Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, mianował nowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Został nim ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zastąpi on na tym stanowisku ks. dr. Grzegorza Szumerę, który był rektorem seminarium od 2015 r.

Ks. Ryszard Selejdak urodził się 17 stycznia 1958 r. w Kromołowie. W latach 1978-84 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Uwieńczył je 2 maja 1984 r. uzyskaniem na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie stopniem magistra z biblistyki na podstawie przedstawionej pracy zatytułowanej „Obraz człowieka w ważniejszych wypowiedziach Hioba na podstawie Księgi Hioba. Studium egzegetyczno-teologiczne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1984 r. w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Od lipca 1984 r. do końca czerwca 1985 r. pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach-Letnisku.

W latach 1985-91 odbył specjalistyczne studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum (przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim) w Rzymie. 21 marca 1988 r. uzyskał stopień licencjata z teologii i nauk patrystycznych na podstawie przedstawionej pracy pt: „Il «De Joseph» di Ambrogio: dipendenza ed originalità nell’interpretazione della figura di Giuseppe”. Doktorat z teologii i nauk patrystycznych uzyskał 28 lutego 1991 r. na podstawie pracy zatytułowanej: „La tipologia cristologica nelle opere esegetiche di Sant’Ambrogio”. 21 marca 2011 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego z teologii dogmatycznej na podstawie rozprawy „Diakonat stały w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II, posoborowego Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i narodowych «Rationes institutionis diaconorum permanentium»”.

Od 15 maja 1991 r. pracował w Departamencie Seminariów watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. 1 marca 2002 r. został mianowany jego dyrektorem. Od 22 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2021 r. pracował w Kongregacji ds. Duchowieństwa jako dyrektor Departamentu Seminariów. Charakter wykonywanej pracy w Watykanie umożliwiał mu różnorodną współpracę naukową z wieloma centrami akademickimi – kościelnymi i państwowymi.

Reklama

Jest autorem 10 książek, „La tipologia cristologica nelle opere esegetiche di Sant’Ambrogio”, Rzym 1991; „Zarys historyczny diakonatu stałego”, Częstochowa 1998; „Stawać się kapłanem trzeciego tysiąclecia”, Częstochowa 2001; „Diakonat stały w świetle Biblii i historii Kościoła”, Częstochowa 2002; „Tożsamość, duchowość, formacja i posługa diakonów stałych”, Częstochowa 2003; „Diakonat stały. Dokumenty Soboru Watykańskiego II i Stolicy Apostolskiej. Bibliografia”, red. Częstochowa 2004; „Tożsamość i działalność instytucji formacji kapłańskiej w Rzymie”, Częstochowa 2009; „Diakonat stały w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II, posoborowego Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i narodowych «Rationes institutionis diaconorum permanentium»”, Warszawa 2010; „Stawać się i być kapłanem”, Częstochowa 2013; „Dotykać kapłańskiego serca. Refleksje nad kapłańską formacją, życiem o posługą”, Warszawa 2018 oraz około osiemdziesięciu artykułów naukowych poświęconych teologii Ojców Kościoła, formacji kapłańskiej i diakońskiej publikowanych m.in. w: „Rocznikach Teologicznych KUL”, „Vox Patrum”, „Collectanea Theologica”, „Częstochowskich Studiach Teologicznych”, „Studiach Loviciensia”, „Studiach Diecezji Radomskiej”, „Warszawskich Studiach Teologicznych”, „Teologia i Człowiek”, „Veritati et Caritati”, „Studiach Warmińskich”, „Resovia Sacra”, „Studiach Theologica Varsaviensia”, „Studiach Bydgowskich”, „Liturgia Sacra”, „Warszawskich Studiach Pastoralnych”, „L’Osservatore Romano”. Jest też autorem niektórych haseł patrystycznych w I i II tomie „Rosyjskiej Encyklopedii Katolickiej” (Moskwa).

Ks. Selejdak jest reprezentantem Kongregacji Edukacji Katolickiej i Kongregacji ds. Duchowieństwa na różnych międzynarodowych sympozjach i konferencjach naukowych poświęconych m.in. duszpasterstwu powołań do kapłaństwa, formacji kapłańskiej, diakonatowi stałemu, ekumenizmowi i duszpasterstwu chorych. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej, kapelanem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II i prałatem honorowym Jego Świątobliwości Benedykta XVI. Szczególne zainteresowania naukowe: biblistyka, patrystyka oraz sakramentologia.

Podziel się:

Oceń:

+4 -2
2021-09-02 11:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Formacja intelektualna i duchowa

Ks. Sławomir Sosnowski

Archiwum Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi

Ks. Sławomir Sosnowski

Z ks. Sławomirem Sosnowskim, rektorem i wykładowcą liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz ojcem duchownym wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy rozmawia Julia Saganiak.

Więcej ...

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?