Reklama

Kościół

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

wikipedia.org

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Z położonych niedaleko polskiej granicy Mościsk, przybywamy dziś do Poczajowa, gdzie mieści się prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Maryjna wędrówka pozwala nam dziś zatrzymać się największej cerkwi wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej, która została zbudowana w latach 1771–1783 na polecenie Mikołaja Bazylego Potockiego przez śląskiego architekta Jana Gotfryda Hoffmana i ukończona w 1785 według wskazówek Piotra Polejowskiego ze Lwowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór, w którym dziś się zatrzymujemy jest okazałą świątynią o potężnej, spiętrzonej bryle zewnętrznym wyglądem przypomina założenia klasztorne Austrii lub Niemiec, ponieważ poczajowscy bazylianie, dla których była wznoszona, dążyli do zbliżenia z kulturą Zachodu.

Jeśli chodzi o położenie, to Cerkiew Uspieńska stoi nad pieczarą, w której według tradycji miała ukazać się Matka Boska (w samej cerkwi znajduje się kamień z odbitym śladem jej stopy). W innej z pieczar znajduje się cerkiew Pieczarna, ze szczątkami św. Hioba, wielkiego autorytetu prawosławia. Obok jest pieczara, w której święty medytował. Jeszcze niżej jest cerkiew św. Antoniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sama Cerkiew jest trójnawową bazyliką, z fasadą flankowaną dwiema wieżami i kopułą na ogromnym tamburze. Wystrój wnętrza jest utrzymany w stylu rokokowym. Uwagę zwraca XIX-wieczny, bogato zdobiony eklektyczny ikonostas, w którym znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej Poczajowskiej.

Reklama

Wracając do tematu objawienia się Matki Bożej, jak głosi legenda, w XII wieku pastuszek Jan ujrzał stojącą na skale Matkę Bożą rozmawiającą z mnichem-pustelnikiem. Matka Boża odcisnęła na skale swoją stopę a w miejscu tym trysnęła woda o właściwościach leczniczych. Wokół cudownego źródełka i wizerunku Matki Bożej szybko powstało sanktuarium, które duchowo i kulturowo oddziaływało na całą Ukrainę. Wspaniała cerkiew pochodzi z XVII wieku. Pielgrzymowali tu unici, katolicy i prawosławni. Po powstaniu listopadowym rząd carski odebrał sanktuarium bazylianom przekazując je prawosławnym mnichom, którzy pozostają tutaj do dziś.

Ikona Matki Bożej przed którą się dziś zatrzymaliśmy jest pochodzenia greckiego i podarowana została cerkwi w 1597 roku przez Annę Hojską. Obraz, który zasłynął licznymi łaskami, uhonorowany został w roku 1773 złotymi koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XIV.”

Obecnie do Matki Bożej Poczajowskiej modlą się nie tylko chorzy, ale również jeńcy i pojmani do niewoli, gdyż od wieków dzięki Jej wstawiennictwu wielu żołnierzy odzyskało wolność. Maryja Poczajowska jest również patronką rodzin zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach.

Wpatrzeni w Ikonę Madonny Poczajowskiej, która jest patronką zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach, prośmy o dar pokoju i zaprzestanie wojny, która niesie śmierć i spustoszenie.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-10 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mościskach

To już dziesiąty dzień naszej pielgrzymki po Ukrainie. W ten wtorkowy dzień zatrzymujemy się blisko polskiej granicy a konkretnie w miejscowości Mościska. Jest tu sanktuarium poświęcone Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Mieści się ono w dawnym klasztorze dominikańskim, założonym w czasach króla Władysława Warneńczyka. Obecnie kościół nosi wezwanie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?