Reklama

Wiadomości

NFZ uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych

Adobe Stock

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Najmłodsi znajdą pomoc w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach – przekazał na swojej stronie NFZ.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundusz zaznaczył, że w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają profesjonalną pomoc psychologiczną.

Fundusz zaznaczył, że powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, szczególnie w czasie pandemii COVID-19, skutkować uzależnieniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostaje bez wpływu na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży" – ostrzegł NFZ.

Przytoczył też dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. Wynika z nich, że blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Dlatego też, jak wskazał NFZ, wspólnie z resortem zdrowia uruchomiono "pilotażowy program dla dzieci i młodzieży, które nie mogą obejść się bez komputerów, smartfonów i tabletów". Ma on pomóc wyjść najmłodszym z uzależnienia

Podziel się cytatem
.

Reklama

"Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma realnie pomóc najmłodszym pacjentom w walce z nałogiem. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce" – podkreślił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Reklama

Fundusz przekazał, że od 23 grudnia 2021 r. działa już pierwszy ośrodek – Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Umowę z NFZ podpisał też Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.

"Niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek zlokalizowanych w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i w Zielonej Górze" – wyliczył fundusz.

Zaznaczył, że pilotaż potrwa do końca czerwca 2023 r. Z terapii mogą skorzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Za terapię płaci NFZ. Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania, a pierwsza porada lub wizyta jest możliwa już 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Pacjenci mogą zgłosić się wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi bezpośrednio do ośrodka realizującego program pilotażowy. W ramach pomocy mogą liczyć na poradę lekarską, poradę lekarską diagnostyczną, terapeutyczną, poradę psychologiczną i psychologiczno-diagnostyczną. Biorą udział w sesjach psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej, psychoedukacyjnej. Czas trwania terapii – jak zaznaczył fundusz – dostosowany jest do pacjenta i może wynieść nawet ponad 12 tygodni. (PAP)

Reklama

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Podziel się:

Oceń:

2022-01-03 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zdrowie

Magdalena Czarkowska

Archiwum NFZ

Magdalena Czarkowska

O opiece zdrowotnej z dr Magdaleną Czarkowską, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, rozmawia Urszula Buglewicz.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady