Reklama

Historia

Małogoszcz: obchody 158. rocznicy bitwy – jednej z najkrwawszych w powstaniu styczniowym

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI

"Branka" 1863 r.

W Małogoszczu od 21 do 24 lutego odbywają się uroczystości z okazji 158. rocznicy bitwy powstania styczniowego stoczonej tutaj 24 lutego 1863 roku. Zorganizowano je w formule online i offline.

W bitwie zginęło co najmniej 300 Polaków, ok. 500 odniosło poważne rany. Te wydarzenia zinterpretował literacko Stefan Żeromski w „Wiernej Rzece”.

W niedzielę 21 lutego uczestnicy wzięli udział w rajdzie historycznym, w wydarzeniach na cmentarzu, gdzie spoczywają powstańcy oraz we Mszy św. w kościele parafialnym.

Reklama

Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt na placu Kościuszki. Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu odprawiona została Msza św. w intencji poległych, z nawiązaniem do wątków historycznych i lokalnych wydarzenia. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbył się apel poległych przy mogiłach powstańczych. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Dla nas, mieszkańców miasta i gminy Małogoszcz jest to bardzo ważne wydarzenie, które wpisało się w naszą lokalną tradycję. Powstanie styczniowe było wyjątkowe, bo utorowało drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – powiedział burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski.

Głos zabrał także m.in. Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Niestety bitwa została okupiona nie tylko krwią walczących, ale także represjami wobec ludności cywilnej, która wspomagała powstańców - przypomniał.

Reklama

Wczoraj miała miejsce premiera filmu „Rodzinne wędrówki szlakiem powstańczym - małogoskie pole 1863/64”. Odbyła się także XIV edycja „Złazu turystycznego na małogoskiej ziemi w 158. rocznicę bitwy z 1863 r.”. Wydarzenie dostępne jest na Facebooku.

Obchody zakończy 24 lutego wykład Anny Błachuckiej pt. „Życiorys Powstańca - Zygmunt Napoleon Rzewuski herbu Krzywda”. Będzie go można wysłuchać na kanale YouTube oraz na Facebooku miasta i gminy Małogoszcz oraz miejscowego Domu Kultury. Początek godz. 18.

24 lutego 1963 roku pod Małogoszczem miała miejsce jedna z największych bitew powstania styczniowego. Wojska generała Mariana Langiewicza starły się z Rosjanami, którzy usiłowali przeciwstawić się rosnącym w siłę oddziałom powstańczym. Atak Rosjan z kilku stron wspomaganych artylerią spowodował olbrzymie straty w szeregach powstańców.

Podziel się cytatem

Bitwa pod Małogoszczem odegrała duże znaczenie dla historii tego narodowego zrywu. Mimo że Polacy zostali rozproszeni przez wojska carskie, była aktem bohaterskiej odwagi powstańców zgromadzonych na tym terenie.

Ostatecznie niedoświadczone młode wojsko, rekrutujące się m.in. spośród młodzieży w wieku szkolnym z powodu braku broni, wyposażenia i doświadczenia wojskowego zostało rozbite i rozproszone przez strzelców i Kozaków rosyjskich. W bitwie, określanej przez historyków jako jedna z najkrwawszych w czasie tego powstania, poległo ok. 300 żołnierzy. Na cmentarzu parafialnym znajduje się ich zbiorowa mogiła, otoczona pamięcią. Sam Małogoszcz, w którym stacjonowało w powstaniu wojsko Langiewicza w akcie odwetu cara został spalony i na 133 lata pozbawiony praw miejskich

Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej, stracie taboru i dział oraz o 200 zabitych Rosjanach.

Małogoszcz po upadku powstania już nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

2021-02-22 12:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powstańczym szlakiem

Pamiątkowy głaz przy szkole w Szczecnie

T.D.

Pamiątkowy głaz przy szkole w Szczecnie

Ok. 30 km – trasa niedługa i w sam raz do przejechania rowerem. Może być dobrą lekcją o historii potyczek i bitew powstańczych.

Więcej ...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Więcej ...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09
Msza św. trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Kościół

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę