Reklama

Wiara

W objawieniach fatimskich jest prośba o zastępowanie zła dobrem

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

W objawieniach fatimskich jest skierowana do nas prośba, abyśmy w naszym życiu zło zastępowali dobrem i usuwali grzechy, bo są one bolesnymi kolcami w sercu Jezusa i Maryi, i niszczą w nas obraz Boga - mówił abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości 25-lecia sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku - Żabiance.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego koncelebrowali kapłani z dekanatu Gdańsk - Przymorze, pochodzący z parafii i ci, którzy pracowali przez ostatnie ćwierć wieku w sanktuarium. Uczestniczyli w niej: siostry zakonne, budowniczy i fundatorzy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Na początku liturgii ks. prał. Piotr Tworek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium przedstawił historię tego wyjątkowego miejsca i nawiązał do istoty objawień fatimskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wojda powiedział, że ta piękna świątynia i parafia powstała jako dziękczynne wotum za dar nawiedzenia archidiecezji gdańskiej przez figurę Pani z Fatimy. Stąd też w programie duszpasterskim tej parafii powinno wybrzmiewać w sposób szczególny orędzie fatimskie. - Przesłanie Matki Bożej Fatimskiej przekazane dzieciom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji powinno animować życie parafialne, ale także rodzinne i osobiste wiernych. Matka Boża Fatimska ze swoim przesłaniem powinna być obecna w każdej rodzinie tutejszej parafii. Trzeba powracać do tego przesłania, zgłębiać je, a przede wszystkim nim żyć i innych zachęcać do jego przyjęcia - podkreślił kaznodzieja.

W dalszej części rozważania zastanawiał się nad przesłaniem płynącym z fatimskich objawień. - W objawieniach tych zawarta jest prośba Maryi i Jej Syna Jezusa Chrystusa, skierowana do Łucji, a przez nią również i do każdego z nas, abyśmy w naszym życiu zło zastępowali dobrem, abyśmy usuwali grzechy z naszego życia, bo są one bolesnymi kolcami w sercu Jezusa i Maryi, niszczą w nas obraz Boga, pozbawiają nas godności Dzieci Bożych. A tych grzechów jakże jest wiele, poczynając od obrażania Boga, poprzez zabijanie nienarodzonych dzieci i eutanazję starców, aż po wszystkie akty kłamstwa, profanacji i odstępstw od wiary - zaznaczył metropolita gdański.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę, że Maryja zachęca do nawrócenia, bo wie, że człowiek często nie zdaje sobie sprawy ze swojego postępowania i z tego co czyni. Ona prowadzi człowieka do swojego Syna, aby każdy dostąpił Jego miłosierdzia. A największym miłosierdziem jest oczyszczenie serca z grzechów. Rozwijając temat miłosierdzia abp Wojda przypomniał, że właśnie przez miłosierdzie okazane w przebaczeniu, Bóg wchodzi w wewnętrzny dialog z człowiekiem, aby mu okazać swoje ojcostwo. Miłosierdzie sprawia, że człowiek, otrzymując na nowo godność synowską, doświadcza nie upokorzenia, lecz prawdziwej radości.

Reklama

- Jakże ważne są objawienia fatimskie. Przekazane wówczas dzieciom, mogły się wydawać zbyt małe w zderzeniu ze światem. One jednak zmieniły bieg historii naszego ludzkiego życia. Z Fatimy orędzie nawrócenia i nadziei rozpowszechnia się na cały świat. Wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie i przez pokutę otwierali serca na nawrócenie. W odpowiedzi na to wezwanie nawróciły się niezliczone rzesze ludzi. Fatimskie orędzie, kiedyś tak małe i nikłe, dzisiaj stało się potężnym drzewem, tak że każdy znajduje w nim swoje ukojenie - zakończył metropolita gdański.

Parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku powołał do istnienia 27 czerwca 1996 roku abp Tadeusz Gocłowski. Jednocześnie budowany kościół parafialny ustanowił sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 7 października 1996 r. ówczesny metropolita gdański poświęcił tymczasową kaplicę utworzoną pod chórem budowanego kościoła. Natomiast znajdującą się w świątyni figurę Matki Bożej Fatimskiej poświęcił papież Paweł VI 27 listopada 1965 r.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2021-10-07 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

600 dzieci w Fatimie w dniu wspomnienia rodzeństwa Marto

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Ponad 600 dzieci wzięło udział w poniedziałek w sanktuarium w Fatimie w obchodach wspomnienia Franciszka i Hiacynty Marto, dzieci, które w 1917 r. uczestniczyły w objawieniach maryjnych.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast