Reklama

Wiadomości

Warszawa: odsłonięcie i poświęcenie odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

ipn.gov.pl

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej. W imieniu biskupa polowego poświęcenia pomnika dokonał ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Symboliczna Mogiła Sybiraków znajduje się obok kwatery powstańców styczniowych. Upamiętnia Polaków zesłanych, więzionych, zmarłych i zgładzonych na ziemiach byłego imperium carskiego i sowieckiego.

Pomnik Symboliczna Mogiła Sybiraków został odsłonięty niecałe dziesięć lat temu. Niestety wymagał już remontu, który wsparł Instytut Pamięci Narodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To miejsce pamięci ma symbolizować Polską Golgotę Wschodu i być wyrazem nierozerwalnej więzi z wielopokoleniową martyrologią syberyjską Narodu Polskiego. Losy Sybiraków to historia walki o zachowanie i umacnianie niepodległości – powiedział Jarosław Szarek.

Podziel się cytatem

Reklama

Jarosław Szarek odsłonił pomnik z prezesem Okręgu Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisławem Sikorskim i wiceprezesem Zarządu Głównego Mieczysław Pogodziński. Pomnik pobłogosławił ks. kpt Mateusz Korpak. – Na grobach naszych bliskich wznosimy krzyże i nagrobki, które wyrażają naszą niezłomną nadzieję, płynącą ze śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Prośmy Boga, aby umocnił naszą wiarę w zmartwychwstanie i życie wieczne. Polecajmy Jego nieskończonemu miłosierdziu Sybiraków, których z potrzeby serca i obowiązku pamięci narodowej dziś wspominamy – powiedział kapelan.

Reklama

Pod Symboliczną Mogiłą Sybiracką złożone zostały kwiaty przez przedstawicieli środowisk sybirackich, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz młodzież.

Centralny element pomnika stanowią trzy różnej wysokości krzyże z białego, cieniowanego kamienia oraz tablice z inskrypcją zachęcającą do modlitwy oraz nazwami 108 obozów i miejscowości, do których byli zsyłani obywatele Polscy na Wschód. Na tablicach monumentu nie udało się umieścić nazw wszystkich miejscowości, gdzie znajdują się groby Polaków. Na środkowym krzyżu umieszczony jest znak Związku Sybiraków.

Historia Symbolicznej Mogiły Sybiraków na Cmentarzu Powązkowskim sięga okresu międzywojennego. 1 listopada 1938 r. na Powązkach ustawiono i poświęcono krzyż dla upamiętnienia losów Sybiraków. Starania utworzenia tego miejsca pamięci zostały podjęte przez Związek Sybiraków, który powstał w 1928 r.

W czasie II wojny światowej krzyż nie został zniszczony, natomiast został usunięty pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. W 1988 r. swoją działalność reaktywował Związek Sybiraków. 14 czerwca 1992 r. z inicjatywy Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków doszło do ponownego odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego Sybirakom. W tym dniu uroczystego poświęcenia Krzyża i Symbolicznej Mogiły dokonał biskup Zbigniew Kraszewski w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych Sybiraków z całej Polski.

O

d 2007 r. czyniono starania, aby powstał w miejscu drewnianego krzyża pomnik z bardziej trwałego materiału. Efektem tych dążeń było odsłonięcie 24 września 2010 r. pomnika nazwanego Symboliczną Mogiłą Sybiraków.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2021-06-23 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wojenne losy

Ks. prał. Stanisław Pająk prezentuje obrazek Matki Bożej Częstochowskiej, 
jego największą pociechę na zesłaniu

Ryszard Wyszyński

Ks. prał. Stanisław Pająk prezentuje obrazek Matki Bożej Częstochowskiej, jego największą pociechę na zesłaniu

Mija 80 lat od pierwszej, największej wywózki Polaków na Sybir. Ten okrutny czas wspomina ks. prał. Stanisław Pająk, kapelan wałbrzyskich Sybiraków.

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania