Reklama

Kościół

Bp Andrzej Jeż: Pomoc Kościoła dla uchodźców jest ogromna, ale niektórzy tego nie widzą

Bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej

Ks. Marian Kostrzewa/Portal Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej

„Skala pomocy dla uchodźców z Ukrainy udzielana przez Kościół jest naprawdę ogromna. Jednak niewiele mówi się o tym w mediach świeckich” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas. Msza św. została odprawiona w kościele w Wielogłowach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup mówił w homilii, że w przestrzeni medialnej pojawiają się twierdzenia, że Kościół robi mało albo za mało dla uchodźców. „Z przeprowadzonego niedawno sondażu przez IBRiS wynika, że aż 43 % badanych nie zauważa żadnych działań Kościoła po wybuchu wojny w Ukrainie. Jest to opinia boleśnie krzywdząca. Wystarczy przecież trochę poszukać informacji na temat pomocy niesionej przez Kościół, ażeby przekonać się na jak wielką skalę jest ona świadczona i jak wielu ludzi Kościoła z wielkim oddaniem jest w nią zaangażowanych” – powiedział bp Andrzej Jeż.

Nawiązując do zasady „Gdy spełniasz uczynek miłosierdzia, niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa”, biskup dodał, że Kościół nie obnosi się z czynionym dobrem, ale ze zwykłej sprawiedliwości należy też ukazywać prawdę o tym konkretnym dobru czynionym przez Kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Już w pierwszych dniach wojny Caritas Polska, jako jedna z pierwszych organizacji charytatywnych, przekazała na Ukrainę ogromną pomoc finansową. W poszczególnych diecezjach w Polsce na apele biskupów odpowiedziały masowo parafie, domy zakonne i mnóstwo rozmaitych instytucji i placówek katolickich. W każdym kościele przeprowadzono zbiórki i organizowano pomoc. Wysłano setki transportów humanitarnych przygotowanych przez polskich katolików” - wyliczał.

Biskup tarnowski podkreślił również, że Caritas – czyli miłość dobroczynna zawsze będzie niezbędna, ponieważ w każdym czasie i w każdym społeczeństwie będą istniały cierpienie, nędza i samotność. Do tego także dochodzi obecnie wzrastająca liczba osób samotnych, przeżywających depresje i załamania psychiczne.

„Zawsze będzie więc wołanie o pocieszenie, pomoc i solidarność. Bliskość Boga, który nieustannie towarzyszy i pomaga człowiekowi, inspiruje nas do podobnej postawy. Dzięki naszej współczującej miłości i niesionej przez nas pomocy znika lęk i obawy w sercach tak wielu ludzi. Bo wiedzą, że mogą na kogoś liczyć. Doświadczają pomocnej ręki miłosiernych ludzi. Miłość miłosierna przemienia także wszystkich, którzy ją okazują – upodabniają się do Chrystusa” – powiedział biskup w homilii.

Reklama

Podczas Mszy św. modlili się wolontariusze, darczyńcy, pracownicy placówek Caritas i dyrekcja tej charytatywnej organizacji.

„Niosąc pomoc duchową i materialną uchodźcom z Ukrainy pamiętamy także o ludziach potrzebujących z naszych parafii. Dziękuję za ogrom tej pomocy” – powiedział ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas, biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył medale Misericors. Trafiły one do ponad 30 osób, w większości byli to wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2022-04-30 16:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż na ad limina: obojętność religijna młodych wyzwaniem dla Kościoła

Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem – powiedział podczas briefingu w Rzymie bp Andrzej Jeż. Ordynariusz tarnowski przedstawiał dziś w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...