Reklama

Kościół

Rzym: Polacy i Litwini dziękowali Bogu za wspólne dzieje

Kościelni i państwowi przedstawiciele Polski i Litwy dziękowali wczoraj wieczorem w Bazylice Matki Bożej Większej za wspólne dzieje obu narodów. Okazją ku temu była 230. rocznica Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w kontekście Konstytucji 3 Maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Ryłko. Z Litwy przyjechał arcybiskup wileński Gintaras Grušas, który od niedawna jest również przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W Eucharystii uczestniczyli też niektórzy z polskich biskupów, przebywających w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum, w tym arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski.

W homilii kard. Ryłko mówił o wzorcowej dla całej Europy unii Polski i Litwy, która trwała od końca XIV w. aż do rozbiorów, a swój początek miała w wierze św. Jadwigi, która modląc się przed wawelskim krzyżem zgodziła się poślubić Władysława Jagiełłę, co dało początek ewangelizacji Litwy. Kulminacją tych wspólnych dziejów była, jak zauważył kard. Ryłko, Konstytucja 3 Maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Polska i Litwa powinny być uznane za ojczyznę modelu konstytucjonalizmu europejskiego, więcej, jak słusznie ktoś stwierdził, można je uważać za kolebkę nowoczesnej cywilizacji demokratycznej, w nie mniejszym stopniu niż kraje Europy Zachodniej. Z tą może różnicą, że za naszą suwerenność musieliśmy zapłacić wyższą cenę niż inni” – stwierdził archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore.

Reklama

Miejsce celebracji nie było przypadkowe. Rzymska bazylika jest najstarszym w świecie zachodnim sanktuarium maryjnym. Polaków i Litwinów od samego początku łączy szczególna więź z ich narodowymi sanktuariami w Częstochowie i Ostrej Bramie. Zwrócił na to uwagę polski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

„Jakie to symboliczne, że tutaj w Santa Maria Maggiore kard. Stanisław Ryłko wspomina o Matce Bożej z Ostrej Bramy i o Matce Bożej Jasnogórskiej, bo to Matka Boża łączyła te dwa nasze narody. Jak słusznie powiedział w swojej homilii, nie były to tylko interesy geostrategiczne. To było wzajemne przyciąganie kulturowe. A dzisiaj szczególnie istotne jest również to, żeby Europa pamiętała o tym, że wolni z wolnymi, równi z równymi połączyli się. Żaden naród nie może wywyższać się nad drugi i żaden nie może narzucać swojego prawa. A wszystko to musi trwać w oparciu o wartości najważniejsze: duchowe, chrześcijańskie” - powiedział Radiu Watykańskiemu ambasador Kotański.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-29 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzina w Polsce (statystyki)

Adobe Stock

W najbliższą niedzielę, 31 grudnia obchodzimy w Kościele Niedzielę Świętej Rodziny. Dane na temat rodzin w Polsce nie wyglądają niestety zbyt optymistycznie. Spada liczba małżeństw i liczba dzieci. Przybywa ludzi starszych. Ponad 1/5 Polaków mieszka samotnie. Coraz mniej jest małżeństw sakramentalnych. Dane na ten temat znaleźć można zarówno w opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego, jak i w raportach Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...