Reklama

Niedziela w Warszawie

Aplikacja (nie tylko) na Wszystkich Świętych

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Od jutra dostępna będzie przydatna w czasie wizyty na Starych Powązkach aplikacja na urządzenia mobilne. Użytkownicy znajdą w niej bieżące informacje o funkcjonowaniu nekropolii, a także wskazówki, jak szybko odszukać konkretny grób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historyczna numeracja kwater nawet osobom, które regularnie odwiedzają Stare Powązki może utrudniać odnajdywanie poszczególnych grobów. Bezpłatna aplikacja, która będzie posiadać funkcje geolokalizacyjne pomoże rozwiązać te problemy.

Dzięki aplikacji można prowadzić na Powązkach także projekty edukacyjne dla młodzieży z historii i historii sztuki. Będą mogli brać w nich udział uczniowie z całej Polski. W przyszłości kolejna wersja aplikacji będzie mieć także nakładkę tyfloinformatyczną dla osób z dysfunkcją wzorku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka na liczącym 44 hektary cmentarzu.

– Aplikacja wykorzystuje bazę danych zgromadzonych podczas inwentaryzacji wszystkich nagrobków, a było to możliwe dzięki współpracy archidiecezji warszawskiej z miastem stołecznym Warszawa – wyjaśnia ks. Paweł Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, na terenie której znajdują się zabytkowy cmentarz. Dodaje, że aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek.

Aplikacja posiada też inne funkcjonalności - jak np. przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii.

Walorem edukacyjnym aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych. Na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. Odwiedzający nekropolię z aplikacją będą mogli przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku.

Reklama

Karol Gądzik, konserwator zabytków i współautor projektu wymienia m.in. spacery ”Wokół polskiego Oświecenia”, “My z Napoleonem – Napoleon z nami” czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich, “Kto ratuje jedno życie” - to spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców a nawet kolejarzy – w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej czy tramwajarzy. - Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich. W ten sposób chcemy podzielić okres 230 lat historii Powązek na odcinki, by ją lepiej przybliżyć – opowiada portalowi archwwa.pl Karol Gądzik.

Z myślą o uczniach szkół z całej Polski przygotowano lekcje historii i historii sztuki na terenie Starych Powązek, które można będzie przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji podczas wizyty. Nekropolia jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. - Do szkół trafią wkrótce podręczniki metodyczne dla nauczycieli z propozycjami przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach, z wykorzystaniem aplikacji – dodaje Gądzik.

Cmentarz Powązkowski jest bowiem nie tylko jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie, ważnym miejscem dla mieszkańców Warszawy, ale także swoistym “panteonem dwustu lat trudnej historii stolicy”. W 2014 roku Cmentarz Stare Powązki został uznany za pomnik historii.

Aplikacja ma być innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie upowszechniania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania historii Warszawy i całej Polski przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób.

Poprzez aplikację można także dokonać płatności, aby wesprzeć np. konserwację zabytkowych nagrobków, ale też promowanie Starych Powązek poprzez programy edukacyjne o historii i sztuce. W pierwszych dniach listopada wpłaty dokonywane poprzez aplikację przeznaczone będą na doroczną zbiórkę Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Reklama

Aplikację przygotowała powołana przez archidiecezję warszawską Fundacja “Stare Powązki”. Ma ona na celu zachowanie dziedzictwa i historycznego charakter tego miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków. Chce również propagować potrzebę opieki nad zabytkami. Tym samym łączy działania wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w program opieki nad Starymi Powązkami.

Aplikacja „Stare Powązki” będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie android, jak i iOS. Już można ją pobrać w App Store.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-10-31 07:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...