Reklama

Sport

MŚ w szachach - Magnus Carlsen obronił tytuł

BOŻENA SZTAJNER

Norweg Magnus Carlsen po raz czwarty obronił tytuł mistrza świata w szachach. W rozgrywanym w Dubaju meczu o tytuł pokonał Rosjanina Jana Niepomniaszczego 7,5:3,5. Piątkowa, jedenasta partia zakończyła się jego zwycięstwem po 49 posunięciach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wyrównanej pierwszej fazie meczu, od stanu 2,5:2,5 norweski arcymistrz wygrał cztery z sześciu partii.

Piątkowa trwała blisko trzy i pół godziny. Pretendent po wyrównanej pierwszej fazie nie uniknął błędu w 23. posunięciu (pion na g3), który kosztował go gorszą pozycję i utratę szans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nie jest zaskoczeniem, że Carlsen obronił tytuł, bo takie były przewidywania. Przyznam, że w swoich oczekiwaniach trochę się pomyliłem, bo liczyłem, że pretendent nawiąże bardziej wyrównaną walkę. Kluczowa była pierwsza porażka Niepomniaszczego w szóstej partii, trwającej najdłużej w historii meczów o mistrzostwo i zakończonej po 136 posunięciach i blisko ośmiu godzinach gry. Okazuje się, że Rosjanin psychicznie nie wytrzymał takiej walki. Poziom, jaki prezentował przed i po tej partii to niebo i ziemia" - skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, trener męskiej reprezentacji Polski, dwukrotny mistrz kraju (2008, 2013), obecny w Dubaju w końcowej fazie meczu.

Tym samym 31-letni Carlsen szachową koronę utrzymuje od 2013 roku, kiedy to zdetronizował reprezentanta Indii Viswanathana Ananda. Pozostanie na tronie co najmniej dekadę, bo kolejna rywalizacja odbędzie się w 2023 roku.

Trzy lata temu w Londynie wygrał z Amerykaninem Fabiano Caruaną 9:6, ale dopiero po dogrywkach w przyspieszonym tempie, wszystkie 12 regulaminowe partie klasyczne zakończyły sie remisami. W 2016 roku w Nowym Jorku pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina 9:7 także po dogrywkach, a przed siedmioma laty w Soczi wygrał z Anandem 6,5:4,5. Tytuł zdobył przed ośmiu laty w Madrasie, gdy pozbawił szachowej korony Ananda, zwyciężając 6,5:3,5. Norweg został wówczas drugim najmłodszym mistrzem świata w historii (miał 22 lata, 11 miesięcy, 24 dni), po Rosjaninie Garrim Kasparowie (22 lata, 6 miesięcy, 27 dni - 9 listopada 1985).

Zasady królewskiej gry Carlsen poznał w wieku pięciu lat. Od lipca 2011 roku pozostaje niezmiennie liderem światowej listy FIDE. Jego najwyższy ranking w karierze - 2882 jest rekordowy w historii szachów. Obecny, z zaliczeniem meczu w Dubaju, jest niższy o 17 pkt. Carlsen wywalczył już 13 tytułów mistrza świata (pięć w szachach klasycznych, trzy w szybkich i pięć w błyskawicznych). Do niego należy rekord 125 kolejnych partii klasycznych bez porażki (od 31 lipca 2018 do 10 października 2020). Serię tę przerwał najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda, który latem awansował do przyszłorocznego turnieju kandydatów i w stawce ośmiu czołowych arcymistrzów świata będzie walczył o prawo gry z Norwegiem w meczu o tytuł.

Reklama

Rywalizacja lidera rankingu FIDE Carlsena z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczyła się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Przed jego rozpoczęciem Rosjanin legitymował się korzystnym bilansem zwycięstw w bezpośrednich partiach klasycznych (4-1). Teraz lepszy w tym względzie jest Norweg (5-4).

Z puli nagród wynoszącej 2 miliony euro, zwycięzca otrzymał 60, a pokonany 40 procent tej kwoty. (PAP)

cegl/ af/

Podziel się:

Oceń:

2021-12-10 18:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podlaskie/ Prezydent Duda i szef MON oglądają z wojskiem pierwszy mecz Polaków na mundialu

PAP/Artur Reszko

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef Mon Mariusz Błaszczak we wtorek wieczorem razem z żołnierzami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, którzy pełnią służbę przy wschodniej granicy, oglądają pierwszy mecz polskiej reprezentacji na mundialu. Polska gra z Meksykiem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli