ambasadorskie.

Więcej ...

Ciepło kurtki, ciepło serca – o dawaniu i dzieleniu się w czasie zimy

2025-09-30 20:44
Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich

Materiał sponsora

Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich

Zima to czas, w którym szczególnie odczuwamy potrzebę ciepła. Grube kurtki, szaliki i rękawiczki stają się codziennymi towarzyszami drogi, chroniąc nas przed mrozem i zimnym wiatrem. Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich. W chrześcijańskim spojrzeniu możemy dostrzec w niej również przypomnienie o tym, że każdy człowiek potrzebuje ochrony, zarówno fizycznej, jak i duchowej. Tak jak dbamy o ciepło ciała, tak też powinniśmy troszczyć się o ciepło serca i relację z Bogiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być w drodze z Jezusem!

Wiara

Być w drodze z Jezusem!

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Ten, który umiłował Słowo

Święci i błogosławieni

Ten, który umiłował Słowo

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Wiara

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

Wiara

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...