Reklama

Niedziela Małopolska

Górale modlili się pod szczytem Turbacza

Kapela regionalna, której dźwięki roznosiły się w gorczańskie lasy na wysokości blisko 1200 metrów nad poziomem morza uświetniła Mszę św. na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem w Gorcach, podczas której modlili się górale w strojach podhalańskich z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Nowym Targu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msze św. pod Turbaczem w latach 80. XX wieku zapoczątkował ks. prof. Józef Tischner. Była to modlitwa w intencji ojczyzny. Tradycja została i górale w każdą drugą niedzielę sierpnia zmierzają do Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, gdzie przy ołtarzu polowym kapłani odprawiają Mszę św.

W tym roku przewodniczył modlitwie ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan. - Żydzi skandalem nazywali działalność Chrystusa, dzisiaj mamy inne skandale, także w samym Kościele. Ale czy można go zostawić, tak po prostu z niego odejść? Nie można tego robić, trzeba wierzyć w moc Eucharystii, tylko w ten sposób możemy wspólnie dojść do bram Nieba - zaznaczył ks. Gacek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja mówił też o szacunku do chleba. - Ten najważniejszy chleb - ciało Chrystusa przychodzi do nas podczas każdej Eucharystii. Czy potrafimy dziękować za tak wielki dar? Co robimy z chlebem jako pokarmem? Ilu ludzi wyrzuca go kosza. Przywróćmy szacunek do pokarmu, którzy mieli nasi dziadkowie - dodał ks. Gacek.

Podziel się cytatem

Reklama

Wszystkim za obecność dziękował Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, który w tym roku świętuje 100-lecie działalności. Wspólna modlitwa pod Turbaczem była jednym z punktów bogatego programu obchodów zacnego jubileuszu. Słowa pozdrowienia do zgromadzonych skierował także sercanin, ks. Kazimierz Dadej, duszpasterz spod Turbacza. Podziękował swoim współbraciom kapłanom za poświęcony czas i spowiedź przybyłych gości na niedzielną Mszę św.

Reklama

Pomimo niepewnej pogody pod Turbacz dotarło sporo osób, niektórzy konno. Byli też tacy, którzy w Gorce zabrali swoich czworonożnych pupili. Uroczystości uświetnił zespół regionalny "Mali Śwarni", przygrywała kapela regionalna, obecne były poczty sztandarowe Związku Podhalan, OSP i inne. Gaździny przygotowały na procesję z darami specjalny chleb i produkty regionalne.

Wśród delegacji Związku Podhalan, oprócz władz organizacji byli też członkowie Związku Podhalan z Gdańska. - Działamy od 2019 r. Już za kilka tygodni będziemy mieć uroczystość poświęcenia sztandaru naszego oddziału, z którym przybyliśmy w Gorce. Pielęgnujemy nasze korzenie rodzinne, które związane są choćby z okolicami Mszany Dolnej czy Lubomierza - podkreśla Mirosław Adamczyk z Gdańska. Do organizacji należy 50 osób. Górale z Gdańska spotykają się cyklicznie w kościele św. Doroty na gdańskim Jasieniu.

W latach 80. i 90. XX wieku każdego lata na Mszę św. odprawianą w drugą niedzielę sierpnia przez ks. prof. Józefa Tischnera przybywało coraz więcej ludzi. Pierwsze nabożeństwo zgromadziło blisko 2 tys. wiernych, głównie z Łopusznej i Nowego Targu. Dla górali Msze św. pod Turbaczem były zwłaszcza w czasach komunistycznych umocnieniem wiary. Stąd ks. Tischner nazwał te spotkania "poszerzaniem serc".

jg / Turbacz

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-09 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Górale wyruszyli w 32. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...