Reklama

Polska

Jasna Góra: migając, chwalą Chrystusa i Maryję - pielgrzymka osób niesłyszących

Karol Porwich/Niedziela

Migając, chwalą Chrystusa i Maryję. Na Jasnej Górze odbyła się 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niesłyszących. - Choć Boga dobrze słyszy się sercem, to wciąż potrzebni są ludzie, w tym kapłani, którzy z Dobrą Nowiną w języku migowym wyjdą do niesłyszących - powiedział ks. Tomasz Filinowicz, krajowy duszpasterz tej grupy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Bazylice. Pielgrzymów powitał o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. - Można doskonale słyszeć dźwięki Biblii i nie usłyszeć tego, co Bóg mówi do nas, a można żadnych dźwięków nie usłyszeć, ale doskonale Boga rozumieć. I tego doświadczenia Jego bliskości każdemu z was życzę - mówił paulin. Na Eucharystii obecni byli tłumacze, którzy za pomocą języka migowego przekazywali zgromadzonym treść liturgii.

- Choć Boga dobrze słyszy się sercem, to wciąż potrzebni są ludzie, w tym kapłani, którzy z dobrą nowiną w języku migowym wyjdą do niesłyszących - zwrócił uwagę ks. Tomasz Filinowicz. Krajowy duszpasterz niesłyszących zauważył także odrębność tej grupy i jego zdaniem nie jest to sprawa tylko samej głuchoty czy niedosłyszenia, ale tożsamości osób niesłyszących, którzy mają swoją kulturę, żyją w swoim świecie, który współtworzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Mało z nas osób słyszących zdaje sobie sprawę z tego, że świat osób głuchych to jest po prostu inny świat. Przyrównuję to do misji, bo żeby pracować na misjach trzeba poznać nie tylko język, ale i kulturę, obyczaje. Pierwszą sprawą jest poznanie potrzeb środowiska, a druga kwestia, która się z tym łączy, to dobra umiejętność migania. Bo bez tego bazujemy na „Kali być, Kali mieć”, a przez to odbiór jest utrudniony – powiedział ks. Filinowicz.

Jak powiedział krajowy duszpasterz niesłyszących, jasnogórska pielgrzymka jest także okazją do wymiany doświadczeń między duszpasterzami. - W każdej diecezji jest co najmniej jeden, czasem dwa lub trzy punkty, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku migowym, w tych miastach, gdzie są ośrodki szkolno-wychowawcze, tam też jest katecheza, przygotowanie do sakramentów – opowiadał o realiach duszpasterskich ks. Filinowicz.

W Polsce obecnie jest ponad 100 „migających” kapłanów.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in. konferencja o chrześcijaństwie jako wezwaniu do walki wygłoszona przez ks. Tomasza Filinowicza, modlitwa różańcowa oraz prezentacja bieżących działań Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce.

Reklama

Kościół w Polsce ma znaczny wkład w działalność na rzecz osób niesłyszących. Pierwszą szkołę dla dzieci głuchych założył w 1817 r. ks. Jakub Falkowski. Także pierwszy słownik języka migowego w Polsce, wydany w 1879 r., został opracowany przez księży – Józefa Hollaka i Teofila Jagodzińskiego.

Specjalistyczne duszpasterstwo głuchych i głuchoniemych zostało zapoczątkowane w 1905 roku w diecezji katowickiej, gdzie głuchoniemi utworzyli stowarzyszenie pod nazwą: „Katolicki Związek Głuchoniemych pod wezwaniem św. Józefa”.

Na początku lat 50. XX w. w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek w Katowicach-Panewnikach zaczęto organizować kursy dla duszpasterzy osób niesłyszących. Inicjatywa ta spotkała się z uznaniem władz Kościoła katolickiego w Polsce i 22 lutego 1958 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powołał Ogólnopolski Sekretariat Duszpasterstwa Głuchoniemych.

W 1992 r. abp Damian Zimoń ówczesny opiekun duszpasterstwa niesłyszących z ramienia Episkopatu wydał dokument „Pro memoria w sprawach duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce”, określający zadania, jakie stawia się przed duszpasterzem niesłyszących i zalecający kandydatom na to stanowisko nie tylko ukończenie seminarium duchownego, lecz także kierunku surdopedagogicznego w uczelni pedagogicznej oraz pełnego dostępnego kształcenia w zakresie języka migowego.

W 1992 r. w każdej diecezji został powołany referent duszpasterstwa głuchych. Jego zadaniem jest m.in. koordynowanie działań duszpasterskich w ośrodkach dla głuchych i informowanie duszpasterzy terenowych o istniejących lub nowych pomocach duszpasterskich i katechetycznych dla nich, a także organizowanie diecezjalnych lub między diecezjalnych pielgrzymek, rekolekcji, dni skupienia, warsztatów dla niesłyszących kandydatów do małżeństwa.

Reklama

14 września 1952 r. zorganizowano Pierwszą Pielgrzymkę Niesłyszących na Jasną Górę.

Kolejne spotkania w jasnogórskim sanktuarium organizowane były w różnych latach. Dopiero od 1996 roku podjęto decyzję organizowania każdego roku Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niesłyszących na Jasną Górę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-10 20:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Te cudowne uzdrowienia z Jasnej Góry powinien znać każdy!

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, jak na duchową stolicę Polski przystało, pełna jest niezwykłych historii nawróceń, ale także cudów. Za klasztorną furtą, pieczołowicie pilnowana, znajduje się Jasnogórska Księga Cudów i Łask.

Więcej ...

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego