Reklama

Polska

Wybitni artyści zaśpiewają w Kolbuszowej w intencji pokoju

Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Piotr Rubik, Darek Malejonek, Michał Jurkiewicz, Symcha Keller – między innymi tych artystów będą mogli posłuchać goście Festiwalu Psalmów Dawidowych, który odbędzie się w niedzielę 22 sierpnia w Kolbuszowej. Ze sceny koncertowej popłynie wołanie o pokój wyrażone przez wybitnych twórców muzyki polskiej i żydowskiej. Drugie wykonanie koncertu już w grudniu w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowany jest w Kolbuszowej od 6 lat. Apel o pokój to temat, na którym skupia się tegoroczne wydarzenie. W ramach koncertu wybrzmią psalmy pojednania i pokoju. Występ rozpocznie się o godz. 18:30 na Stadionie Miejskim.

„Do tego dzieła zaprosiliśmy wybitnych kompozytorów. Najpierw ci kompozytorzy stworzyli muzykę na bazie psalmów, a teksty do tych utworów napisali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Jerzy Łosiński. Tak powstało 14 zupełnie nowych utworów na bazie Psalmów Dawidowych. W niedzielę 22 sierpnia w Kolbuszowej te utwory zostaną zaprezentowane publiczności. Będą je wykonywali m.in. Andrzej Lampert, Grzegorz Wilk czy Józef Skrzek” – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK, fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która organizuje festiwal w Kolbuszowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do udziału w wydarzeniu zaprosili m.in. Łukasz i Paweł Golcowie na swoim profilu Facebook: „Zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Psalmów Dawidowych. Będą same premiery”.

Rokrocznie w projekcie biorą udział również muzycy z Izraela, jednak ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku muzykę żydowską wykonają polscy artyści Symcha Keller i Piotr Bunzler.

Bogdan Romaniuk podkreślił, że sprawa pokoju jest tematem ciągle aktualnym: „To przedsięwzięcie niesie z sobą przesłanie pokoju. Widzimy, ile wokół nas jest napięć, sytuacji trudnych, jak choćby w Syrii czy Afganistanie. One pokazują, że o ten pokój cały czas trzeba walczyć, zabiegać, o niego trzeba się modlić. Heroiczna postawa rodziny Ulmów jest dobrym przykładem, żeby też za ich pośrednictwem o ten pokój wołać”.

„Ten projekt wymagał ogromnego wysiłku ze strony Fundacji Rodziny Ulmów. Przygotowania zajęły rok. Najpierw musieliśmy zamówić teksty, muzykę, a 22 sierpnia te utwory pierwszy raz wybrzmią w wykonaniu Braci Golców, Piotra Rubika i jego muzyków, Józefa Skrzeka i innych znakomitych wykonawców” – zaznaczył fundator Fundacji.

Reklama

Wprowadzeniem do koncertu będzie wspólna modlitwa młodych i wszystkich gości o pokój w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. W kościele wystawiony będzie Najświętszy Sakrament w monstrancji Królowej Pokoju z Medziugorie. Ta monstrancja obecnie peregrynuje po Polsce, a docelowo trafi do kaplicy pokoju w Medziugorie.

Koncert, który zostanie zaprezentowany w Kolbuszowej, 15 grudnia wybrzmi w Auditorium della Conciliazione w Rzymie.

Oprócz tematyki pokoju inną ważną kwestią przyświecającą artystom występującym w Kolbuszowej jest ochrona rodziny i życia nienarodzonych.

Jak przypomniał Bogdan Romaniuk, „trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Jesteśmy przekonani, że rodzina Ulmów docelowo będzie patronować rodzinom nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W kontekście koncertu możemy mówić, że również ważnym przesłaniem jest ochrona dzieci nienarodzonych i ochrona rodziny”.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. Podkarpackie, dawniej lwowskie). W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-21 09:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki

Zbigniew Burda/Filharmonia Częstochowska

Jak ktoś nie ma tremy, to uważam, że jest słabym artystą, bo nie ma wyobraźni – mówił w rozmowie z PAP w 2015 r. Pięć lat temu, 22 maja 2017 r., zmarł Zbigniew Wodecki, jeden z najpopularniejszych i najbardziej zasłużonych muzyków polskiej sceny. Potrafił śpiewać dla prawie każdej publiczności z równym sukcesem - powiedział o nim dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj