Reklama

Rodzina

Rodzice z dziećmi rozmawiają 4,5 minuty dziennie - warsztaty M. Więczkowskiej

ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jaki sposób media oddziałują na odbiorcę, w jaki sposób przedstawiają rzeczywistość, czy przekazy medialne mają wpływ na zachowanie oraz konieczność edukacji medialnej w rodzinie, to tematyka warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się wieczorem 28 października w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Warsztaty przeznaczone dla rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów poprowadziła mgr Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierając warsztaty ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „rodzina, której zadaniem jest wychowanie i uczenie dziecka jest dzisiaj bardzo zagrożona.” - Co zrobić z zagrożeniami, które wobec rodziny i dzieci płyną z nowoczesnych środków medialnych?- pytał ks. Skubiś.

„Moralnie jesteśmy zobowiązani do nadawania właściwego kształtu wychowania dzieci i młodzieży oraz kształtowania rodziny. Dziś wielkie zagrożenie płynie z ideologii gender”- kontynuował ks. Skubiś.

Następnie Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę na to, że „media w dużej mierze promują popkulturę”- W jednym momencie niemal cały świat ma dostęp do tych samych książek, przekazów medialnych. Dlatego media mają ogromny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży - mówił Więczkowska.

„Miliony dzieci i młodzieży każdego dnia są pod oddziaływaniem mediów, przekazów medialnych. Media lansują wady główne jako cnoty. Młody człowiek na takich przekazach wychowuje się i nimi żyje”- kontynuowała Więczkowska.

Prelegentka zwróciła uwagę również na to, że „media bardzo często zaburzają komunikację w domach, w rodzinie”- Rodzice i dzieci coraz mniej rozmawiają ze sobą. Badania pokazują, że rodzice z dziećmi rozmawiają 4, 5 minuty. Nie ma czasu na prawdziwy dialog i rozmowę - podkreśliła prelegentka.

Reklama

Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę na to, że „od jak najmłodszych lat w rodzinie powinno być właściwe przygotowanie do odbioru mediów, do uczestniczenia w kulturze medialnej.” - Wobec dzieci i młodzieży z mediów każdego dnia płyną zagrożenia duchowe i przekazy destrukcyjne takie jak: erotyzacja, wprowadzanie w świat magii, okultyzmu, w świat symboliki satanistycznej - mówiła Więczkowska.

„Bardzo często celebryci, idole młodych ludzi posługują się symbolami satanistycznymi, okultystycznymi. Dochodzi u dzieci i młodzieży do odwrażliwienia i pewne symbole nie są uważane za niebezpieczne. Te symbole przekazywane są w gestach, elementach ubioru, w tekstach piosenek, w filmach i bajkach dla dzieci”- dodała prelegentka.

Prowadząca warsztaty zwróciła również uwagę na „mediatyzację życia rodzinnego” - Często media dzisiaj zastąpiły rodziców w przekazywaniu wiedzy o świecie. Media te mają na odbiorcę wpływ bezpośredni, kumulatywny i podświadomy. Proces oddziaływania mediów trwa od najmłodszych lat - zakończyła Więczkowska.

Kolejne warsztaty edukacji medialnej w redakcji „Niedzieli” będą poświęcone m. in. grom komputerowym (2 grudnia), zagrożeniom duchowym w mediach (10 lutego 2014), seksualizacji dzieci i młodzieży, „efektowi Lolity”, gender (3 marca 2014), manga i anime (7 kwietnia 2014)

Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl Autorka znakomitej książki o zagrożeniach pt. „Co wciąga twoje dziecko?” oraz licznych artykułów, recenzji w czasopismach i specjalistycznych publikacjach. Uczestniczka cyklu audycji radiowych, telewizyjnych dotyczących wychowania dzieci i ochrony przed współczesnymi zagrożeniami.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ Z WARSZTATÓW

Podziel się:

Oceń:

2013-10-29 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomsko: warsztaty wokalno-instrumentalne

Mat.prasowy

W sobotę 23 września w parafii św. Jadwigi Królowej w Radomsku odbędą się warsztaty wokalno-instrumentalne. Organizatorzy zapraszają schole działające przy parafiach powiatu radomszczańskiego.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ogrody Libanu w Łodzi

2024-05-10 08:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...