Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby ukoić żal

Beata Pieczykura/Niedziela

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nie dane mam było przytulić własnego dziecka. Ucieszyć się wiadomością, że jest ukochane dziecko: syn, córka. Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteśmy rodzicami i nieważne, jak długo nasze dziecko było z nami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Aby ukoić żal

Przywołując Bożego miłosierdzia dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz ks. Jacek Kijas.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zostały odczytane imiona dzieci zapisane w Księdze pamięci dzieci utraconych, a rodzice mogli zapalić światełko pamięci symbolizujące ich utracone dziecko - jest to ważne szczególnie dla rodziców, których dzieci nie mają grobu - a także nadać imię własnemu dziecku, jeżeli nigdy tego nie uczynili.

„Czy ma się dzieci na ziemi, czy w niebie – rodzicem jest się zawsze”. Pamiętają o tym rodzice, których dotknęła strata dziecka, czy to przed, czy po przyjściu na świat, w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji, ich bliscy oraz wszyscy, którzy pragnęli modlić się w intencji rodzin dotkniętych stratą dziecka. W Dzień Dziecka Utraconego rodzice mogli otwarcie opowiadać o swoim bólu, o ogromnej stracie i spotkać się z rodzinami, które przeżyły podobne traumatyczne doświadczenie. Wspólnie modlili się z nadzieją, że ma ona moc ukoić ich żal.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego miały miejsce 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, kościele św. Ojca Pio w Radomsku, klasztorze Sióstr Bernardynek w Wieluniu i w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Koordynatorem dnia w archidiecezji częstochowskiej była Ewa Słuszniak, a patronat honorowy nad nim objął abp Wacław Depo.

We wszystkich miastach zebrani odmawiali Różaniec, uczestniczyli we Mszy św. oraz adorowali Najświętszy Sakrament. Mogli również wyrazić pamięć o utraconym dziecku przez przypięcie do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie do nieba baloników z imionami dzieci czy zapalenie światełka pamięci.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Dodatkowo w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie zgromadzeni wysłuchali prelekcji dr. n. med. Tomasza Kandzi, ginekologa, położnika, specjalisty naprotechnologii, na temat: „Godność osoby ludzkiej jako niezbywalna wartość od samego poczęcia”.

Beata Pieczykura/Niiedziela

Doktor Kandzia podkreślił, jak cennym darem jest życie od momentu poczęcia i troska o nie. Jako lekarz towarzyszący pacjentkom doświadczających straty nienarodzonego dziecka wyjaśniał, że jego zadaniem jest przede wszystkim obecność, a także udzielenie informacji, zapewnienie komfortu psychicznego i właściwego miejsca w szpitalu, a potem zachęta do tego, by odbył się pochówek, kiedy jest to możliwe. Przedstawił przyczyny poronień. Najczęstszej są przyczyny genetyczne. W przypadku powtarzających się poronień ich przyczyny mogą być hormonalne, a także spowodowane chorobą wrodzoną czy niską wartością nasiona. – Wszystkie są możliwe do leczenia – podkreślił i dodał, że te terapie są żmudne. Szczególne miejsce w jego sercu i praktyce lekarskiej zajmuje naprotechnologia, czyli przyczynowe leczenie niepłodności. Daje ona nadzieję na to, by rodzice mogli radować się potomstwem.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-10-15 23:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie wielkanocne abp Wacława Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny zwrócił się do wiernych archidiecezji częstochowskiej z przesłaniem wielkanocnym.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

2024-05-10 20:50

Mat. prasowy

Co zrobić, jeśli nikt nie widzi we mnie dobra? Kto jest w stanie przywrócić mi wiarę w siebie? Jak działa Maryja na serce przygniecione złem? Zapraszamy na jedenasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że Matka Boża z każdego potrafi wykochać dobro.

Więcej ...

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto