Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziękczynienie za bł. Prymasa

Karol Porwich/Niedziela

Dziś pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Chociaż na Jasnej Górze cały rok trwa dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, to jednak dziś modlitwa wdzięczności zanoszona jest szczególnie. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św., na 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wymiernym owocem beatyfikacji jest prośba wielu wspólnot, przede wszystkim parafii, o relikwie kard. Wyszyńskiego. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

- To świadczy o wielkim zainteresowaniu osobą i nauczaniem bł. Prymasa. Wierzymy w świętych obcowanie. Wierni zwracają się do Boga przez wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego. On pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego - podkreśla przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wyraża wdzięczność Bogu przez Maryję, że choć zapowiadano, że zainteresowanie osobą ks. Prymasa będzie trwało tylko do beatyfikacji, to jednak po ogłoszeniu go błogosławionym widać jeszcze większe ożywienie.

Podziel się cytatem

Reklama

- O relikwie bardzo często proszą świeccy. To wielka radość, że jest to najczęściej inicjatywa oddolna, a nie tylko samych księży - podkreśla Agnieszka Kołodyńska i dodaje, że choć wciąż trwa oczekiwanie na szczególny owoc wstawiennictwa bł. Prymasa, który będzie przyczyną do kanonizacji, to jednak widać, że droga tego pośrednika bardzo się Panu Bogu podoba, bo są informacje o wielu wyproszonych łaskach np. zgodzie w rodzinie, nawróceniu, znalezieniu pracy.

Reklama

Odpowiedzialna generalna zachęca do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego o odnowę życia społecznego w Polsce, bo „ten obszar był bardzo bliski ks. Prymasowi”.

Reklama

Wyjątkowy relikwiarz w kształcie kardynalskiego herbu z elementami krwi bł. Prymasa, znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu obok umieszczonego w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. Jak podkreślali paulini mają przypominać, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”. Te szczególne relikwie zostały tu wprowadzone w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa, a więc 28 maja.

- Beatyfikacja napełniła nas wielką radością, bo jest już pewność, że ks. Prymas jest wielkim orędownikiem, zwłaszcza za Polską, a jego pomoc jest nam bardzo dziś potrzebna - zauważa Stanisława Nowicka, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że programem, który nam pozostawił niejako w testamencie jest „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. - To był jego pomysł z Ducha Świętego przygotowany na współczesne czasy. Dziś najbardziej to widać, jest wielkie zapotrzebowanie na miłość i to miłość w pragnieniach osobistych każdego człowieka, ale też i miłość społeczną - powiedziała przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jest tematem rozważań podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” zanoszonej z 27 na 28 dzień miesiąca.

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że ks. Prymas był nauczycielem i wychowawcą Narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, prowadzącym na szczyt ewangelicznego radykalizmu. - W trudnym czasie dla Kościoła w Polsce po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną w kolejnych pokoleniach - nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem - kard. Wyszyński w 1967 ogłosił „ABC Społecznej Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

Reklama

- Ks. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach - zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek.

Podziel się cytatem

Reklama

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem jest konferencja, różaniec, a o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż oglądać można wystawę pamiątek związanych z Błogosławionym. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych tu niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-12 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cztery drogi

abp Wacław Depo, Jasna Góra

źródło: Twitter.com/JasnaGóraNews

abp Wacław Depo, Jasna Góra

- Dzisiaj twarzą Chrystusa jest Eucharystia podkreślił w homilii abp Wacław Depo podczas Mszy św., której przewodniczył w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj