Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc dla Ukrainy w archidiecezji częstochowskiej

www.episkopat.pl

Trwamy w mobilizacji wszystkich sił i środków niosących pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta pomoc jest potrzebna dzisiaj, będzie potrzebna jutro i pewnie jeszcze przez dłuższy czas. Nie ustawajmy więc, ale pomagajmy mądrze i w sposób zorganizowany. Pomagając razem, możemy więcej i lepiej. Prosimy o zaangażowanie parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia, osoby indywidualne i wszelkie podmioty kościelne.

Jak pomagać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa

Módlmy się o pokój na Ukrainie oraz za wszystkich poszkodowanych w tej wojnie, włączając tę intencję w każdą modlitwę powszechną podczas Mszy św., oraz w nabożeństwa (Drogi Krzyżowe, Gorzkie żale). Organizujmy adoracje Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z prośbą Arcybiskupa Metropolity – śpiewajmy na Mszach św. suplikacje. Wszystkie wspólnoty i ruchy prosimy o nieustającą modlitwę w tej intencji.

Koordynacja

Wszelkie inicjatywy pomocowe, szczególnie zbiórki rzeczy, przyjmowanie uchodźców i inne koordynujmy z utworzonym w Częstochowie specjalnym biurem koordynacyjnym – Centrum Kryzysowym Pomocy Ukrainie, Częstochowa, ul. Ogrodowa 24/44 (wejście od ul. Piotrkowskiej), tel. +48 506 394 592, e-mail: ukraina@caritas.czest.pl .

Biuro udziela wszelkich informacji w języku polskim i ukraińskim. Pracuje przez całą dobę. Organizując pomoc nawet własnymi środkami i kontaktami, zgłaszajcie to do centrum kryzysowego. Tam też na bieżąco można się dowiedzieć o konkretnych potrzebach – potrzebnych miejscach noclegowych, zbieranych rzeczach i innej potrzebnej pomocy. Wszelkie kontakty z osobami z Ukrainy i przyjmowanie ich w parafiach zgłaszajmy w tym Centrum. Pomoc będzie potrzebna dłuższy czas i trzeba ją dobrze skoordynować.

Dach nad głową

Zachęcamy do zgłaszania przygotowanych miejsc noclegowych – plebani, mieszkań i domów – do Centrum Kryzysowego Pomocy Ukrainie. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o kilka noclegów, ale o pełne zamieszkanie uchodźców na czas nieokreślony – z zapewnieniem wszystkiego, co jest potrzebne do godziwego i spokojnego życia. Jasna Góra i archidiecezja otworzyły już swoje domy pielgrzyma i domy rekolekcyjne. Jeśli będzie taka potrzeba, pomyślmy o wolnych mieszkaniach na plebaniach i w budynkach parafialnych. Przyjmujmy jednak uchodźców z Ukrainy w ścisłym kontakcie z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i centrum kryzysowym – pozwoli nam to monitorować sytuację i zapewnić ewentualną pomoc medyczną, wychowawczą czy psychologiczną.

Reklama

Zbiórki pieniężne

Mimo wyznaczonych dni na zbiórki ofiar pieniężnych w konkretne niedziele i święta na terenie całej archidiecezji stwórzmy stałą możliwość dokonywania takich wpłat. Zebrane środki w parafiach i innych wspólnotach przesyłamy na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892.

Informujmy na bieżąco naszych wiernych o zebranych środkach i o dokonanych przelewach na konto Caritas. Zachęcajmy do dokonywania wpłat poprzez ogłoszenia w świątyniach i na stronach internetowych parafii.

Zbiórki rzeczy

W archidiecezji wiele parafii i instytucji kościelnych organizuje zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Zbierajmy rzeczy, które są naprawdę potrzebne w danym czasie. W miarę możliwości organizujmy te zbiórki w lokalnych ośrodkach. Nie magazynujmy ich jednak u siebie, ale z mniejszych miejsc przewoźmy do dużych magazynów. Centrum logistyczne dystrybucji darów prowadzi Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Potrzebne są w zasadzie wszystkie rzeczy oprócz odzieży i krótkoterminowej żywności.

Odradzamy prywatny transport zebranych rzeczy na granicę lub na teren Ukrainy (z wyjątkiem tych, którzy zbiórki prowadzą w ramach ogólnych akcji prowadzonych przez podmioty spoza archidiecezji częstochowskiej). Duże transporty rzeczy na Ukrainę przygotowuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z różnymi organizacjami kościelnymi, samorządowymi i państwowymi.

Reklama

Wszystkim dziękujemy za otwarte serca i razem łączymy się we wspólnej modlitwie, prosząc Boga o rychły pokój na Ukrainie i zawierzając wszystkich cierpiących z powodu wojny opiece Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Andrzej Przybylski

Wikariusz generalny, moderator Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Podziel się:

Oceń:

2022-03-04 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Berdys

www.strzalkowparafia.pl

11 stycznia, w wieku 59 lat, w 35. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. kan. Zbigniew Berdys, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów