Reklama

Kościół

Watykan: uporządkowanie sprawowania liturgii w bazylice św. Piotra

włodzimierz Rędzioch

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wydał instrukcję dotyczącą odprawiania Mszy św. w bazylice św. Piotra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakazuje ona sprawowania przez kapłana Mszy św. bez udziału wiernych oraz ogranicza odprawianie nadzwyczajnej formy Mszy św. w obrządku łacińskim („przed soborowej) do jednego ołtarza w krypcie bazyliki watykańskiej – podaje Gerard O’Connell na łamach jezuickiego portalu „America”.

Instrukcję wydała Sekcja Pierwsza Sekretariatu Stanu, która zajmuje się ogólnymi sprawami Kościoła, a na jej czele stoi pochodzący z Wenezueli arcybiskup Edgar Peña Parra. Datowany na 12 marca dokument jest skierowany do „nadzwyczajnego komisarz tzw. Fabryki Świętego Piotra”, wyznaczonego przez papieża do nadzorowania administracji i utrzymania bazyliki – arcybiskupa Mario Giordana, ponadto do kanoników Kapituły Watykańskiej oraz do służby liturgicznej bazyliki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instrukcja zawiera pięć konkretnych punktów: znosi celebracje indywidualne.

Drugi punkt instrukcji stanowi, że „kapłani i wierni, którzy codziennie udają się do bazyliki na Mszę świętą, powinni mieć możliwość uczestniczenia w następujących celebracjach : o godz. 7.00 w Kaplicy Chóru, o godz. 7.30 w ołtarzu Katedry, o godz. 8.00 w Kaplicy Chóru i o godz. 9.00 w ołtarzu Katedry. Godziny pozostałych Mszy św. pozostają bez zmian”.

Zaznaczono, że „z okazji wspomnienia świętego, którego relikwie są przechowywane w bazylice, jedna ze Mszy świętych może być odprawiona przy odpowiednim ołtarzu”. Dodano jednak, że „w niedziele i uroczystości, możliwość odprawiania Mszy św. we wspomnianych godzinach będzie oceniana”. Jak zauważa O’Connell ten ostatni punkt przypuszczalnie odnosi się do faktu, że papież często będzie celebrował Eucharystię w bazylice w niedziele lub uroczystości.

Na konieczność respektowania norm liturgicznych II Soboru Watykańskiego wskazuje także kolejny punkt: „celebracje Mszy św. w bazylice powinny być animowane liturgicznie, z pomocą lektorów i kantorów”.

Punkt czwarty instrukcji mówi, że „grupy pielgrzymów, którym towarzyszy biskup lub kapłani powinni mieć zapewnioną możliwość odprawiania Mszy św. w Grotach Watykańskich”, czyli w kaplicach krypty bazyliki lub wokół grobu św. Piotra.

Reklama

Piąty punkt instrukcji zezwala na odprawianie Mszy świętej w formie nadzwyczajnej obrządku łacińskiego (tzw. Mszy św. przed soborowej) o czterech określonych godzinach (7.00, 7.30, 8.00 i 9.00) w Kaplicy Klementyńskiej w Grotach Watykańskich.

Instrukcja kończy się stwierdzeniem, że „obecne dyspozycje wejdą w życie 22 marca, w poniedziałek, piątego tygodnia Wielkiego Postu”.

Przypomnijmy, że w każdy czwartek o godz. 7.00 rano sprawowana jest w kaplicy św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II Msza św. w języku polskim.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-13 11:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół greckokatolicki rozpocznie Wielki Post 2 marca

episkopat.pl

Wielki Post w Kościele greckokatolickim ma podobny charakter do przeżywanego w Kościele łacińskim. Oprócz terminu rozpoczęcia, różni się także liturgią, która w tym okresie bardzo się zmienia. Wielki Post w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypada 2 marca. Post potrwa 7 tygodni.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli