Reklama

Kościół

Austria: episkopat zaostrza przepisy w kościołach

Karol Porwich/Niedziela

W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Austrii również Kościół katolicki zaostrzył w całym kraju przepisy sanitarne. Począwszy od 22 listopada maskę FFP2 muszą nosić wszyscy uczestnicy publicznych nabożeństw, zarówno w kościele jak i na zewnątrz. Ponadto należy zachować minimalną odległość dwóch metrów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie osoby pełniące posługę liturgiczną muszą przedstawić dowód 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani). Wprowadzono również wyraźne ograniczenia dotyczące śpiewu i muzyki. Podobne ograniczenia obowiązują już w diecezjach Linz i Salzburg, gdzie zaostrzenia w obszarze kościelnym wymusiła poważna sytuacja koronawirusa w Górnej Austrii i Salzburgu.

Od 22 listopada wymóg maski FFP2 będzie również obowiązywać bez wyjątku w przypadku jednorazowych uroczystości religijnych, takich jak chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie i ślub. „W interesie osób biorących udział w uroczystościach należy je teraz w miarę możliwości odłożyć w czasie”, tłumaczył w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress bp Anton Leichtfried, przewodniczący Komisji Liturgicznej episkopatu Austrii. Dodał, że jeśli mimo to uroczystości te będą miały miejsce, muszą się odbywać z zachowaniem obowiązujących przepisów i pod kontrolą osoby do tego uprawnionej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znacznie ograniczony będzie też śpiew podczas nabożeństw - oczywiście tylko w maskach. Zawieszono śpiew chórów, będzie mogła śpiewać tylko czwórka solistów. To samo dotyczy muzyki podczas nabożeństw, gdzie obecnie może grać tylko do czterech instrumentalistów i organy. Soliści muszą udokumentować swoje dowody niskiego ryzyka epidemiologicznego (dowody 2G –zaszczepieni, ozdrowieńcy), zgodnie z aktualnym rozporządzeniem rządowym w sprawie kontroli rozprzestrzeniania się Covid-19. Wymagane jest zachowanie odległości co najmniej dwóch metrów, na czas śpiewania nie jest wymagana maska FFP2.

Jednocześnie biskupi wyraźnie stwierdzili, że „aby nie wykluczać nikogo z uczestnictwa w otwartych nabożeństwach, udział jest nadal możliwy bez udowodnienia niskiego ryzyka epidemiologicznego”. Obowiązujące środki ochronne są jednak konieczne, aby można było sprawować nabożeństwa bez ryzyka. „Podstawowymi warunkami wstępnymi są osobista odpowiedzialność i rozwaga”, podkreślili biskupi Austrii.

Podziel się cytatem

Reklama

Obowiązek noszenia masek nie dotyczy dzieci do 6 roku życia oraz osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie, że z powodów zdrowotnych nie mogą nosić nawet popularnych masek dla ochrony nosa i ust. Takie maski, zamiast FFP-2, mogą stosować kobiety ciężarne oraz dzieci w wieku 6 do 14 lat. Z obowiązku noszenia masek w czasie nabożeństwa zwolniona jest służba liturgiczna ołtarza (ksiądz, lektor/lektorka), ale z zachowaniem większych odstępów.

Reklama

Służba liturgiczna, zwłaszcza ministrantów, powinna być ograniczona do osób „najbardziej potrzebnych”. Już od 13 listopada obowiązuje obowiązek przedstawienie przez nich świadectwa 3GF, a za zachowanie przepisów odpowiada osoba prowadząca uroczystość.

Reklama

Tak jak dotychczas, podczas nabożeństwa pokoju nie wolno podawać sobie rąk. Koszyki do zbiórki ofiar nie powinny być przekazywane kolejno w ławkach, ale ustawiane np. przy wejściu i wyjściu ze świątyni.

Publikując obecne zasady episkopat Austrii zwraca uwagę, że dotyczą one tylko nabożeństw. W przypadku innych wydarzeń kościelnych, jak spotkania w grupach, kościelne kawiarenki, czy koncerty, należy przestrzegać zasad państwowych.

Rozporządzenie ramowe pozwala diecezjom, tak jak ostatnio, na regionalną autonomię w walce z koronawirusem. W ten sposób możliwe są zarówno zaostrzenia, jak i złagodzenia w zgodzie z przepisami w danym regionie.

Ponadto biskupi zaapelowali do osób, które „czują się chore”, aby zrezygnowały z pójścia do kościoła, lecz „dla własnej ochrony i dla ochrony innych” jednoczyli się we wspólnej modlitwie podczas transmisji nabożeństw w różnych mediach. Kościoły powinny pozostawać otwarte w ciągu dnia i zapraszać ludzi do osobistej modlitwy.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent powinien być dla wszystkich Austriaków

Kard. Schönborn

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Nowo wybrany prezydent Republiki jako głowa państwa musi być prezydentem wszystkich Austriaków, musi łączyć naród. Podkreślił to przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich w reakcji na pierwsze wiadomości o wyborze nowego prezydenta tego kraju 4 grudnia.

Więcej ...

Św. Joanna d´Arc

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Stanowisko uczestników XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządu Terytorialnego na Jasna Górę

2024-05-30 22:45

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania