Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: ocalenie rodziny to ratowanie świata

Maciej Orman/Niedziela

– Pan jest z nami, aby nam pomagać i nam błogosławić – powiedział abp Wacław Depo 29 stycznia w DOM-u Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dla uczestników corocznych rekolekcji duszpasterstwa rodzin i wręczył misje doradcom życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej na kolejny rok ich posługi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie dziękowano również za posługę dotychczasowych doradców, którzy podejmują nowe zadania w ramach duszpasterstwa rodzin.

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje duszpasterstwa rodzin w Częstochowie

Na rozpoczęcie liturgii abp Depo przypomniał, że „jeżeli Eucharystia jest tajemnicą wiary, to nikt tak jak Maryja nie może być doskonalszym przewodnikiem na drodze naszych spotkań i przylgnięcia do Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii, komentując czytanie z Drugiej Księgi Samuela, które opisuje Dawida uznającego swój grzech, metropolita częstochowski zauważył, że ta pełna mądrości starotestamentalnej historia „nie jest dla nas wszystkich historią odległą, lecz nadal dziejącą się, bo przecież każdy z nas posiada sumienie, owe serce, z którego pochodzą zarówno porządek, jak i nieład moralny”. Nawiązując do refrenu psalmu: „Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste”, podkreślił, „że jedynie łaska miłosiernego Boga, ustawicznie wzywana i przyjmowana, stawia nas codziennie w prawdzie o nas samych i wierności naszemu powołaniu”.

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając scenę uciszenia burzy na jeziorze przez Jezusa, opisaną w Ewangelii według św. Marka, abp Depo zwrócił uwagę na pytanie uczniów: „Kim On właściwie jest?”. Stwierdził, że jest to pytanie o głębię tego, kim jest Jezus, dlaczego nas wybrał i zaprosił do wspólnoty ze sobą i dlaczego później wydaje się nami nie interesować. Metropolita częstochowski dodał, że w tym kontekście zrozumiała jest „edukacja apostolska”, czyli fakt, że Jezus „osobno objaśniał wszystko swoim uczniom”.

Za papieżem Franciszkiem zachęcił, aby spojrzeć na życie naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy za łaską Boga dali nam początek życia na tej ziemi i którzy „wprowadzili nas do wspólnoty życia z Chrystusem na wieki”. Mówiąc o trudnych warunkach wojny, w których niejednokrotnie się pobierali, abp Depo powtórzył za Ojcem Świętym, że siłę czerpali „w pewności wiary, że Chrystus jest z nimi”, czyli przez wiarę „w Jego sakramentalne, a więc wiążące błogosławieństwo”. – Bóg jest gwarantem tej więzi – przypomniał metropolita częstochowski i ponownie przywołał słowa Franciszka: „Jezus nie zbawia nas prowizorycznie, ale definitywnie”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans wskazał również na wielką rolę Ducha Świętego, którego Kościół przyzywa przed błogosławieństwem nowożeńców i przed udzieleniem święceń kapłańskich. – To Duch Święty daje konkretną siłę do sytuacji, którą przeżywamy, żeby uznać: Jezus jest z nami. Bóg jest z nami – podkreślił. W tym kontekście powiedział za papieżem Franciszkiem: „Małżeństwo udane to nie tylko takie, które trwa. Liczy się jego jakość, która jest świadectwem wiary i miłości”.

– Pan jest z nami, aby nam pomagać i błogosławić – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. metropolita częstochowski dziękował za posługę dotychczasowych doradców życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej, a wyznaczonym osobom wręczył misje na kolejny rok tej posługi.

Maciej Orman/Niedziela

Z okazji przypadającej 2 lutego 10. rocznicy ingresu abp. Depo do bazyliki archikatedralnej w Częstochowie przedstawiciele duszpasterstwa rodzin życzyli mu wszelkich łask Bożych, opieki Maryi i owoców posługi.

Maciej Orman/Niedziela

Wyrażając radość z obecności wśród rodzin, metropolita częstochowski przypomniał słowa siostry Łucji, jednego z trojga świadków objawień Matki Bożej w Fatimie, która ostrzegała, że ostateczna walka między Chrystusem a szatanem będzie toczyła się o małżeństwo i rodzinę. Pasterz wskazał na konieczność ocalenia nawet samych pojęć małżeństwa i rodziny w czasach odchodzenia od nich, co skutkuje niebezpiecznym pomieszaniem wprowadzonym w zapisy prawne i odejściem od moralności. – Dlatego jakiekolwiek wasze spotkania, które służą formacji osób przygotowujących się do małżeństwa, są dla mnie jako biskupa, waszego pasterza, ubogaceniem – przyznał abp Depo.

Reklama

Zwracając uwagę na posługę osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin, które wchodzą „w zakamarki różnych sytuacji rodzinnych”, metropolita częstochowski podkreślił, że ocalenie rodziny to ratowanie świata. – Jestem wdzięczny Panu Bogu najpierw za to, że jesteście, a później za to, co robicie – wyznał.

Maciej Orman/Niedziela

– Naszym zadaniem jest, jak zawsze, słuchać Pana, budować wspólnotę oraz dzielić się doświadczeniem i nowymi pomysłami. W tym roku chcemy szczególnie doświadczyć odsłonięcia tego, co Bóg czyni wśród nas i do czego nas prowadzi, w oparciu o słowo Apokalipsy św. Jana – tak o celach rekolekcji duszpasterstwa rodzin powiedział „Niedzieli” ks. Robert Grohs, kierownik Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” i Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. – Chcemy nabierać sił do naszej posługi – dodał.

Wielką wagę do zorganizowania rekolekcji przykłada Teresa Gęsior, diecezjalny doradca życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej. – W tym domu zawsze jesteśmy przyjmowani bardzo mile i gościnnie – cieszyła się. Podkreśliła, że uczestnicy rekolekcji odkrywają, co Bóg mówi do wspólnoty doradców życia rodzinnego. Zastanawiają się również nad tym, jak mogą udoskonalić swoją pracę, a przede wszystkim uczą się słuchać drugiego człowieka.

Na co dzień Teresa Gęsior prowadzi spotkania dla narzeczonych i udziela konsultacji w poradni życia rodzinnego. Jest również psychoterapeutą i pracuje z małżeństwami, które przechodzą poważniejsze kryzysy.

W programie rekolekcji znalazły się: Msze św., konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkania w grupach. Ćwiczenia duchowne zakończą się w niedzielę 30 stycznia.

Podziel się:

Oceń:

+3 -5
2022-01-29 16:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Prawda, która jest w Chrystusie woła o odpowiedź miłości

„Im bardziej otaczający nas świat będzie się dechrystianizował, im bardziej będzie dotknięty niepewnością, tzw. „postprawdą” i obojętnością, to tym bardziej większe będzie wołanie o dobrych pasterzy, którzy staną się jak latarnia w nocy czy skała, na której można się oprzeć” – powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski w homilii wygłoszonej podczas sakry biskupiej nowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...