Reklama

Watykan

Watykan: papież mianował dwóch sekretarzy w Kongregacji Nauki Wiary

Monika Książek

Ojciec Święty mianował Sekretarzem Sekcji Doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary ks. prałata Armando Matteo, dotychczas podsekretarza pomocniczego tejże dykasterii zaś sekretarzem Sekcji Dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary ks. Johna Josepha Kennedy'ego, dotychczasowego szefa biura w tejże Kongregacji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Armando Matteo urodził się 21 września 1970 r. w Catanzaro, w regionie Kalabria we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1997 r. i został włączony do prezbiterium archidiecezji Catanzaro-Squillace.

Ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Jezusowego w Mediolanie i uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po pełnieniu różnych posług w swojej rodzinnej archidiecezji, od 2005 do 2011 roku był Krajowym Asystentem Kościelnym Włoskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCI), a w 2012 roku Ogólnokrajowym Konsultantem Kościelnym Włoskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Katolickich (AIMC).Jest profesorem nadzwyczajnym teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, dyrektorem czasopisma Urbaniana University Journal i autorem licznych publikacji z dziedziny teologii. 12 kwietnia 2021 r. papież Franciszek mianował go podsekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary.

Ks. prał. John Kennedy ma 54 lata i został wyświęcony na kapłana w 1993 roku. Po czterech latach pracy w duszpasterstwie podjął studia podyplomowe prawa kanonicznego w Rzymie, a od 2002 roku pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował wówczas kard. Joseph Ratzinger.

Został wyświęcony w 1993 r. i pracował w parafiach Crumlin i Francis Street, zanim w 1998 r. podjął studia podyplomowe z prawa kanonicznego w Rzymie. We wrześniu 2002 r. rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej.

W konstytucji apostolskiej Praediacate Evangelium, która wejdzie w życie 5 czerwca br. Kongregacja zmieni nazwę na dykasterię Nauki Wiary. Jej zadaniem jesz wspomaganie papieża i biskupów w głoszeniu Ewangelii na całym świecie, promowanie i strzeżenie integralności katolickiej nauki wiary i moralności, czerpanie z depozytu wiary i poszukiwanie coraz głębszego jej zrozumienia w obliczu nowych pytań.

Postanowiono w niej, iż dykasteria składać się będzie z dwóch sekcji: Sekcji Doktrynalnej i Sekcji Dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, który wspiera prefekta w zakresie swoich kompetencji.

Reklama

Sekcja Doktrynalna promuje i wspiera studium i refleksję nad rozumieniem wiary i moralności oraz nad rozwojem teologii w różnych kulturach, w świetle poprawnej doktryny i wyzwań czasu, tak aby w świetle wiary dawać odpowiedzi na pytania i argumenty, które pojawiają się wraz z postępem nauki i rozwojem cywilizacji. Podkreślono jej ścisłą współpracę z biskupami diecezjalnymi. W trosce o zachowanie prawd wiary i integralności moralności, Sekcja Doktrynalna bada pisma i opinie, które wydają się sprzeczne lub szkodliwe dla poprawnej wiary i moralności; dąży do dialogu z ich autorami i przedstawia odpowiednie środki zaradcze, zgodnie z własnymi normami. Dąży też do tego, by w odpowiedni sposób obalać niebezpieczne błędy i doktryny rozpowszechnione wśród chrześcijan. Do jej kompetencji należy też badanie, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, wszystkiego, co dotyczy "privilegium fidei" oraz wydawanie opinii na temat dokumentów, które mają być opublikowane przez inne dykasterie, organy i urzędy Kurii Rzymskiej, dotyczących nauki wiary i moralności.

Sekcja Dyscyplinarna, zajmuje się przestępstwami popełnionymi przeciwko wierze, a także poważniejszymi przestępstwami przeciwko moralności i przy sprawowaniu sakramentów. Bada także inne problemy związane z dyscypliną wiary. Promuje także odpowiednie inicjatywy szkoleniowe, które dykasteria proponuje ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu rozumieniu i stosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej obszaru kompetencji.

2022-04-23 13:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Sytuacja po śmierci Benedykta XVI jest tak niecodzienna, jak była od jego rezygnacji

2022-12-31 11:20

PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Sytuacja w Watykanie, jaka nastąpiła po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI w sobotę, jest tak samo niecodzienna, jaka była od chwili jego historycznego ustąpienia w 2013 roku. Za pontyfikatu Franciszka zmarł jego poprzednik i to obecny papież po raz pierwszy w dziejach będzie przewodniczyć jego uroczystościom pogrzebowym.

Więcej ...

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Więcej ...

Sudan Południowy: młodzi idą pieszo do stolicy na spotkanie z papieżem

2023-01-27 16:35

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po raz pierwszy papież przyjeżdża (…) do tego tak młodego kraju, który doświadczył ciężkich, wewnętrznych konfliktów już w pierwszych latach istnienia” – zauważył ordynariusz diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Bp Christian Carlassare podkreślił znaczenie nadchodzącej wizyty Franciszka, która będzie miała charakter ekumeniczny, nastawiony na głoszenie pokoju. Przykładem tego mogą być młodzi, którzy pieszo zmierzają do Dżuby na spotkanie z Ojcem Świętym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

Wiara

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Kościół

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym

Kościół

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym