Reklama

Polska

Warszawa: uroczystości pogrzebowe ppor. Lucyny Adamkiewicz

Mszą św. w katedrze polowej WP rozpoczęły się 4 października uroczystości pogrzebowe ppor. Lucyny Adamkiewicz ps. „Ewa”, łączniczki w Warszawskim Okręgu ZWZ i AK, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźniarki niemieckich obozów jenieckich i koncentracyjnych. Eucharystii przewodniczył ks. ppor. Andrzej Bawer, wikariusz katedry polowej. Po Mszy św. trumna z ciałem ppor. Lucyny Adamkiewicz została złożona w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. ppor. Bawer mówił, że śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem i czasem, w którym człowiek stawia wiele ważnych pytań. Wikariusz katedry polowej podkreślał, że życie śp. Lucyny Adamkiewicz „było darem, za który należy dziękować”. – Kiedy przed dwoma dniami uczestniczyłem w odsłonięciu pomnika pamięci Kobietom Powstania Warszawskiego mówiłem o wdzięczności – która jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o trzymanym dobru. Bo jak jesteśmy dłużnikami Boga, który dał nam istnienie (życie jest darem), tak pozostajemy dłużnikami wszystkich, którzy uczyli nas najwyższych wartości, którymi są: Bóg, Honor, Ojczyzny – powiedział.

Jak podkreślił kapelan, śp. Lucyna Alicja Adamkiewicz była „prawdziwą damą i kobietą o wysokiej kulturze osobistej, wzorem nienagannej kultury intelektualnej”. – Obdarzona wielkim poczuciem humoru, charyzmą, zawsze potraciła udzielić trafnej riposty – jak sama mawiała – w każdej sytuacji. Będzie zapamiętana jej wyjątkowa barwa głosu. Ta sztuka pięknego przemawiania ściśle wiązała się z głęboką wrażliwością na poezję. Pozostawiła po sobie piękny, odręcznie napisany tomik z wierszami – powiedział. Ks. Bawer przywołał jeden z wierszy zmarłej, „Niepokój”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Bawer przypominając tekst liturgii pogrzebowej, podkreślił, że choć zasmuca nas konieczność śmierci, to pociechę powinna przynieść obietnica przyszłej nieśmiertelności. – Pozostańmy przez krótką chwilę w osobistej refleksji, zamyśleniu, ale zapatrzeni w Chrystusa, który jest najbardziej wyczerpującą odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące człowieka i jego losu – powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Zmarłą żegnała rodzina, przyjaciele, koledzy kombatanci. Obecni byli m. in. Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Wojciech Lesiak, dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Reklama

Lucyna Adamkiewicz urodziła się 16 lutego 1927 r. w Warszawie. Od lipca 1941 r. pełniła funkcję łączniczki w Warszawskim Okręgu Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego uczestniczyła na Woli w walkach Plutonu 164 w składzie Kompanii „Edward” Batalionu AK „Chrobry I”.

Reklama

Od 14 sierpnia 1944 r. była więziona w Dulagu 121 Pruszków, a następnie została przewieziona do KL Auschwitz-Birkenau. Od stycznia do maja 1945 roku przebywała na terenie Austrii w obozie pracy w Ebelsbergu k. Linzu.

Lucyna Adamkiewicz została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz innymi odznaczeniami. Zmarła 22 września 2021 r. w wieku 94 lat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-04 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: odbyły się uroczystości pogrzebowe s. Eufrozyny – sekretarki św. Jana Pawła II

RK

Uroczystości pogrzebowe s. Eufrozyny Rumian, sercanki, która przez 11 lata pracowała w sekretariacie kard. Karola Wojtyły, a przez kolejnych 27 posługiwała Janowi Pawłowi II jako osobista sekretarka, odbyły się 18 sierpnia w Krakowie.

Więcej ...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego