Reklama

Niedziela Częstochowska

Czytali o miłości

Maciej Orman/Niedziela

10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej radomszczanie czytali wybrane fragmenty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości w rodzinie „Amoris laetitia” („Radość miłości”). Spotkanie z udziałem abp. Wacława Depo oraz przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych odbyło się w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażając radość z faktu, że wydarzenie może się odbywać po przerwie wymuszonej pandemią, Anita Janczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, powiedziała, że instytucja „ma ogromny zaszczyt być cząstką tego pięknego dzieła”. Nawiązując do tematu lektury, podkreśliła, że miłość i rodzina „to jedne z najpiękniejszych i najważniejszych wartości w naszym życiu”.

Zobacz zdjęcia: Czytanie radomszczan

Wprowadzając do czytania adhortacji, abp Wacław Depo przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „Kościół zdradziłby człowieka, gdyby nie głosił mu orędzia o rodzinie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bez miłości prawdziwej, bezinteresownej, (...) oddającej siebie nie byłoby radości jako stanu, który innymi słowy tłumaczy się jako szczęście – zaznaczył.

Metropolita częstochowski pozdrowił również wszystkich organizatorów i uczestników XXI Radomszczańskich Dni Rodziny. – Zawsze z dumą i głośno mówię o was w Częstochowie – przyznał.

W drugiej części spotkania rozstrzygnięto konkurs literacki zorganizowany z okazji XXI Radomszczańskich Dni Rodziny. Zwyciężyła w nim Anna Dębkowska z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. II miejsce zajęła Olga Zatoń z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomsku, a podium uzupełniła Joanna Kowalczyk, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku. Przyznano także pięć wyróżnień.

Tytuł zwycięskiej pracy to „List do ojca alkoholika”. – Napisałam go na podstawie prywatnych doświadczeń związanych z życiem u boku taty, który niestety nadużywał alkoholu – powiedziała „Niedzieli” Anna Dębkowska. Dodała, że pisanie o takich sprawach to dla niej „forma terapii, która bardzo pomaga”. – Wydaje mi się, że każdy, kto ma jakiś problem, powinien zacząć o tym pisać, nawet w listach sam do siebie, żeby to po prostu schować do jakiegoś pamiętnika i w ten sposób wygadać się, jeśli nie ma komu. Bo niestety w tych czasach nie każdy pomoże, kiedy trzeba – ubolewała.

Reklama

Opiekunem Anny Dębkowskiej była Aneta Jędrzejczyk, nauczycielka języka polskiego. Jak przyznała, jej rola ograniczyła się do minimum. – To była praca pisana z serducha, z przykrych doświadczeń. Nikomu tego nie życzę, ale o samej pracy mogę powiedzieć, że była genialna. Łezka się w oku zakręciła. Ja naniosłam tylko kosmetyczne, stylistyczno-językowe poprawki – podkreśliła.

– Chcieliśmy uhonorować i dostrzec te prace, w których widoczny był osobisty punkt widzenia na prezentowane sprawy. To jest bardzo ważne, by to, co młodzież pisze, wynikało z głębi serca, a nie z tzw. poprawności politycznej – zauważył Andrzej Sucharski, przewodniczący jury.

Podczas spotkania śpiewał zespół Ichtis wraz z gośćmi.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-10 17:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymujące Radomsko

Radomszczanie zauważają potrzebę pielgrzymowania i publicznego przyznawania się do wiary

Patryk Ptak

Radomszczanie zauważają potrzebę pielgrzymowania i publicznego przyznawania się do wiary

Czas pielgrzymki to szczególny czas. Wspaniali ludzie, miłość, pokój i dobro. Gdy docierasz do celu, choć nogi odmawiają posłuszeństwa, czujesz, że serce ci rośnie. Mimo zmęczenia ogarnia cię wtedy wielka radość – tak wrażenia ze szlaku opisuje pani Lidia, uczestniczka radomszczańskich pielgrzymek na Jasną Górę

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30
Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania